Púť chasidských Židov prehĺbila napätie medzi Ukrajinou s Bieloruskom -

Púť chasidských Židov prehĺbila napätie medzi Ukrajinou s Bieloruskom

Mikuláš Hučko
23. septembra 2020
  Spoločnosť

Niekoľko stoviek chasidských pútnikov z Izraela, Spojených štátov, Kanady a Európy, ktorí sa snažili dostať do ukrajinského mesta Umaň, uviazlo na bielorusko-ukrajinských hraniciach. Vstup cudzích štátnych príslušníkov na ukrajinské územie je uzavretý nariadením vlády z dôvodu koronavírusovej pandémie. Pútnici sa naďalej zhromažďujú na území Bieloruska, čo zhoršuje vzťahy medzi Minskom a Kyjevom, ktoré sa v poslednej dobe zhoršili. Tieto obmedzenia sú škandálom aj v Izraeli.

Ukrajinská vláda v stredu rozhodla o uzavretí kontrolného bodu Novije Jariloviči v Černihovskej oblasti na ukrajinsko-bieloruských hraniciach, čím zablokovala prístup židovských pútnikov do Umane, kde sa nachádza hrob zakladateľa chasidizmu rabína Nachmana, ktorý žil na prelome 18. – 19. storočia. Obmedzenia týkajúce sa vstupu cudzincov, ktoré ukladá Ukrajina, zostanú v platnosti do 29. septembra, pre stúpencov rabína však malo zásadný význam dostať sa do Umane do konca tohto týždňa, aby mohli ako obvykle sláviť židovský Nový rok (Roš hašana) pri hrobe spravodlivých.

Už vopred sa vedelo, že tento rok bude púť v tradičnej forme nemožná. Kvôli koronavírusovej  pandémii zaviedol Kyjev koncom augusta obmedzenia pre vstup cudzincov. Zástupcovia chasidskej komunity požiadali ukrajinské orgány o pomoc pri organizovaní púte s poukazom na to, že pre veriacich je návšteva hrobu rabína Nachmana jednou z náboženských povinností. Kancelária prezidenta a vláda Ukrajiny spočiatku odmietli o tejto otázke vôbec diskutovať, začiatkom septembra však štátna komisia pre environmentálnu bezpečnosť a mimoriadne situácie umožnila pútnikom v počte od päť do desaťtisíc ľudí vstúpiť do Umane. Úradníci vypracovali celý akčný plán pre obyvateľov mesta, chasidov a miestnych úradníkov, zakazujúci napríklad spontánne obchodovanie a diskotéky a tiež prikazujúci rozmiestniť po celej Umani plagáty s upozornením na nebezpečenstvo koronavírusu v angličtine a hebrejčine. Štátna komisia však neodpovedala na hlavnú otázku, ako sa môžu pútnici dostať do Umane cez hranice uzavreté pre cudzincov.

Niekoľko stovák chasidov dorazilo do Umane a ďalších ukrajinských miest ešte pred vydaním zákazu vstupu, ale väčšina pútnikov – a v minulých rokoch ich bolo až stotisíc – sa do svätyne nemohla dostať.

Podľa neoficiálnych informácií sa niektorým chasidom po vydaní zákazu podarilo vstúpiť na územie Ukrajiny s využitím legislatívnych medzier.  Právo na vstup do krajiny majú napríklad cudzinci, ktorí majú blízkych príbuzných – občanov Ukrajiny, diplomatické postavenie, majú pozvanie ukrajinských spoločností alebo potvrdenie o tom, že návštevník pricestoval s cieľom získať kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Podľa štátnej migračnej služby je v Umani v súčasnosti asi 2 500 chasidov, ale primátor mesta, ktorý bol od začiatku proti púti, o spoľahlivosti týchto údajov pochybuje. „Nemôžem presne povedať, koľko ich je, nikto ich nepočítal,” povedal novinárom. Podľa neho bolo na koronavírus testovaných asi štyristo pútnikov. Šesť z nich bolo infikovaných.

Chasidovia, ktorí nevyužili legislatívne medzery a nedostali sa na ukrajinské územie (a nie sú to len občania Izraela, ale aj držitelia pasov z USA, Kanady a mnohých európskych štátov), sa teraz snažia akýmkoľvek spôsobom dostať  do Umane. 14. septembra sa asi jeden a pol tisíca pútnikov pokúsilo vstúpiť na územie Ukrajiny cez hraničný priechod Novye Yarilovichi. Ukrajinskí pohraničníci však presvedčili chasidov, aby sa vrátili na územie Bieloruska. Mnohí však neposlúchli jeho slová a postavili sa na krajnicu cesty na neutrálnom páse medzi Ukrajinou a Bieloruskom. Do poludnia 16. septembra bol ich počet asi tisíc ľudí. Červený kríž a ukrajinské charitatívne organizácie im darovali stany a teplé prikrývky a zorganizovali dodávky kóšer jedla. Ukrajinská pohraničná služba sa obáva, že sa môže zvýšiť počet pútnikov v blízkosti hraníc.

Bieloruské úrady požiadali Kyjev, aby pútnikom umožnil prekročiť hranice. „Bielorusko je pripravené zabezpečiť dopravu. Napríklad autobusy, ktorými pútnikov odvezú do cieľa a späť, a potom na letisko na odlet do vlasti. „Naša krajina je pripravená prevziať všetky tieto funkcie a samozrejme organizovať proces čo najbezpečnejšie, a to aj tak, aby to neovplyvnilo situáciu s výskytom COVID, “uviedla tlačová tajomníčka bieloruského prezidenta Natalja Eismontová. Návrh bieloruskej strany nebol prijatý. Ukrajinské ministerstvo zahraničia navyše požadovalo, aby orgány susednej krajiny nepúšťali cudzincov, na ktorých sa nevzťahujú výnimky z dôvodu zákazu vstupu cez hraničné priechody.

Aj bez problémov s pútnikmi sú vzťahy medzi Kyjevom a Minskom na jednom z najnižších bodov v celej histórii nezávislosti týchto dvoch krajín. V utorok Verchovná rada Ukrajiny (Ukrajinský parlament) prijala uznesenie, ktorým prezidentské voľby v Bielorusku označila za nelegitímne. V tom istom uznesení stojí,  že ukrajinský parlament víta a podporuje sankcie EÚ uvalené na Lukašenka a jeho okruh. V takejto situácii ťažko bolo očakávať ústretovosť voči návrhom bieloruskej strany.

Námestník ministra zahraničných vecí Ukrajiny Anton Geraščenko na televíznej stanici Ukrajina 24 uviedol, že pútnici nemajú právny dôvod navštíviť Umaň počas karantény a stali sa obeťami podvodu.

Kancelária prezidenta Ukrajiny priamo obvinila Minsk. „Väčšina pútnikov pochádza z Izraela a spoliehala sa na falošné správy, že ukrajinská hranica s Bieloruskom je otvorená. Bieloruské orgány týmito povesťami úmyselne či neúmyselne podnecujú takéto chýry. Sme nútení konštatovať, že osobná zášť voči určitým osobám v súčasných bieloruských orgánoch sa dnes, bohužiaľ, rozširuje na úroveň medzištátnych vzťahov,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Okrem Minska sa izraelské úrady obrátili aj na Kyjev. „Som absolútne úprimný a v poslednej chvíli sa na vás obraciam. Umožnite z humanitárnych dôvodov vstup osobám, ktoré sú na hraniciach s Bieloruskom. Iba na obdobie Roš hašana, berúc do úvahy všetky obmedzenia a pri dodržaní všetkých sanitárnych noriem karanténneho obdobia,“ uvádza sa v liste šéfa izraelského ministerstva vnútra Aryi Deriho osobne adresovanom ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

Niektorí chasidi zároveň veľmi emotívne tvrdia, že izraelské úrady si vynútili zatvorenie Ukrajiny.

Jeden z pútnikov to povedal pre izraelské noviny The Jerusalem Post. Dôvody pre zakéto tvrdenia skutočne existujú. Ešte v auguste úrad izraelského predsedu vlády Benjamina Netanjahua vyzval chasidov, aby upustili od návštevy Umanu kvôli epidemiologickej situácii na Ukrajine a v Izraeli. „Pre tých, ktorí sa aj napriek tomu rozhodnú navštíviť Umaň, pripomíname, že súčasné obmedzenia vrátane nariadení týkajúcich sa dodržania vzdialenosti medzi ľuďmi budú prísne dodržiavané,” uvádza sa vo vyhlásení. Kancelária predsedu vlády zároveň poprela fámy, že Benjamin Netanjahu osobne zavolal prezidentovi Ukrajiny, aby nepovolil masovú púť do Umane. Táto informácia sa stala dôvodom protestných demonštrácií chasidov. Profesor Roni Gamzo, koordinátor práce v boji proti koronavírusu, sa zároveň na všetkých stretnutiach izraelskej vlády kategoricky vyslovil proti púti. Bol to on, kto poslal list prezidentovi Zelenskému so žiadosťou, aby zabránil púti v obave, že vracajúci sa chasidovia ešte zvýšia výskyt koronavírusu v Izraeli. Počet infikovaných ľudí v krajine neustále rastie a od konca tohto týždňa bude zavedená nová karanténa. Izraelské médiá taktiež poznamenávajú, že časť pútnikov, ktorí odcestovali na Ukrajinu, žije v oblastiach Izraela, ktoré sú najviac postihnuté koronavírusovou pandémiou.

Zdroj: vesti.ru

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Bolesti presvätých očí Nášho Pána Ježiša Krista a Jeho presväté umučenie

Veľkonočné legendy a duchovné tradície východných kresťanov v Rumunsku

Donald Trump: „Urobme Ameriku opäť modliacou sa!“ Bývalý prezident však zároveň predstavil kontroverznú verziu Biblie

Štyri odporúčania pre hlbšie plnohodnotné prežitie Svätého týždňa 2024