Reprezentuje šaman konzervatívne hodnoty? - Christianitas

Reprezentuje šaman konzervatívne hodnoty?

John Horvat II.
27. januára 2021
  Spoločnosť

Počas násilného incidentu na Kapitole 6. januára médiá spomedzi protestujúcich zverejnili fotografie potetovaného muža s kožušinovou čiapkou a vikingskými rohami na hlave. Tento podivný Viking, ktorý si hovorí Q Shaman, sa odzrazu stal symbolom protrumpovských demonštrantov. Médiá ho začali používať ako bizarný príklad všetkých pravicových radikálov.

Nikto si nekládol otázku, čo má tento vikingský šaman spoločné s konzervativizmom. Táto strelená postava iba prispela k chaosu, ktorý v ten deň zachvátil Ameriku. Pre tých, ktorí vyznávajú autentické tradičné hodnoty, by však šamanova prítomnosť mala vzbudzovať obavy.

Q Shaman: Ordinovaný šamanský praktik

Takáto nekonvenčná figúra sa jednoducho musela stať známou. Získala si tak trochu reputáciu ako Q Shaman, pretože sa často objavuje na zhromaždeniach a protestoch. So svojimi vikingskými rohmi je naozaj ťažké ju prehliadnuť. Jej skutočné meno je Jacob Angeli Chansley (33) a pochádza z Arizony.

Aj keď je Q Shaman nasledovníkom konšpiračnej teórie QAnon, je predovšetkým „ordinovaným šamanským praktikom“. V ranom veku opovrhol svojou katolíckou vierou a prijal pohanské alternatívy. Ako „praktik“ predáva knihy a kurzy. Taktiež udržiava svoj nedávno cenzurovaný kanál YouTube.

Počas epizódy na Kapitole sa objavil na pódiu Senátu ako Viking držiac pritom oštep s americkou vlajkou a vykrikoval: „Kde je Pence?“ Zároveň novinárom a fotografom veľmi ochotne, až teatrálne pózoval.

Temná stránka šamanizmu

Veľkým problémom Q Shamana je jeho temná prax. Kdekoľvek sa objavia primitívne spoločnosti, šamanizmus je im v pätách. Je to forma divokej mágie či vedy, v ktorej sa šaman snaží ovládnuť duchov a démonov, ktorí sa údajne nachádzajú všade v prírode.

Šaman využíva svoje sily na to, aby vhodnými slovami a obradmi činnosť duchov privolal alebo spravil neúčinnou. Šaman to robí tak, že komunikuje s duchmi podľa ľubovôle, často prostredníctvom vyvolanej extázy alebo dokonca posadnutím duchom, ktorý v ňom vyvoláva intenzívne duševné stavy, nadľudskú silu, či alebo prevzaté vedomosti.

V rozhovore pre National Review Q Shaman skutočne potvrdil svoju úlohu a svoje primitívne oblečenie ako spôsob „ako odohnať zlých duchov, zlých čarodejníkov a zlé čarodejnice“.

Okultizmus na vzostupe

Za posledných pár rokov sa čarodejnice a satanisti znepokojivo zapojili do podpory občianskych nepokojov a politických kampaní. Množstvo literatúry zaúča ašpirujúce čarodejnice ako čarovať a zaklínať konzervatívnych kandidátov či policajtov. Vychádzajú knihy, ktoré učia ako miešať politiku a démonické sily. V prevažne sekulárnej spoločnosti sa okultizmus v súčasnosti objavuje ako politická sila.

Okultisti sa začali častejšie objavovať na ľavicových podujatiach. Politická filozofia ľavice a revolta proti kresťanskému Západu logicky priťahujú satanistov, ktorí prijímajú jej radikálnu agendu.

Q Shaman však (údajne) reprezentuje primitívny okultizmus na pravici. Nachádza sa v temnom kúte novopohanského myslenia, ktoré vstupuje do mainstreamu a zahŕňa konzervatívne sektory. Ťažko povedať, ako vážne Q Shaman praktizuje svoju divokú vedu. Jeho bizarný výzor ako predstaviteľa a symbolu tradičných hodnôt je však úplne mimo.

Nič konzervatívne, západné alebo tradičné

Ako šaman vo svojej viere, či vo svojich praktikách nereprezentuje nič konzervatívne, západné, kresťanské ani tradičné. Vikingský šaman sa usiluje o návrat k barbarstvu, ktoré prinieslo svetu otroctvo, nahotu, vraždenie novorodencov, eutanáziu, kanibalizmus, tyraniu a chudobu. Bola to Cirkev, ktorá oslobodila svet od šamanských divokých praktík a dusivej povery.

Q Shaman skutočne oveľa väčšmi reprezentuje ľavicu s jej fascináciou domorodou pohanskou kultúrou a odmietaním kresťanskej morálky. Jeho postoje dobre zapadajú do postmoderných filozofií, ktoré kladú dôraz na fantáziu a vytváranie vlastnej reality. Ak má byť symbolom, nech si ho radšej nárokuje ľavica, k pravici celkom určite nepatrí.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Sv. Melor, mučeník

„Nezaujímavá“ svätica z Lisieux: Malá Terezka a čo ste o nej nevedeli

Týždeň na Slovensku

„Anklopfzeremonie“ alebo pohľad do habsburských pohrebných rituálov