Rodáci spomínali na blahoslavenú sestru Zdenku Schelingovú -

Rodáci spomínali na blahoslavenú sestru Zdenku Schelingovú


4. augusta 2020
  Krátke správy

Od 30. júla do 2. augusta sa v Krivej na Orave uskutočnilo duchovné stretnutie s blahoslavenou Zdenkou Schelingovou (24. december 1916 – 31. júl 1955). Na spomienkovom podujatí, ktoré bolo venované blahoslavenej Zdenke Schelingovej, sa zúčastnili stovky veriacich najmä z Oravy, ale aj z iných oblastí Slovenska.

Celebrantmi svätých omší v jednotlivé dni boli: Matúš Oravec, farár v Podbieli; Ľubomír Grega, špirituál v nitrianskom kňazskom seminári; Miloš Pikala, farár v Turčianskom Petri; a Rudolf Schuster, farár v Krivej. V homíliách vyzdvihli vynikajúci príklad pohotovosti sestry Zdenky konať dobré skutky aj za cenu rizika perzekúcie a tiež vysvetlili, čo znamená žiť skutočné kresťanstvo v súčasnosti. V piatok po svätej omši zaznela krížová cesta v prednese recitátora Štefana Bučka.

Rodáčka z oravskej obce Krivá je prvou blahoslavenou Slovenkou. Pápež Ján Pavol II. ju vyhlásil za blahoslavenú pri svojej tretej návšteve Slovenska v septembri 2003.

Zdenka Schelingová pochádzala z jedenástich detí, absolvovala zdravotnú školu a v roku 1931 vstúpila do kláštora Milosrdných sestier Svätého Kríža do Podunajských Biskupíc. V roku 1937 zložila prvé rehoľné sľuby, v období 1937 – 1940 pracovala v Štátnej nemocnici v Bratislave na internom oddelení. Po odchode Z Bratislavy pracovala v období rokov 1940 – 1942 ako ošetrovateľka v Humennom, nakoniec sa však do Bratislavy vrátila a pracovala ako laborantka na röntgenologickom oddelení štátnej nemocnice (dnes fakultná nemocnica).

Začiatkom roka 1952 pomohla k úteku kňazovi Štefanovi Koštialovi a trom bohoslovcom, ktorí boli väznení. Namiešala policajtovi, ktorý trojicu strážil do čaju uspávací prostriedok. Dňa 29.2.1952 Zdenku Schelingovú zatkla štátna bezpečnosť, po niekoľkomesačnom vyšetrovaní a mučení ju dňa 17.6.1952 odsúdili za velezradu na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv.

Zdenka Schelingová prešla niekoľkými väzeniami /Justičný palác v Bratislave, Rimavská Sobota, Pardubice, Brno Pankrác v Prahe/. Väzenie a mučenie podlomilo jej zdravie, dňa 16.4.1955 ju kvôli katastrofálnemu zdravotnému stravu prepustili podmienečne z pražskej väznice. Dňa 19.4.1955 ju prijali v trnavskej nemocnici, v Trnave však aj na následky mučenia dňa 31.7.1955 umrela.

Krajský súd ju 6. apríla 1970 oslobodil od žaloby pre trestný čin velezrady, a 18. novembra jej Najvyšší súd SR zrušil rozsudok v celom rozsahu, čím jej umožnil úplnú občianskoprávnu rehabilitáciu.

Pozostatky Zdenky Schelingovej boli uložené na cintoríne v Trnave, v roku 1979 boli premiestnené na kláštorný cintorín do Podunajských Biskupíc. V roku 2003 boli presunuté do kláštorného kostola v Podunajských Biskupciach

Ján Sokol dňa 18. septembra 2000 otvoril proces blahorečenia a 14. septembra 2003 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú. Jej ostatky sú na Slovensku uložené na 34 miestach. V Krivej v kostole sv. Jozefa je socha sestry Zdenky v nadživotnej veľkosti spolu s jej relikviami.

Citáty sestry Zdenky Schelingovej:

Ak chceme dostať bozk lásky od Ježiša, musíme sa pritúliť k jeho tŕňovej korune tak blízko, že sa na nej popicháme.

Keď Boh posiela na nás utrpenie, má pritom odvrátenú tvár. Vtedy je život iba prebdením noci na zlom nocľahu. Ale ak nás tŕnie zraňuje, naša láska vydáva vôňu.

Nič ma nezastraší, ani vietor, čo prihnal husté mraky, lebo to bude iba okamih. Moja dôvera rastie, lebo viem, že za mrakmi je moje milované Slnko.

Blahoslavená Zdenka Schelingová, oroduj za nás.

BK

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zapálenie ohňa Olympijských hier 2024 v Paríži sprevádzala pohanská modlitba k bohom Apolónovi a Diovi! Pohanská doba si vyžaduje pohanské obrady…

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)