San Maríno v referende odhlasovalo legalizáciu potratov


27. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Po Írsku, ako bývalej silne katolíckej krajine, ktorá si v referende odhlasovala legalizáciu potratov aj homosexuálne „manželstvá“, sa včera k zástave pokroku prihlásilo aj San Maríno, bývalý katolícky miništátik s dlhodobou históriou, koreniacou v renesančnej dobe.

Zákaz umelých potratov platil v San Maríne od roku 1865. Všeobecného hlasovania sa zúčastnilo menej ako 50 % oprávnených voličov, z čoho možno usudzovať, že ich životy nenarodených detí príliš nezaujímajú. Za zrušenie zákona hlasovalo 77,3 % voličov. V praxi to bude znamenať, že v San Maríne teraz bude možné zabiť dieťa do 12. týždňa od počatia.

Ale ani po tomto termíne nebude život dieťaťa v bezpečí. Pokiaľ bude ohrozený život matky alebo bude dieťa vážne choré, môže byť odstránené aj v neskoršom termíne.

San Maríno bola jednou z posledných krajín v Európe, kde bol v legislatíve ešte stále platný úplný zákaz umelých potratov. V skutočnosti to však bolo len symbolické, pretože San Maríno leží uprostred Talianska, obklopené zo všetkých strán pokrokovou kultúrou smrti. Napriek tomu cítili potratoví aktivisti a mimovládne kliky potrebu zlikvidovať aspoň tento symbol.

Pozoruhodné je, že vládu v San Maríne tvorí strana s konzervatívnymi názormi, ktorá pred referendom vyzývala za zachovanie zákona. Prečo však potom vypisovala referendum? Ako vidíme aj na Slovensku, referendum predsa nie je nutné vypísať, ani keď sa zozbiera 600 000 podpisov. Navyše EÚ zakazuje referendá, ktoré by popierali jej hodnoty. Napríklad nejaké rasistické referendum. Prečo by aj San Maríno nemohlo odmietnuť referendum, ktoré zase ohrozuje ich hodnoty? Zrejme preto, lebo moc sanmarínskej vlády je tiež len čisto symbolická.

Na uchovanie zákazu apelovali aj miestni katolícki kňazi a v nedeľu ráno zvonili na kostoloch zvony, ako signál pre veriacich, že majú bojovať za záchranu detských životov. Vzhľadom na to, že účasť bola pod 50 % však môžeme konštatovať, že autorita Cirkvi, ako aj záujem bežných katolíkov, neustále nabádaných k inkluzívnosti a tolerancii, kontinuálne klesá.

BM

Zdroj: PCH24, The Guardian, titulný obrázok – Pixabay


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!