Ekológia slávi triumf v Ríme


28. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

To, čo slovenskí občania dôverne poznajú z mestských sídlisk, kde divé prasiatka niekedy sprevádzajú deti aj cestou do školy (Trenčín, Púchov atď.), sa stalo koloritom aj v Ríme, tzv. Večnom meste. Naposledy sa podobný stav, v bývalom sídle rímskych cisárov, vyskytol po invázii nemeckých žoldnierov Karola V. Habsburského, keď povestné „sacco di Roma“ obrátilo Rím na niekoľko mesiacov v trosky.

Média (agentúra AP) oznamujú, že mesto čelí doslova invázii divých svíň. Tie sa potulujú po uliciach, behajú popred autá v rušných dopravných tepnách, prehrabávajú sa v odpadkoch a potom svojským svinským spôsobom „piknikujú“ v rozsiahlych rímskych parkoch. Radnica ich začala inkluzívnym spôsobom zvážať za mesto (usmrtenie neprichádza pravdepodobne do úvahy), avšak svine sa neuvedomelo vracajú späť, možno aj preto, lebo na to vlastne majú environmentálne právo. Obyvateľom Ríma, ktorí si zrejme ešte neosvojili ten správny otvorený prístup k týmto synom a dcéram Matky Zeme, však dochádza podľa agentúry AP trpezlivosť.

Majiteľ reštaurácie vo štvrti Monte Mario, severne od Vatikánu, Pino Consolati, sa sťažuje: „Je to invázia.“ Uviedol, že divé svine bežne prichádzajú k jeho reštauračnej záhradke hľadať niečo pod zub. Jeho sestra údajne navečer jedného dňa stretla pred svojím obchodom s obuvou stádo až 30 prasiat. Consolati označil túto situáciu ako „nepríjemnú“.

Divé svine sa začali v meste ležiacom na siedmich pahorkoch vyskytovať masovejšie už v roku 2017, aj keď sporadicky sa vyskytovali určite aj predtým. V roku 2017 ich prilákali hory odpadkov v čase, keď začali byť problémy s ich odvozom. V tom čase kolovalo na sociálnych sieťach a v médiách video, na ktorom veľký kanec pobehoval uprostred premávky automobilov neďaleko Vatikánu. Ďalší reprezentant svinského plemena spôsobil v tom istom roku smrť muža na typickom rímskom dopravnom prostriedku – mopede, keď mu vošiel do cesty.

Diviaky sa podľa agentúry AP, potulujú po meste v desaťčlenných až tridsaťčlenných skupinách a nie je ťažké ich stretnúť. Pre občanov Ríma sa stalo fotografovanie a dokumentovanie pohybu týchto stád akýmsi každodenným koníčkom. Zároveň sa stali divé svine v rámci mestských volieb predmetom predvolebnej kampane, a môžu sa stať osudnými doterajšej starostke Virginii Raggiovej.

Odborníci, ktorí zrejme diviakom príliš neprajú, prišli so závermi, že sú premnožené. Údajne sa po Taliansku v súčasnej dobe potulujú približne 2 milióny divých svíň, ako uvádza taliansky poľnohospodársky zväz Coldiretti. Je to zdvojnásobenie počtu z roku 2015, avšak k tomuto zdvojnásobeniu malo dôjsť podľa analytikov až o desať rokov. Prasiatkam sa v novej zelenej Európe očividne darí.

V samotnej rímskej štvrti (okrese) Lazio uvádzajú, že po mestských parkoch pobehuje 5- až 6-tisíc diviakov. V roku 2019 sa regionálna vláda zmohla len na tolerantný a ohľaduplný odchyt týchto nových nelegálnych štvornohých občanov do klietok. Zabiť prasiatko bolo prísne zakázané. Až pred mesiacom bol povolený „selektívny lov“ divých svíň, proti čomu okamžite rázne vystúpili ochrancovia zvierat a priatelia Matky Zeme. Riaditeľ správy rímskych parkov, Maurizio Guibbiotti však tvrdí, že limity sú nízke a mali by sa zvýšiť.

A koľko ich vlastne dovolili usmrtiť? V októbri 2020 to bolo sedem svíň, ktoré sa pravidelne potulovali po detskom ihrisku. Zrejme sa chceli s deťmi hrať a zlí extrémistickí populisti z radov občanov to nechápali. Zásah vyvolal veľké pobúrenie medzi organizáciami bojujúcimi za práva zvierat. Poslankyňa Michaela Brambillaová zo strany Forza Italia, ktorá je zároveň predsedníčkou hnutia na ochranu zvierat, sa nechala počuť: „Išlo o chladnokrvnú popravu, ktorá nezostane nepotrestaná.“

A tak dnes terorizuje rímskych občanov už päť skupín živočíchov: divé svine, ekologickí aktivisti, islamskí teroristi, organizovaní zločin a vládna covidokracia. Občania totiž nezdieľajú oficiálnu toleranciu ani k jednej z týchto skupín. O sviniach vie svoje aj staršia dáma, ktorá sa médiám posťažovala: „Bojím sa prejsť po chodníku, pretože sú tu kontajnery na odpadky a diviak môže na mňa vyskočiť.“ Napriek tomu čaká na vnúčatá, ktoré majú ísť zo školy. Čo keby ich bolo treba chrániť pred srstnatými kamarátmi?

BM

Titulný obrázok – Pxfuel


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!