Ruský oligarcha, ktorého sa Západ bojí potrestať… - Christianitas

Ruský oligarcha, ktorého sa Západ bojí potrestať…


17. júna 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hoci niklový magnát Vladimír Potanin je známy nielen ako jeden z najbohatších Rusov, ale aj ako verný spojenec Kremľa, západné sankcie sa ho zatiaľ nedotkli. Zdá sa, že jeho podnikanie je pre globálny obchod príliš dôležité…

Na ruských oligarchov sa na Západe valí záplava sankcií. Ich cennosti a majetok sú zhabané, kreditné karty zablokované a bankové účty zmrazené. Existuje však hŕstka ruských miliardárov, ktorí boli doteraz sankcií zväčša ušetrení. Jedným z nich je Vladimír Potanin, druhý najbohatší Rus.

Od útoku Ruska na Ukrajinu uzavrel pán Potanin niekoľko lukratívnych obchodov. Najprv získal banku Rosbank, ktorej bývalý vlastník, francúzsky bankový gigant Societe Generale, chcel z Ruska rýchlo odísť. Potom prevzal ruskú pobočku americkej platobnej spoločnosti Global Payments Inc a nakoniec kúpil akcie internetovej banky Tinkoff Bank od jej zakladateľa Olega Tinkova.

Keďže bol Potanin zaradený len na jediný kanadský sankčný zoznam, mohol všetky tieto transakcie uskutočniť napriek tomu, že od začiatku Putinovej éry na začiatku roku 2000 bol vyslovene lojálny voči prezidentovi Vladimírovi Putinovi,“ povedal Vladimír Milov, opozičný politik a ekonóm v exile, pre periodikum Forbes. Nie je prekvapením, že generálny riaditeľ spoločnosti Nornickel nevyjadril žiadnu kritiku ruského prezidenta za vojnu na Ukrajine.

To nastoľuje otázku, prečo Západ nesankcionoval Potanina, známeho ruského oligarchu, na rozdiel od mnohých iných bohatých podnikateľov v čase vypuknutia vojny na Ukrajine. Zdá sa, že uvalenie sankcií na Potanina by pre Západ bolo príliš bolestivé.

Potaninova spoločnosť Nornickel, najväčší svetový výrobca rafinovaného niklu a paládia, naďalej vyrába kovy pre zákazníkov všade, najmä v Európe, keďže podľa poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie, ktorá sa zaoberá prírodnými zdrojmi, zabezpečila v minulom roku 27 % dovozu niklu do Európy. Závod spoločnosti Nornickel na výrobu materiálov pre batérie vo Fínsku, vybudovaný v spolupráci s nemeckým chemickým gigantom BASF, je kľúčovým pilierom ekologického programu EÚ. Nornickel je tiež integrálnym hráčom na svetových trhoch s paládiom: podieľa sa približne 35 % na svetovej produkcii paládia, vzácneho kovu, ktorý sa používa v polovodičoch a automobiloch.

Hoci sa orgány USA a EÚ nevyjadrili k tomu, prečo sa Potanin vyhol sankciám, nie je to nakoniec veľké prekvapenie. Možno nie sú príliš hrdé na to, že ak by sa sankcie dotkli Nornickelu, „viedlo by to k narušeniu dopytu, pretože je veľmi ťažké nahradiť stratené jednotky (a) Európa je najviac vystavená riziku,“ hovorí Nikhil Shah, vedúci spoločnosti CRU Group, ktorá sa zaoberá výskumom a obchodným spravodajstvom v oblasti niklu. „Hoci sa USA pri dovoze niklu spoliehajú viac na Kanadu ako na Rusko, sankcie zo strany USA alebo EÚ by zvýšili ceny všade,“ hovorí Shah.

Ak by sa sankcie vzťahovali iba na Potanina, a nie na jeho spoločnosť, západné firmy by stále zaobchádzali so spoločnosťou Nornickel, ako keby bola sankcionovaná, hoci Potanin vlastní len necelých 50 % spoločnosti, čo je kľúčová hranica v zákone o sankciách, tvrdia odborníci. Európske banky a korporácie by sa Nornickelu jednoducho vyhýbali, čo by Západ príliš poškodilo.

MH

Zdroj: v4na.com, forbes.com, titulný obrázok – wikimedia commons / Kremlin.ru


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!