Saleziáni v Michalovciach oslávia tento rok 80. výročie otvorenia strediska


12. januára 2021
  Krátke správy - Cirkev

Na sviatok Panny Márie Bohorodičky odštartovali Michalovčania rok osláv saleziánskej prítomnosti v tomto meste. Prvý salezián, don Anton Jančovič, prišiel do Michaloviec 13. októbra 1939. Mladý kňaz Jančovič dostal za úlohu položiť základy saleziánskeho diela v Michalovciach, vrátane výstavby domu, internátu a kostola. Základný kameň bol posvätený 29. septembra 1940 a stredisko bolo otvorené 8. decembra 1941.

Slávenie v rodine alebo spoločenstve je okamihom zastavenia sa a vyzdvihnutia spoločne prežitých udalostí. Oslava predstavuje významný rituál, ktorý ukazuje dôležitosť práce a snaženia sa o niečo. Je to čas spoločnej radosti. My sme sa rozhodli oslavovať osemdesiatku nie iba jeden deň v roku, ale celý rok. Oslava vyvrcholí na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie,“ uvádzajú saleziáni na svojej facebookovej stránke. Saleziáni predstavili aj nové logo, špeciálne vytvorené pre túto príležitosť. Základom nového loga je číslica 80, okolo sú doplnkové linky, ktoré predstavujú kruhovú líniu spájajúcu saleziánov s ich bohatou históriou a minulosťou.

Podľa posledných historických výskumov napísal Don Bosco v roku 1886 list slovenskému donorovi, ktorého meno sa nepodarilo z listu presne rozlúštiť. List objavil historik Zlatko Kubanovič. Podľa informácii historika Zlatka Kubanoviča Don Bosco udržival vrelé kontakty aj s dvoma diecéznymi slovenskými kňazmi Vojtechom Kelecsényim a Jánom Bollom. V roku 1899 národne orientovaný kňaz Pavol Jedlička, dekan a farár z Horných Orešian vydal prvý životopis Dona Bosca v slovenskom jazyku.

Rozmach saleziánov na Slovensku nastal počas I. Československej republiky, kedy sa na Slovensku saleziáni usídlili v mestách Šaštín (1924), Vráble (1927), Bratislava – Ružinov (1933), Trnava (1936), Bratislava – Trnávka (1937) a Žilina (1938). Nasledovali spomenuté Michalovce, ktoré sa do plnej prevádzky dostali v roku 1941, Trnava – Kopánka (1941), Topoľčany (1942), Nitra (1942). V rokoch 1945 – 1948 sa usadili saleziáni v mestách Komárno (1945), Svätý kríž nad Hronom (1946), Hody pri Galante (1947).

Saleziáni viedli aj niekoľko škôl, slovenskí saleziáni otvorili v roku 1921 v talianskej obci Perosa Argentina rehoľné gymnázium, na tomto gymnáziu študovalo približne 80 Slovákov a 15 Čechov, ktorí pracovali v severnom Taliansku. V roku 1924 saleziáni otvorili gymnázium v Šaštíne, toto gymnázium navštevovali chlapci, z ktorých mnohí pod vedením saleziánov pocítili Božie volanie a stali sa katolíckymi kňazmi. Gymnázium Jána Bosca v Šaštíne existovalo až do roku 2016.

Barbarská noc v roku 1950 znamenala zánik celého saleziánskeho diela, väčšina saleziánov utiekla do zahraničia. V Taliansku Saleziáni opäť založili gymnáziu pri Katakombách sv. Kalixta, ktoré sa v roku 1964 presťahovalo do budovy Slovenského ústavu svätého Cyrila a Metoda. Saleziánska provincia legitímne obnovila svoju činnosť na Slovensku až po páde komunizmu v roku 1989.

Saleziánom prajeme k ich výročiu veľa Božieho požehnania a úspechov a srdečne ich pozdravme modlitbou. Saleziáni počas svojej existencie napísali jednu z najkrajších kapitol v dejinách katolíckej Cirkvi na Slovensku.

BK

Zdroj: saleziani.sk

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!