Sandro Magister potvrdil, že kardinál Pell bol autorom memoranda kritizujúceho súčasný pontifikát - Christianitas

Sandro Magister potvrdil, že kardinál Pell bol autorom memoranda kritizujúceho súčasný pontifikát


13. januára 2023
  Krátke správy

Taliansky vatikanista Sandro Magister v stredu na svojom blogu, ktorý je súčasťou denníka L’Espresso, potvrdil, že autorom minuloročného otvoreného listu kritizujúceho stav Rímskej kúrie pod vedením pápeža Františka, bol kardinál Pell. Memorandum kolovalo na jar minulého roka medzi kardinálmi a bolo podpísané pseudonymom „Demos“.

Kardinál Pell
zdroj: youtube.com

Informáciu publikoval deň nato, ako bola oficiálne oznámená náhla smrť kardinála Pella. Vo svojej správe tvrdí:

Pell bol autorom tohto memoranda podpísaného menom Demos, ktoré kolovalo minulú jar s ohľadom na budúce konkláve medzi kardinálmi a 15. marca ho zverejnil na blogu Settimo Cielo.“

Sandro Magister informoval už vlani v marci, že memorandum „kolovalo od začiatku pôstu z ruky do ruky medzi kardinálmi“. Magister sa už vtedy vyjadril, že autor, hoci neznámy, bol „určite majstrom svojho remesla“ a možno aj samotným kardinálom. Či vedel o Pellovom autorstve už vtedy, to v súčasnej informácii neprezrádza.

Začiatok memoranda bol zameraný na kritiku situácie vo Vatikáne, ktorú nazýva „katastrofickou“, a za ktorú je podľa autora textu zodpovedný pápež František. V druhej časti nasledovali úvahy o budúcom konkláve. Autor sa sťažoval na zmätok, ktorý vníma pri súčasnom pontifikáte:

Kedysi sa hovorilo: Rím prehovoril, kauza je ukončená. Dnes sa hovorí: Rím prehovoril, zmätok narastá“. Autor textu vyčítal pápežovi mlčanie ohľadom stanovísk, ktoré spochybňujú katolícke učenie o homosexualite alebo vysviacku žien. Podľa autora pápežské dokumenty ukazujú „intelektuálny úpadok“ a prílišnú „politickú korektnosť“.

Následne navrhoval kardinálom, že sa musia dohodnúť na takom kandidátovi do ďalšieho konkláve, ktorý by tento vývoj korigoval:

Prvými úlohami nového pápeža bude obnoviť normálny chod, obnoviť jasnosť doktrinálnej a morálnej náuky, obnoviť náležitú úctu k zákonu a zabezpečiť, aby prvým kritériom menovania biskupov bolo prijatie apoštolskej tradície. Namiesto posilňovania nových synodálnych štruktúr v univerzálnej Cirkvi a miestnych cirkvách musí nový pápež zakročiť proti herézam.“

Kardinál Pell zomrel nečakane v utorok, po operácii bedrového kĺbu. V stredu sa posmrtne objavil jeho článok v britských novinách The Spectator, v ktorom ostro kritizoval svetový cirkevný synodálny proces, a o ktorom sme informovali aj na portáli Christianitas.sk.

BM

Zdroj: Reuters, Katholisch.de, NCR, BBC, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne