Púť Summorum Pontificum 2020 – zmysel tradičnej omše v čase COVID-19 -

Púť Summorum Pontificum 2020 – zmysel tradičnej omše v čase COVID-19

vdp. Ľubomír Urbančok
9. novembra 2020
  Cirkev  

V Ríme sa ako každoročne, aj tentokrát konala púť Summorum Pontificum, ktorá sa už tradične koná posledný októbrový víkend, na ktorý z nariadenia Pia XI. spadá zároveň nedeľa Krista Kráľa. Vzhľadom na epidemiologické opatrenia Vatikán upustil od plánovanej sobotňajšej svätej omše, ktorú mal sláviť kardinál Robert Sarah na oltári katedry v bazilike sv. Petra. Z tohto dôvodu, ako aj z nemožnosti cestovania mnohých, sa konala v piatok len konferencia s prednáškami na tému Motu proprio Summorum Pontificum, večer sa konali slávnostné vešpery v Pantheone a v sobotu slúžil napokon ponitifikálnu svätú omšu v kostole Najsvätejšej Trojice kardinál Raymond Burke. 

Je to už 9 rokov, čo veriaci z celého sveta putujú na túto púť, aby vyjadrili svoju vďaku a obetovali ju za poďakovanie sa Bohu za dar tohto dokumentu pápeža Benedikta XVI. 

Na piatkovej konferencii, niekoľko metrov od Vatikánu, vystúpili významné osobnosti Cirkvi, ktoré predniesli svoje prednášky a skúsenosti ohľadom tradičnej svätej omše. Medzi prednášajúcimi bol Joseph Shaw, prezident anglickej asociácie za Latinskú omšu (Latin Mass Society), ktorá vznikla z popudu známej spisovateľky Agathy Christie, na základe čoho anglickí biskupi požiadali po liturgickej reforme o možnosť aj naďalej sláviť predkoncilovú liturgiu. Vďaka tomuto počinu je dnes toto hnutie naozaj obrovské. Prispieva tomu aj prijatie Anglikánov do katolíckej cirkvi, pretože im Benedikt XVI. zároveň ponechal svoju liturgiu, ktorá je veľmi podobná tej predkoncilovej. Vo svojej prednáške sa Dr. Shaw, okrem iného profesor Oxfordskej univerzity, venoval téme Tradície a rôznych tradícií. 

Kardinál Raymond Burke vo svojej prednáške poukázal na dôležitosť tradičnej liturgie a veľké bohatstvá, ktoré táto prináša v celom svete. Počet miest, kde je slúžená rapídne rastie, napriek momentálnej nevôli niektorých biskupov. Zdôraznil, že po II. vatikánskom koncile sa myslelo, že tzv. Výnimka zo slúženia predkoncilovej liturgie sa týka len niektorých, starších kňazov, avšak realita je taká, že na Západe je táto liturgia naplnená množstvom mladých, veľakrát na miestach, kde kostoly s pokoncilovou liturgiou zívajú prázdnotou. 

Claude Barthe, kňaz parížskej diecézy, ktorý je organizátorom podujatia a ktorý sa tentokrát nemohol osobne zúčastniť púte, zdôraznil, že svätá omša podľa usus antiquor je právom veriaceho i kňaza a v žiadnom prípade nemôže záležať od sympatií cirkevnej vrchnosti. Keďže z titulu dokumentu udeleného Benediktom XVI. ide o právo, nepodlieha subjektívnemu výkladu jednotlivcov, ale je povinnosťou ho rešpektovať. Poukázal na skutočnosť, že vo Francúzsku je len asi 1% farností, kde sa táto liturgia slúži, avšak až 20% kňazských povolaní pochádza z týchto farností, kde sa výhradne slúži táto liturgia. 

Kardinál Burke aj Claude Barthe spomenuli aj nedávny dotazník ohľadom Summorum Pontificum zaslaný jednotlivým biskupom. Zatiaľ ešte nie je známy záver, ktorý má priniesť, avšak je jasné, že domnienky niektorých zlých jazykov nemožno naplniť, teda, žeby došlo k zakázaniu slávenia tradičnej liturgie, keďže podobný zákaz by bol protizákonný. Neexistuje totiž žiadne právo na zrušenie starobylej tradície siahajúcej až do prvopočiatkov Cirkvi, tak ako to mnohokrát zdôraznil ešte samotný kardinál Ratzinger.

Hoci bola púť kvôli opatreniam tentokrát komornejšia na množstvo účastníkov, prítomné boli naozaj veľmi rôznorodé skupinky. Značná bola účasť Portugalskej skupiny, kde sa láska k tradícií Cirkvi šíri rýchlosťou svetla. Značný je boom, ktorý som spomínal aj v Anglicku v rámci tzv. Latin Mass Society a z rozhovoru s jej prezidentom sa ostáva len vyjadriť pre podporu synovského projektu na Slovensku v rámci celosvetovej asociácie UNA VOCE. Existencia tejto celosvetovo vplyvnej organizácie, ktorej vyjadrenia si pravidelne pýta aj Vatikán, bude u nás veľkým prínosom. Možno na 10. Jubilejnom ročníku púte Summorum Pontificum 2021 sa zúčastnia už aj noví členovia – zástupcovia zo Slovenska.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní