Sexmisia v americkej armáde

Piotr Wloczyk
22. apríla 2021
  Politika

Príslušníčky ozbrojených síl USA
zdroj: Flickr

Koľko „diverzity“ znesie vojsko, aby si ešte udržalo svoju bojaschopnosť na najvyššej úrovni? V Amerike odštartoval diskusiu na túto tému ostrý komentár hviezdy Fox News, Tuckera Carlsona, ktorého okamžite zasiahla lavína kritiky a obvinenia zo šírenia nenávisti.

Prezident Joe Biden vydal 8. marca množstvo vyhlásení. Uistil feministky, že bude neochvejným obhajcom tzv. „reprodukčných práv“.

Aktivisti LGBT od neho tiež počuli, že žena je viac než len biológia, lenže v ten istý deň americký prezident nezabudol ani na predstaviteľky nežného pohlavia pôsobiace v americkej armáde. Biden tvrdil, že jeho administratíva robí všetko pre to, aby bola americká armáda „rozmanitejšia“. Prezident oznámil, že medzi malé kroky k dosiahnutiu tohto cieľa bude patriť okrem iného aj zmena pokynov týkajúcich sa účesov žien (budú veľmi zliberalizované), ale budú aj… tehotenské kombinézy pre pilotky amerických vzdušných síl.

Je to dôležitá misia. Jej účinkom má byť zmena kultúry v armáde, ktorá dnes núti ženy, aby opúšťali ozbrojené sily,“ uviedol americký prezident. „Ide o to, že kandidáti by mali reprezentovať rozmanitosť, aby boli brané do úvahy na absolútne každej pozícii.

Novú stratégiu pre armádu komentoval o pár dní vo svojom programe Tucker Carlson, hviezda Fox News. Nie je to po prvýkrát, čo sa Carlson dotkol problému kultúrnych zmien v armáde. Predtým kritizoval rozhodnutie Baracka Obamu umožniť transsexuálnym osobám službu v ozbrojených silách.

Takže máme nové účesy i letecké kombinézy pre tehotné. Tehotné ženy budú viesť naše vojny. Toto je výsmech americkej armáde. V čase, keď čínske ozbrojené sily stavajú na mužskosti a budujú najväčšie námorníctvo na svete, naša armáda sa musí stať, ako povedal Joe Biden, viac „ženskou“. Otázkou však je, čo toto slovo znamená, keď rozdelenie na mužov a ženy je už prežitok,“ povedal Carlson vo svojom programe.

Vymklo sa to spod kontroly a Pentagon je za to plne zodpovedný. Opakujem: je to výsmech z americkej armády a z jej hlavného cieľa, ktorým je vyhrávať vojny.

Čínsky agent

Na hlavu Tuckera Carlsona sa okamžite zniesla vlna kritiky. John Kirby, hovorca Pentagonu, kritizoval hviezdu Fox News v tiráde, ktorá znela ako vyjadrenie ďalšieho publicistu, a nie úradníka ministerstva obrany.

Rozhodne nebudeme brať do úvahy rady televízneho komentátora, ani čínskej armády,“ uviedol admirál vo výslužbe Kirby. A dodal: „Možno si takíto ľudia chcú niečo dokázať.

Carlsona kritizovalo aj niekoľko generálov, ktorí poukazovali na to, že nikdy neslúžil v armáde. Do hviezdy Fox News sa však najviac pustili ľavicové americké médiá, ktoré ho označili za „mizogýna“ a „sexistu“, ktorý nechápe, že armáda musí ísť s dobou a že musí mať oveľa viac žien (v súčasnosti tvoria iba 15 % amerického vojenského personálu).

V tejto súvislosti tweet z jedného z oficiálnych účtov námornej pechoty (USMC) vyvolal veľký ohlas, keď niekto veľmi angažovaný napísal v reakcii na Carlsona nasledovné slová: „Takto to dnes vyzerá v armáde, Tucker Carlson. Pochop to, kým nie je neskoro, ty starý trepák.“ Mariňáci sa však za tweet rýchlo ospravedlnili a pripustili, že tento spôsob diskusie bol absolútne nevhodný.

Republikáni sa Carlsona, samozrejme, zastali. „Minulý týždeň sme boli svedkami toho, ako Pentagon rozpútal rozsiahly útok proti televíznemu moderátorovi Tuckerovi Carlsonovi, ktorý je z hľadiska obsahu, tónu a politického posolstva absolútne neprijateľný,“ napísal senátor Texasu Ted Cruz v liste ministrovi obrany USA Lloydovi Austinovi. Cruz v liste dodal, že Pentagon „implementuje progresívnu agendu, ktorá zjavne podkopáva bojaschopnosť ozbrojených síl“.

Sám Carlson sa vo svojej nasledujúcej relácii posmieval, že ministerstvo obrany sa odvážne pustilo do boja s televíznym programom, a s úškrnom dodal: „Ak Pentagon dokáže, že tehotné pilotky sú najlepšie, potom budeme prví, ktorí budú požadovať celú flotilu tehotných pilotiek.

Suché čísla

Žiadny rozumný človek netvrdí, že ženy nesmú slúžiť v armáde. Otázkou však je, či by úplne všetky pozície mali mať otvorené, ako napríklad v špeciálnych jednotkách. Mnoho žien vyniklo pri riadení stíhačiek. Je však podpora tohto druhu služby až do konca tehotenstva skutočne najlepším riešením? To všetko sú otázky, ktoré si kladie americká pravica po škandále okolo Carlsonových údajných „mizogynistických“ slov.

Prelomom v kontexte tejto diskusie bolo rozhodnutie administratívy Baracka Obamu z roku 2013, keď sa Pentagon rozhodol zrušiť zákaz prideľovať ženy do bojovej služby, teda jednoducho do prvej frontovej línie. Táto smernica vstúpila do platnosti začiatkom roku 2016. Odvtedy americká armáda už nezatvára dvere pred ženami.

Progresívni bojovníci zavádzajú „progresívne“ zmeny v armáde, ignorujúc pritom skutočnosť, že tým škodia bezpečnosti.

Obamov námestník ministra obrany Brad Carson priznal, že ambíciou administratívy bolo „urobiť z ministerstva obrany najprogresívnejšieho zamestnávateľa v krajine“. Vďaka zrušeniu zákazu prijímania transsexuálov (jún 2016) sa Pentagon skutočne na istý čas stal mimoriadne progresívnym pracovným prostredím. V roku 2018 sa však Donald Trump, na veľké pohoršenie LGBT komunít, vrátil v tejto oblasti k starým predpisom.

Aký prínos môže očakávať armáda, keď umožní ženám zamestnať sa na ktoromkoľvek mieste? Veľa prezrádza experiment, ktorý v roku 2015 uskutočnila americká námorná pechota. Jeho výsledky neboli príliš prekvapivé. V správe z experimentu námorní experti napísali, že všetky mužské tímy „dosahujú lepšie výsledky v 69 percentách hodnotených úloh (93 zo 134) v porovnaní s rodovo zmiešanými tímami“.

Ženy boli na strelnici rozhodne slabšie vo všetkých druhoch zbraní a taktiež pri plnom zaťažení výrazne zaostávali v prekonávaní prekážok a pri evakuácii zranených boli pozadu za mužmi. „Pri plnení rovnakých taktických úloh došlo tiež k väčšiemu počtu zranení v porovnaní s mužmi,“ uvádza sa v správe. Odborníci to vysvetľovali tým, že ženy vystavené rovnakej fyzickej námahe ako muži, sa jednoducho rýchlejšie unavia.

Ústredným bodom tejto štúdie je pochopenie, že brutálny a extrémne fyzický charakter priameho konfliktu, často spojený s bojom zblízka, je napriek technologickému pokroku v značnej miere konštantným znakom vojenských akcií v priebehu celej histórie“ – stálo napísané v správe mariňákov.

Účinkami postupných zmien presadzovaných administratívou Baracka Obamu sa zaoberal bývalý vojak americkej armády James Hasson, autor knihy So zbraňami pri nohách. Ako progresívni bojovníci sabotujú americkú armádu.

Armáda, do ktorej som vstúpil na začiatku Obamovho prvého funkčného obdobia, sa v ničom nepodobala armáde, ktorú som opustil na konci druhého Obamovho volebného obdobia. Progresívni bojovníci zavádzajú „progresívne“ zmeny v armáde bez ohľadu na skutočnosť, že tým škodia našej bezpečnosti.” uviedol Hasson v relácii Tuckera Carlsona vo Fox News. Dogmatické zrovnoprávňovanie pohlaví je bez ohľadu na komplikácie spojené s fungovaním ozbrojených síl podľa Hassona iba jedným z mnohých problémov, ktoré demokrati vytvárajú.

Carlsonovi sa ušla tvrdá kritika od ľavicových amerických médií aj za to, že sa s uznaním vyjadril o smere, ktorým sa uberá čínska armáda. Konkrétne ide o zmeny, ktoré majú čínskych vojakov spraviť mužnejšími – na veľkú zlosť feministiek, čínske úrady nedávno kriticky poznamenali, že chlapci sú čoraz zženštilejší. Peking chce svojej armáde dodať milióny tvrdých chlapov, a to aj tým, že bude klásť väčší dôraz na fyzické cvičenie v základných a stredných školách.

© Všetky práva vyhradené. Článok bol prebraný z týždenníka DoRzeczy.

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!