Rastúci vplyv Turecka v Afrike


25. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Turecko sa v poslednom čase pridalo ku krajinám, ktoré sa angažujú v Afrike a aktívne sa snažia kontrolovať bohatstvo kontinentu, ako napríklad Čína, Rusko a Francúzsko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno navštívil Angolu, Nigériu a Togo, kde sa prezentoval ako alternatívny spojenec afrických štátov.

V angolskom hlavnom meste Luanda Erdogan vyhlásil, že „Turecko odmieta západný, orientálny prístup k africkému kontinentu. Národy afrického kontinentu prijímame bez akejkoľvek diskriminácie.“ Toto posolstvo si pozitívne prečítali africkí lídri, ktorí sa obávajú prílišnej hospodárskej závislosti, ako je to v prípade Číny, a odmietajú požiadavky demokratizácie, ktoré sú zvyčajne podmienkou spolupráce so západnými krajinami.

Erdogan, ktorý dlhodobo označuje Turecko za „afroeurázijský“ štát, navštívil ako prezident a premiér už 30 afrických krajín, čo je viac ako ktorýkoľvek iný neafrický líder. V Angole a Nigérii sa zaujímal predovšetkým o prácu v sektore nerastných surovín, najmä ropy.

Za menej ako 20 rokov sa obchodný obrat Ankary s Afrikou zvýšil až päťnásobne, z 3,5 miliardy eur v roku 2003 na 20 miliárd eur v roku 2020. Nie je to prekvapujúce, keďže turecké výrobky sa považujú za lacnejšie ako európske a zároveň kvalitnejšie ako čínske. Od roku 2009 Turecko otvorilo v Afrike 31 nových veľvyslanectiev, čím sa ich celkový počet zvýšil na 43. Turkish Airlines je jedným z najdôležitejších dopravcov v Afrike a obsluhuje viac ako 60 prístavov na čiernom kontinente.

Rastúci vplyv Turecka je viditeľný v mnohých častiach Afriky. Turecko je v Alžírsku spolu s Čínou jedným z najväčších zahraničných investorov. Podobná situácia je aj v Etiópii. Etiópska vláda, ktorá sa zmieta v občianskej vojne, v súčasnosti zvažuje nákup tureckých bezpilotných lietadiel. Turecké zbrane pomáhajú aj povstaleckým silám v Líbyi, ktorých veliteľ Chalífa Haftar kontroluje veľkú časť tamojších ropných polí. Maroko a Niger majú tiež záujem o vojenskú spoluprácu s Tureckom. Ankara s ním už podpísala dohodu, ktorá umožňuje umiestnenie tureckých jednotiek.

O dynamike angažovanosti Turecka vypovedá aj príklad Senegalu, s ktorým sa obrat za posledné desaťročie zvýšil 16-násobne. Výstavbou letiska v hlavnom meste Senegalu a nového štadióna turecké spoločnosti zmenili vzhľad Dakaru. Naopak, v chudobnejšom Nigeri, Burkine Faso a Mali idú turecké peniaze na výstavbu mešít, škôl a nemocníc. To všetko vytvára pozitívny obraz Ankary v Afrike a naráža na záujmy jej súperov, najmä Francúzska, ktoré je silne znepokojené aktivitami Turecka v jeho bývalých kolóniách. Afrika sa tak opäť stáva poľom rivality.

MH

Zdroj: wpolytice.pl, titulný obrázok – Pixabay


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!