Slávna socha Krista Vykupiteľa v Rio de Janeiro má 90 rokov. Čaká ju rekonštrukcia


29. októbra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Arcidiecéza v Rio de Janeiro oznámila, že svetoznáma socha Krista Vykupiteľa, bude rekonštruovaná. 12. októbra veriaci slávili 90. výročie od inštalácie sochy týčiacej sa na skale nad zálivom, ako symbol katolíckosti Latinskej Ameriky, Brazílie a Ria de Janeira.

Socha Krista Vykupiteľa je vysoká 38 metrov a stojí na vrchole žulového masívu 710 metrov vysokej hory Corocovado, kde tvorí dominantu mesta. Pozemok s veľkosťou 500 metrov štvorcových, na ktorom socha stojí, patrí arcidiecéze. Socha je zaradená na zozname svetového dedičstva UNESCO. Po 90 rokoch je socha poškodená a tak arcidiecéza pristúpila k opravám. Poškodenia bude odstraňovať štyridsať odborníkov, vrátane horolezcov.

Architektka Cristina Venturová, zodpovedná za rekonštrukciu informovala, že: „Postava obložená mastencom je vyrobená zo železobetónu a má poškodený prst pravej ruky, hlavu a ľavú stranu tela.“ Už v januári 2014 odpadli časti prsta pravej ruky zásahom blesku.

Nedávno došlo k sporu medzi arcidiecézou a Štátnym úradom na ochranu životného prostredia (ICMBio), ktorý spravuje prírodný park vytvorený okolo pamätníka v roku 1961 a účtuje za návštevu parku vstupné. Úrad plánuje privatizovať reštaurácie a darčekové obchody pozdĺž cesty k soche, zatiaľ čo arcidiecéza tvrdí, že oblasť je pod jej správou.

Doteraz boli náklady na údržbu a opravy financované zo vstupných príspevkov a cirkevných peňazí. Kvôli koronavírusu bol však prístup k soche uzavretý a od opätovného otvorenia v auguste dostala arcidiecéza od úradov už len zlomok vstupného.

Ako sa zdá, koronakríza možno pomôže štátnym úradom aj v Brazílii vyriešiť ich dlho zanedbávané problémy s Cirkvou. Možno sa aj v Brazílii črtá podobné riešenie ako u nás za socializmu: veriaci sa vyzbierajú na opravu kostola a štát potom prispeje montážou tabuľky s nápisom Kultúrna pamiatka.

BM

Zdroj: KAI