Robí si Mikas z biskupov a z Cirkvi dobrý deň? - Christianitas

Robí si Mikas z biskupov a z Cirkvi dobrý deň?

Mária Magotsová
4. apríla 2022
  Cirkev Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Hlavný hygienik sa opäť mieša do cirkevných záležitostí. Tvrdí, že máme radšej prijímať „na ruku“. Biskupi však už pred mesiacom povolili návrat k zaužívanej forme „do úst“.

Zdroj: pixabay.com

Hlavný hygienik Ján Mikas sa nám opäť pripomenul v čase, keď covid zo Slovenska záhadne zmizol a nahradila ho ukrajinská horúčka. Boli sme si istí, že pandémia sa dávno skončila, keďže aj neočkovaní občania sa s láskavým dovolením kompetentných mohli opäť ukázať v chrámoch. Ale zrejme sa tak stále nestalo. Mikas totiž vo štvrtok opäť vyzval veriacich ľudí, aby si počas bohoslužieb stále radšej nedávali znak pokoja. To však nie je všetko. Z jeho odporúčaní pre prevádzky a hromadné podujatia vyplýva, že by sa mali dezinfikovať použité predmety slúžiace na účel obradov. Ak sa vám zdá, že to už snáď patrí do kompetencie kňazov a duchovenstva, ktorí najlepšie vedia ako a či bohoslužobné predmety dezinfikovať, tak hlavný hygienik zachádza ešte ďalej.

Kto sa bojí svätenej vody

Hoci v praxi platí už len minimum bývalých pandemických nariadení vlády, je zrušený dišpenz od nedeľnej účasti na bohoslužbách a samotní biskupi nedávno informovali o tom, že každý veriaci má právo rozhodnúť sa, akou formou bude prijímať Eucharistiu a nikto mu v tom nemá brániť, Mikas by to aj tak rád urobil. V najnovších odporúčaniach totiž Úrad verejného zdravotníctva píše, že je lepšie prijímať na ruku a „v priestoroch, kde sa vykonávajú obrady, odporúča odstrániť nádoby s vodou, s ktorými má kontakt viac osôb“. Teda sväteničky so svätenou vodou.

Hlavný hygienik SR, Ján Mikas
zdroj: facebook.com

Je inak zaujímavé, ako veľmi sa práve proti svätenej vode v kostoloch od začiatku pandémie brojilo. Svätá Terézia z Avily už v 16. storočí upozorňovala na to, že svätená voda ju ochraňovala pred útokmi zlého. „Z dlhoročných skúseností som zistila, že nie je nič ako svätená voda, čo by démonov zahnalo na útek a zabránilo im v návrate. Utekajú tiež pred znamením kríža, ale vracajú sa; takže svätená voda musí mať veľkú silu,“ zamýšľa sa známa katolícka mystička. Boh nám teda aj týmto spôsobom môže priniesť požehnanie a ochranu. Exorcisti o tom vedia svoje. Napriek tomu sa hlavnému hygienikovi svätená voda v kostoloch mimoriadne nepozdáva a najradšej by ju odtiaľ vyhodil. A chce tak spraviť v čase, keď sa po dvoch rokoch opäť začali sväteničky do kostolov vracať…

Má právo sa vyjadrovať k Eucharistii?

Ako sme však už spomenuli, svätenou vodou to nekončí, keďže Mikas svoje rady vyšperkoval vetou o prijímaní na ruku, ktoré nám odporúča. Hlavný hygienik sa týmito najnovšími „odporúčaniami“ postavil priamo voči rozhodnutiu slovenských biskupov, ktorí jediní majú právo v tejto veci čokoľvek meniť a koncom februára adresovali veriacim tieto slová: „Veriaci sa môžu slobodne rozhodnúť, ako prijmú Telo Kristovo: prijatie do úst ako aj prijímanie do rúk sú rovnako legitímne. Ďakujeme Vám za úctu a zbožnosť, ktorú ste viacero mesiacov prejavovali pri prijímaní Pánovho Tela do rúk, s ohľadom na pandemické okolnosti.“

***

Portál Christianitas.sk odporúča:

„QUIS UT DEUS! – KTO JE AKO BOH!“

„Ponáhľaj sa, nepremožiteľné knieža, na pomoc Božiemu ľudu, proti vpádom zatratených duchov a dožič mu víťazstvo. Amen“

V rámci kampane „Quis ut Deus – Kto je ako Boh!“ si môžete na stránke https://archanjelmichal.sk/ zadarmo objednať knižku s najdôležitejšími informáciami o sv. Michalovi Archanjelovi a jeho uctievaní.

V zásielke okrem toho nájdete:

– obraz sv. Michala Archanjela, ktorý môžete použiť pri každodennej modlitbe, tak ako si to prial pápež Lev XIII. Na jeho zadnej strane nájdete litánie k sv. Michalovi Archanjelovi, obraz je posvätený kňazom.

– plastovú kartičku, ktorá je vhodná napríklad na nosenie v peňaženke či dokladoch – na jej zadnej strane je modlitba Leva XIII.; modlitbu majte neustále pri sebe, modlite sa ju denne, zvlášť po svätej omši a sv. Michal Archanjel vás naisto bude ochraňovať vo všetkých duchovných nebezpečenstvách, zvlášť v pokušení! Kartička je tiež posvätená kňazom!

Všetko potrebné sa dozviete na stránke https://archanjelmichal.sk/.

***


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!