Rozhovor: Napäté udalosti v Bielorusku z pohľadu bieloruského katolíka


14. septembra 2020
  Spoločnosť  

Udalosti v Bielorusku zaujímajú značnú časť slovenskej verejnosti. Na otázky portálu Christianitas o tom, čo sa vlastne v Bielorusku deje, odpovedá bieloruský katolík a aktivista Aleksander Stralcov-Karwacki, predseda združenia Fondu Veľkokniežatstva litovského.

Aleksander Stralcov-Karwacki

Mnoho Slovákov vníma udalosti v Bielorusku ako americký pokus destabilizovať Bielorusko pomocou farebnej revolúcie a podľa ukrajinského vzoru dosadiť v Bielorusku bábkovú prozápadnú vládu, ktorá umožní Američanom a NATO ešte viac sa priblížiť k ruským hraniciam. Ako sa dívate na situáciu vy?

Mnohí ľudia na západe majú dojem, že Rusi chránia civilizačné hodnoty a sú hrádzou bezbrehej amerikanizácii a liberalizmu. Pravda však nikdy nie je čiernobiela, Rusko je tiež hlboko integrované do západného sveta a ruské elity sú úzko prepojené so slobodomurárskymi elitami, takže ich nemožno považovať za nositeľov konzervatívnych kresťanských hodnôt. Ak vnímame pandémiu Covid-19 ako pokus politických elít dostať situáciu vo svete pod svoju totálnu kontrolu, tak si musíme uvedomiť, že Rusi urobili tak tvrdý lockdown kvôli koronavírusu, aký nespravila väčšina európskych krajín.

Áno, Američania zinscenovali viacero farebných revolúcii vo svete, zinscenovali aj farebnú revolúciu na Ukrajine. Je možné, že zinscenovali aj farebnú revolúciu v Bielorusku, ale netreba zabúdať, že v roku 2014 Rusi na vlastnej koži uvideli nakoľko úspešná dokáže farebná revolúcia byť a zaujal ich potenciál farebných revolúcii. FSB rovnako ako CIA má dostatok inteligentných kádrov na to, aby dokázali taktiku farebných revolúcii prevziať do svojho repertoáru. Rovnako to dokážu už aj Číňania či Iránci.

Objavili sa aj hlasy, ktoré tvrdia, že v Hong Kongu takisto Číňania využili potenciál farebných revolúcii k tomu, aby dokázali oslabiť výbušnú náladu v spoločnosti a neúspešné nepokoje v Hong Kongu v roku 2019 zinscenovala práve čínska tajná služba, aby uvoľnila napätie silnejúce v hong kongskej spoločnosti.

Rusi už dlhšie uvažujú nad tým, ako posilniť ruský vplyv v Bielorusku, na Lukašenka sa kvôli jeho dvojtvárnosti nemôžu spoľahnúť. Je preto celkom možné, že oslabenie Lukašenka zinscenovala práve ruská tajná služba, ktorá k tomu použila fungujúci potenciál farebných revolúcii.

V Bielorusku sa ale vyvinula situácia, že proti Alexandrovi Lukašenkovi stojí v prvom rade občianska iniciatíva v čele s manželským párom Cichanovských, alebo Irina Kolesnikova, ktorá pred niekoľkými dňami zmizla, údajne je v rukách bieloruskej tajnej polície. A Cichanovskú s manželom nemožno predsa považovať za stúpencov Putina, Cichanovskú podporujú aj Američania a aj Európska únia. Okrem toho na Slovensku sa šíria informácie, že Cichanovská má izraelský pas a údajne sa mala stať obeťou represií bieloruskej tajnej služby, aby sa napätie v spoločnosti šírilo.

Začnem od konca. Informáciu o tom, že Svetlanu Cichanovskú chceli zlikvidovať samotní členovia Lukašenkovej opozície na príkaz Západu, aby sa napätie v Bielorusku rozšírilo priniesol bieloruský prezident Lukašenko, ktorý navyše tvrdil, že bieloruská tajná služba preto chránila Cichanovskú pred atentátom, až pokiaľ tá neušla z Bieloruska Litvy a odtiaľ do Poľska. Mimochodom Cichanovskej manžel je stále väznený bieloruskou políciou.

Svetlana Cichanovská

Lukašenko je machiavelista, ktorý si pravdu prispôsobuje tak, ako mu vyhovuje. Krátko pred voľbami napríklad potreboval ukázať, že je bieloruský vlastenec a nespája sa s Rusmi. Preto údajne v spolupráci s ukrajinskou tajnou službou rozohrali bieloruské tajné služby operáciu, pri ktorej v Minsku zatkli „údajných 32 ruských žoldnierov zo skupiny Vagnera“, ktorí mali podľa Lukašenkových tvrdení v Bielorusku pripravovať prevrat voči nemu. Cieľom tejto akcie bolo získať hlasy časti bieloruských nacionalistov a oslabiť opozíciu, ktorá kritizovala Lukašenka z prílišnému vychádzaniu Rusku v ústrety

Cichanovská sa momentálne nachádza v poľskom exile. Podporuje ju EÚ a tým pádom veľmi pravdepodobne aj Američania, ktorí sledujú svoje vlastné záujmy. Jej pozícia je momentálne slabá, či má izraelský pas rovnako ako jej manžel neviem. Ale aby bolo jasné, samotný Lukašenko udržiaval a udržiava nadštandardné obojstranné vzťahy s Izraelom, rovnako ako Rusko. Napríklad v roku 2012 zavítal do Bieloruska riaditeľ izraelskej tajnej služby Mossad Meir Dagan /umrel v roku 2016/, ktorý si tu nechal transplantovať pečeň. Nešiel do USA, ani na západné kliniky, ale do Bieloruska. To má takisto značnú vypovedaciu hodnotu. Čo sa týka dvojitého občianstva, bieloruská ústava teoreticky nepovoľuje Bielorusom mať aj ďalšie štátne občianstvo, v praxi sa však zákon o strate bieloruského občianstva v prípade, ak má bieloruský občan aj iné, napríklad izraelské občianstvo, nedodržiava. Množstvo Bielorusov má aj ruské občianstvo.

Okrem Cichanovskej sa však v radoch protilukašenkovej opozície objavil aj pán Viktor Babaryka, ktorý posledných desaťrokoch stál v čele Belgazprom banky. Belgazprom banka je pobočkou banky ruského Gazpromu, Gazprom financuje väčšinu ruských vládnych projektov, vrátane projektu Nord Stream – 2, ktorý sa tradične nachádza pod silným tlakom iniciovanom Američanmi. Po otrávení Navaľného Američania tlak voči Nord Stream-2 ešte viac zvýšili a k tlaku sa pridávajú aj politici EÚ.

Takže pán Babaryka je s najväčšou pravdepodobnosťou človek, ktorý je v sfére ruského vplyvu a ktorý by mohol nahradiť samotného Lukašenka. Otázka však podľa niektorých bieloruských politológov  nespočíva v tom, či sa má stať nástupcom Lukašenka, ale kedy sa má stať jeho nástupcom. Príliš rýchle zvrhnutie Lukašenka pravdepodobne Rusku nevyhovuje, celý proces, na ktorého konci by bola silnejšia závislosť Bieloruska na Rusku treba podrobne naplánovať. Okrem toho Babaryka nie je jediným kandidátom, na poste prezidenta môže Lukašenka nahradiť aj jeho syn Nikolaj. A spomenutá Kolesnikova úzko spolupracuje práve s Babarykom.

Viktor Babaryka

Lukašenko je rozvedený a s prvou manželkou má dvoch synov, Nikolaj je synom jeho druhej Lukašenkovej partnerky, s ktorou nie je Lukašenko zosobášený. Aké sú medzi synmi vzťahy?

Ťažko povedať. Lukašenko približne pred 20 rokmi opustil svoju prvú manželku, s ktorou mal dvoch synov, starší z týchto synov Viktor zastáva dôležitú funkciu v bieloruských bezpečnostných zložkách. Syn Nikolaj z druhého vzťahu sa však až príliš často objavuje po Lukašenkovom boku pri rôznych akciách, takže je možné, že je otcov obľúbenec. Aké sú vzájomné vzťahy medzi Viktorom a Nikolajom nie je úplne jasné, samotný Nikolaj je však ešte príliš mladý na to, aby dokázal zastávať dôležité štátnické funkcie, treba s ním ale uvažovať do budúcnosti.

Lukašenko býva označovaný ako posledný európsky diktátor. Jeho túžba vládnuť je obrovská, rovnako ako obrovská je aj jeho snaha udržať vlastnú dynastiu pri moci v Bielorusku. Dlho Lukašenko ťažil z vnútorných problémov Ruska, po rozpade ZSSR úzko spolupracoval aj s Jeľcinom a aj s Putinom. Rusi Bielorusov takisto potrebovali a vrážali do bieloruskej ekonomiky značné financie, záviselo to od toho, v akej ekonomickej kondícii sa Rusi nachádzali. Počas najhorších rokoch po rozpade ZSSR vkladali Rusi do bieloruskej ekonomiky približne 2-3 miliardy USD ročne, raz však vložili do bieloruskej ekonomiky rekordných 12 miliárd USD, čo predstavovalo približne 20% HDP. Čím bol Putin silnejší, tým menej financií z Ruska do bieloruskej ekonomiky prúdilo. Od roku 2013-2014 sa Rusi na Lukašenkovu adresu vyjadrujú čoraz kritickejšie, podpora sa výrazne skrátila, Lukašenko je príliš neposlušný a drahý. Lukašenko sa nikdy netaji,l že mu ide v prvom rade o neho samého, udržiaval veľmi dobré vzťahy po ukrajinských udalostiach v roku 2014 s Američanmi, čo Rusom veľmi nevyhovovalo.

Pre Rusko je Bielorusko dôležité viac ako vojenský partner, než ekonomický partner. Bielorusko má v ruskej vojenskej doktríne dôležité postavenie, v Bielorusku sa nachádzajú ruské vojenské objekty, najmä radar a riadiace centrum pre ruské jadrové ponorky. Rusi a Bielorusi úzko spolupracujú v bezpečnostnej oblasti, Rusi by radi v Bielorusku vybudovali svoju vojenskú základňu. Problémy, ktoré momentálne Lukašenko v Bielorusku má, ho posúvajú čoraz hlbšie do ruskej sféry vplyvu. Lukašenkovi síce vyjadrila svoju podporu aj Čína, ale tá sa nechce do záležitostí, ktoré Rusi vnímajú ako prioritu miešať. Momentálne Čína vedie tvrdý zápas s USA, z trojuholníka veľmocí USA – Čína – Rusko je Rusko najslabšie, pričom má bližšie k Číne ako k Američanom. Ak by sa Rusko a Čína spojili, presahovali by možnosti USA, to však Američania nechcú pripustiť. A Rusi takisto hrajú svoju hru a snažia sa čo najviac z celej situácie získať.

Irina Kolesnikova

Vráťme sa ale od geopolitiky k bieloruským pomerom. Podľa Vás boli voľby v Bielorusku naozaj sfalšované, ako tvrdí bieloruská opozícia? A prečo bieloruské úrady nepustili do Bieloruska naspäť arcibiskupa Tadeusza Kondrusiewicza?

Už som to naznačil. Lukašenko sleduje v prvom rade svoje záujmy. Či by bol schopný vo voľbách podvádzať? Samozrejme. Aj americké prezidentské voľby ukázali, že je možné vo voľbách podvádzať. Lukašenko nikdy za 30 rokov nedosiahol 80% hlasov, mnohí ľudia proste neveria, že sa v bieloruských prezidentských voľbách nepodvádzalo.

Mnohí prirovnávajú Lukašenka k venezuelskému prezidentovi Madurovi. Samozrejme sú rozdiely medzi Bieloruskom a Venezuelou, bieloruská ekonomika nie je v tak katastrofálnej situácii, ako venezuelská ekonomika. Ale podobne ako Maduro má aj Lukašenko na svojej strane armádu, políciu i bieloruskú tajnú službu. Protilukašenkové kádre v ozbrojených silách, polícii či v tajnej službe majú ozaj marginálny charakter. Maduro sa s pomocou venezuelských ozbrojených síl a polície s podporou Rusov a Číňanov udržal, Západ však podporuje opozičného venezuelského kandidáta Guaidá. Situácia vo Venezuele ostáva napätá, podobný vývoj sa môže odohrať aj v Bielorusku.

Zatiaľ opozícia v Bielorusku ťahá napriek relatívne masívnym protestom za kratší koniec. Lukašenko hrá evidentne o čas, po amerických prezidentských voľbách sa určite bude situácia vo svete meniť. Lukašenko má možnosti, ako situáciu zvládnuť, nemusí ísť z jeho strany len o brutálne represie. Môže rozohrať operáciu s Covidom-19 podobne ako jeho priateľ Netanjahu v Izraeli, vyhlásiť zákaz vychádzania a tým pádom sa pokúsiť oslabiť súčasnú vlnu protestov. On sám tvrdí, že opozícia je nelegitímna, prehrali vo voľbách a so svojou prehrou sa nedokážu zmieriť.

Proti Lukašenkovi však vystupuje aj bieloruský arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Tu by sa patrilo, aby som aspoň čiastočne vysvetlil situáciu s katolíckou Cirkvou v Bielorusku. Chápem, že nie je možné situáciu vysvetliť v celej jej náročnosti, v stručnosti teda toľko. V Bielorusku má katolícka Cirkev veľmi ťažkú pozíciu, katolíkov je málo a žijú najmä na západe krajiny.

Litovci a západní Bielorusi boli vždy katolíkmi, po rozpade cárskeho Ruska, boľševickej revolúcii zaútočili v roku 1920 Sovieti na Ukrajinu a Poľsko, ktoré boli pred 1.svetovou vojnou takisto súčasťou ruského cárstva. Buďonného akcia sa skončila neúspechom a západné Bielorusko sa až do roku 1939 stalo súčasťou Poľska. Poliaci podporovali katolícku Cirkev, v roku 1939 však Nemci zaútočili na Poľsko, na Poliakov zaútočili z druhej strany aj Sovieti, tí ovládli celé Bielorusko a pripravovali likvidáciu katolíkov a poľských kádrov. V roku 1941 prišlo k útoku hitlerovského Nemecka na ZSSR. V roku 1945 Nemci vojnu prehrali, no Sovieti Poliakom západné Bielorusko nevrátili a katolícka Cirkev takmer prestala existovať. Omše sa neslúžili, katolíci boli prenasledovaní sovietskym režimom, hoci represálie voči katolíkom boli podstatne menšie ako represálie voči pravoslávnym. NKVD a neskôr KGB nikdy nevnímali bieloruských katolíkov ako výraznejšiu hrozbu, bieloruskí katolíci boli príliš málo početní. KGB však pozorne sledovala aktivity katolíkov v Bielorusku.

Po rozpade ZSSR sa v západnom Bielorusku opäť oživila katolícka Cirkev. Ide o pomalý proces, kontinuita katolicizmu bola vážne narušená. Väčšina katolíckych kňazov prišla z Poľska, Švajčiarska či Slovenska. Mňa samého až v dospelom veku 25 rokov pokrstil slovenský kňaz. Arcibiskup  Tadeusz Kondrusiewicz je Poliak, bieloruský kňaz, ktorý sa stal arcibiskupom.

Pokiaľ členov opozície, ktorí prehrali prezidentské voľby v Bielorusku môže prezident Lukašenko označovať ako nelegitímnych a odmieta s nimi politicky komunikovať, arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz sa môže stať legitímnym vodcom opozície. Toho sa Lukašenko obáva, preto zakázal vstup Kondrusiewicza do Bieloruska. Využil skutočnosť, že arcibiskup Kondrusiewicz odišiel do Varšavy, Lukašenko tvrdí, že si vo Varšave bol po rozkazy a manuál ako pokračovať v revolúcii proti Lukašenkovi.

Arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz Lukašenkove tvrdenia odmieta, podľa jeho slov mu príkazy môže dávať len pápež. Rovnako poukazuje na nezákonnosť Lukašenkovho rozhodnutia a porušovania bieloruskej ústavy.

Tadeusz Kondrusiewicz

A na záver posledná otázka. Rusko teda vníma strategicky Bielorusko ako nesmierne dôležitý prvok vo svojich plánoch. Viete si predstaviť možnosť, že by Lukašenko padol rovnako rýchlo ako napríklad Janukovyč, ktorý z Ukrajiny utiekol a k moci by sa dostali prozápadné sily?

Ťažko povedať. Lukašenko tvrdí, že on utekať nebude. De facto ani nemá kam, na Západe sa skompromitoval a čoraz silnejšie závisí od Rusov. Rusi ho pravdepodobne budú chcieť vymeniť za vhodnejšieho kandidáta, pravdepodobne však nie rýchlo a hneď. Takže nejakú dobu, ak všetko pôjde tak, ako má, bude ešte Lukašenko v čele Bieloruska.

Ak by ale náhle Lukašenko podľa ukrajinského scenára padol, nevylučujem ani možnosť, že na území Bieloruska sa časť území odtrhne s ruskou podporou od Bieloruska a miestni proruskí bieloruskí separatisti vytvoria na území Bieloruska vlastný miništát a „zmrazený konflikt”. Ak je v krajine zmrazený konflikt, nemôže sa stať takáto krajina ani súčasťou EÚ a ani NATO. Podobný scenár s vytvorením zmrazeného konfliktu Rusi veľmi dobre ovládajú a použili ho viac krát. Zmrazené konflikty dnes existujú na Ukrajine, v Podnestersku či Gruzínsku.

Pre Bielorusko by však takýto vývoj neveštil nič dobrého.

Ďakujem za rozhovor. Otázky kládol Branislav Krasnovský