Rakúsko: Ústavný súd vyhlásil pandemické obmedzenia na pohreboch za protiústavné


21. júla 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Rakúsky ústavný súd (VfGH) vyhlásil v utorok rozsudok ohľadom žaloby ženy, ktorá nemohla byť počas koronavírusových vládnych obmedzení prítomná na pohrebe svojej tety. Ústavný súd v rozsudku konštatoval, že vládne obmedzenia, ktoré limitovali počet ľudí na pohreboch boli protiústavné. Informáciu priniesla agentúra APA.

Verdikt súdu uviedol, že aj keď príslušné opatrenie malo legitímny cieľ, posledná rozlúčka so zosnulým nie je „ani opakovateľná, ani nahraditeľná“. Podľa ústavného súdu obmedzenie predstavovalo závažný a neprimeraný zásah do práva na súkromie.

Príslušné opatrenie súvisiace s pandémiou, ktorú ohlásila väčšina vlád vo svete, začalo platiť v Rakúsku koncom roka 2020 a trvalo niekoľko týždňov. Počet ľudí, ktorí sa mohli zúčastniť pohrebu bol stanovený maximálne na 50 účastníkov.

Nie je to prvýkrát, čo niektorý z ústavných súdov v európskych krajinách vyhodnotil určité obmedzenia či kroky vlády súvisiace s tzv. koronakrízou ako protiústavné. V Belgicku a Francúzsku bol napríklad takto vyhodnotený vládny zákaz bohoslužieb.

BM

Titulný obrázok – Pixabay


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!