Shia LaBeouf si zahrá mladého pátra Pia - Christianitas

Shia LaBeouf si zahrá mladého pátra Pia

Matej Gavlák
27. septembra 2021
  Kultúra

Zdroj: Flickr

Známy americký herec Shia LaBeouf, ktorý si zahral v štvrtom Indiana Jonesovi, Transformeroch, či vojnovej dráme Fury, sa najnovšie predstaví ako páter Pio vo svojich mladíckych rokoch. Ako prípravu na film strávil herec niekoľko augustových dní medzi kapucínmi v kláštore na severe Kalifornie, aby sa tak bližšie zoznámil s duchovným životom členov rádu. Na videu, ktoré natočil počas svojho pobytu v ráde, hovorí:

Som Shia LaBeouf a som úplne ponorený do niečoho, čo ma presahuje… Je veľmi príťažlivé vidieť ľudí, ktorí sa venujú niečomu tak božskému, a je potešujúce vedieť, že takéto bratstvo existuje. Odkedy som tu, nestretol som nič iné ako milosť. Je mi cťou, že som týchto ľudí mohol spoznať.“

Herec pokračoval:

Film točíme, ja, Abel Ferrara a Willem Dafoe… je o veľkom Padre Piovi a pokúšame sa dostať čo najbližšie k presnému zobrazeniu toho, aké to je byť mníchom. Snažíme sa čo najviac priblížiť ľudskému, hmatateľnému vzťahu, ktorý mal tento muž s Kristom. Prinášame tiež svetu Dobrú novinu.

LaBeouf už raz zažil náboženskú konverziu. Stalo sa to práve počas natáčania filmu Fury o posádke tanku z II. svetovej vojny, kedy konvertoval z judaizmu na kresťanstvo. Prehlásil: „Keď som robil na „Fury“, našiel som Boha a stal som sa kresťanom… skutočným kresťanom. Modliť som sa mohol iba z papiera, ale bolo to niečo skutočné, čo ma zachránilo.

Pre miestne médiá sa o svojom programe, ktorý si pre herca pripravili, vyjadrili aj samotní kapucíni. Deň mala mať hollywoodska hviezda vyplnený modlitbou liturgie a hodiniek, adoráciou pred Najsvätejšou sviatosťou, či modlitbou ruženca. Shia bol tiež v teréne pozorovať, ako kapucíni spovedajú ľudí, či podávajú Sväté prijímanie chorým. Jeden z kapucínov sa vyjadril, že keďže chcel herec spoznať „spôsob života mníchov čo najvierohodnejšie“, tak mu to umožnili. Pokračoval:

Zameraním sa čisto na asketický život pátra Pia by sme minuli jeho celkový obraz…Keď robíte film o pátrovi Piovi, je dôležité poukázať na to, že bol človekom. Bol rádovým bratom medzi bratmi v náboženskej komunite. Avšak jeho stupeň osobnej svätosti bol obrovský. No bol to aj brat, ktorý rozprával vtipy, či chodieval na prechádzky.

Mladý páter Pio
zdroj: discerninghearts.com

K chystanému filmu sa vyjadril aj jeho režisér, Abel Ferrara, ktorý už má za sebou dokument o pátrovi Piovi:

Natáčame film o Padre Piovi, o mníchovi z Apúlie. Bude sa odohrávať v Taliansku bezprostredne po I. svetovej vojne. Padre Pio je svätý a mal stigmy. Žil tiež uprostred veľmi ťažkého historického obdobia… Shia LaBeouf bude hrať (tohto) mnícha.“

Režisér sa nechal počuť, že táto jeho snímka bude „väčšia“ ako čokoľvek na čom kedy pracoval. Natáčať sa začne už v októbri v talianskom meste Puglia.

Mladý páter Pio

Mladý páter Pio pôsobil po I. svetovej vojne práve v Puglii. Mesto zápasilo s chudobou a nedostatkom spôsobenom vojnovým konfliktom, s hlbokou nespokojnosťou obyvateľov, ako aj mocnejúcim fašistickým hnutím, ktoré vynieslo na vrchol diktátora Mussoliniho a vtiahlo krajinu do ničivej II. svetovej vojny.

Pio sa stal v Puglii známym jednak pre svoju charitatívnu činnosť, ale hlavne pre zázraky, ktoré tu vykonal a tiež pre svoje charakteristické stigmy – rany na rukách a nohách, ktoré pripomínali Ježišove rany po klincoch, keď bol pribitý na kríž. Práve z tohto mestečka Pio oslovil k úcte k Bohu celý svet a zvlášť rodné Taliansko.

Páter bol však počas života zo strany svojich cirkevných nadriadených niekoľkokrát prísne sankcionovaný, napríklad mu bolo zakázané verejne slúžiť sväté omše. Nesmel tiež kázať, ani podávať Sväté prijímanie. Páter Pio zomrel v roku 1968 vo veku 81 rokov, pričom ešte pred jeho smrťou zamietol pápež Pavol VI. všetky obvinenia voči nemu a v roku 2002 ho pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätého.

O Shiaovi

Shia LaBeuf poznal v útlom detstve chudobu, napriek tomu sa v rodnom Los Angeles presadzoval v miestnych kluboch ako detský desaťročný klaun, čo mu pomohlo dostať sa do detských sitcomov („situačných komédií“) spoločnosti Walta Disneyho. Istú chvíľu sa mu darilo aj vo veľkých hollywoodskych spoločnostiach, avšak jeho šťastie bolo vrtkavé a neraz nemal žiadne ponuky na prácu. Tak ako mnohí hollywoodski herci, aj Shia si prešiel obdobím alkoholizmu, drog, problémov so zákonom. V posledných rokoch sa však opäť dáva dokopy – azda aj vďaka novoobjavenému kresťanstvu – čoho dôkazom je tiež jeho obsadenie vo filme o pátrovi Piovi. Snáď mu film o veľkom svätcovi pomôže definitívne si usporiadať svoj vlastný život.

Zdroje:

https://variety.com/2021/film/global/shia-labeouf-abel-ferrara-film-italian-saint-padre-pio-1235040107/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!