Protivládne protesty v Bratislave počas 17. novembra


18. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

V stredu 17. novembra prebehli v Bratislave viaceré protivládne protesty, ktoré komentátor DenníkaN Andrej Bán, nazval „cynickou kontrarevolúciou“, v protiklade ku citlivej a „nežnej“ revolúcii z roku 1989. Akcií sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. V celom Starom Meste boli dislokované početné policajné jednotky, vrátane neobvykle veľkého počtu ťažkoodencov a jazdnej jednotky na koňoch. Sci-fi úbory policajných jednotiek, množstvo nasadených policajtov a ich všadeprítomnosť, budili dojem, že štátny aparát sa chystá skôr na inváziu z vesmíru a nie na priebeh štátneho sviatku, založeného, ako pompézne uvádza jeho názov, na boji za „slobodu a demokraciu“.

Ako prvý sa uskutočnil protest, ktorý organizovala strana Smer-SD. Priaznivci Smeru-SD sa zišli o 13:00 hodine pri budove Národnej rady SR v počte, ktorý sa dá odhadnúť približne na 2000 ľudí. Počas pokojnej demonštrácie predseda strany Robert Fico položil veniec k pamätníku niekdajšieho generálneho tajomníka Komunistickej strany Československa, Alexandra Dubčeka. Poslanec strany Smer-SD Juraj Blanár vo svojom prejave na zhromaždení uviedol: „Preto sme sem prišli, aby sme sa poklonili veľkému humanistovi, sociálnemu demokratovi Alexandrovi Dubčekovi“, pričom si, zrejme v rozrušení, pomýlil Dubčekovu základnú stranícku príslušnosť.

Protestujúci vyjadrovali nespokojnosť s vládnou politikou a pandemickými opatreniami, kritizovali Zuzanu Čaputovú za zmarenie referenda a vyzývali na predčasné voľby. Po ukončení protestu niektorí zostali na mieste, pretože sa tam mal konať o 16:00 protest organizovaný stranou ĽSNS a nechcelo sa im medzitým presúvať na Šafárikovo námestie, kde o 15:00 začínal protest organizovaný stranou Republika.

Tí, čo sa presunuli na Šafárikovo námestie, sa spojili s masou ľudí, ktorá spolu s nimi mohla krátko po 15:00 hodine dosahovať počet okolo 3000. Na tomto proteste vystúpil poslanec Milan Mazurek, bývalý disident a politik Ján Čarnogurský, novinár Ľubomír Huďo a ďalší politici, novinári a verejne činní ľudia. Akciu moderoval bývalý poslanec Peter Marček. Prejavy boli podobne ako na proteste strany Smer-SD, zamerané na kritiku vlády, ktorá bola jednoznačne vyhodnotená všetkými účastníkmi ako najneschopnejšia v dejinách samostatného Slovenska. Účastníci ostro protestovali proti pandemickým opatreniam, pričom zdôrazňovali ich politický a mocenský pôvod.

Medzitým, okolo 16:00 hodiny, sa začal protest pri NR SR, organizovaný stranou ĽSNS. Vystúpil na ňom predseda strany Marián Kotleba, poslanec Stanislav Mizík a ďalšie známe osobnosti, spojené s alternatívnymi politickými a kultúrnymi prúdmi. Počet ľudí zhromaždených na tomto podujatí sa dal odhadnúť na 1500 – 2000 ľudí. V priestoroch tesne pred vstupom do parlamentnej budovy boli umiestnené početné policajné jednotky ťažkoodencov. Pri hlasnejšom skandovaní začali prúdiť spoza budovy pred vchod, a tento prúd bol veľmi dlhý. Každopádne, v atmosfére vládneho oslavovania oficiálneho „boja za slobodu“, pôsobili mierne tragikomicky.

Počas protestu ĽSNS sa dav zo Šafárikovho námestia presunul na Námestie slobody pri Úrade vlády SR. Pozbieral po ceste ďalších ľudí, z iných protestov (údajne sa ich konalo v ten deň na území Bratislavy až desať, čo je zaiste svedectvo o nesmiernej „popularite“ súčasnej vlády) a nakoniec dosiahol počet približne 4000 ľudí, ktorí sa zhromaždili predovšetkým v hornej časti námestia, oproti budove Úradu vlády. Tam už čakal súvislý špalier ťažkoodencov a jazdná jednotka. Policajti stáli na križovatkách a cesta smerom k železničnej Hlavnej stanici, vedúca od Námestia slobody, nimi bola tiež nadpriemerne posiata. Dav a jeho vodcovia potom už len opakovali protivládne heslá a následne sa okolo 17:45 začali rozchádzať.

Ľudia odchádzajúci na vlak, prechádzajúci pomedzi veselo sa baviacich a o autá sa opierajúcich ťažkoodencov, adresovali majiteľom kaviarní, zvedavo posedávajúcim pred podnikmi, sarkastické poznámky o daniach, ktorými živia občania tieto množstvá policajtov. Jeden sluchovo slabšie vybavený kaviarnik sa obrátil na kolegu: „Čo povedal?“ Oslovený kolega sa uškrnul a fľochnúc na policajtov utrúsil: „Ále, že túto hitparádu tu platíme…“

BM

Titulný obrázok – TASR


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!