Prostitúcia v dobe pandémie


15. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Aj u nás známy poľský publicista a novinár Grzegorz Górny v týždenníku wpolytice.pl píše tom, že pandémia koronavírusu má aj svoju pozitívnu stránku. V Kolíne nad Rýnom skrachoval najväčší verejný dom v Nemecku nazývaný „Pascha“. Nachádzal sa v desaťposchodovej budove v blízkosti centra mesta, v ktorej bolo každý deň sexuálne zneužívaných stodvadsať žien. Riaditeľ „svätyne zhýralosti“ Armin Lobscheid bol nútený podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Je pravda, že predtým využil finančnú pomoc štátu poskytovanú firmám postihnutým krízou, na udržanie kupliarskeho podnikania to nestačilo.

Najväčšiu radosť zo zatvorenia verejného domu mali feministické organizácie. Chantal Louisová na stránkach časopisu Emma citovala slová majiteľa bordelu Hermanna Mullera, ktorý v roku 2016 pri príležitosti 20. výročia svojho hanebného podnikania priamo pred televíznymi kamerami vyhlásil: „Žena prichádza na svet, aby slúžila mužovi.“ Redaktorka feministického časopisu poznamenala, že „systém prostitúcie je neľudský. Je v rozpore s ľudskou dôstojnosťou, keď mužom stačí vystaviť faktúru, aby mohli vykorisťovať telá a duše žien, ktoré z deväťdesiatich percent pochádzajú z chudobných krajín v v Európe “. Podľa jej názoru v kolínskom verejnom dome panoval skutočný nevoľnícky systém.

Grzegorz Górny píše, že po bankrote bordelu sa jeho riaditeľ odrazu ukázal ako veľký obhajca žien, keď vyjadril znepokojenie a starosť nad budúcim osudom prostitútok zbavených zdroja obživy a vystavených rôznym nebezpečenstvám. Niektorí komentátori sa pýtajú, či by sa s pomocou ženám nemala poponáhľať Katolícka cirkev. Pripomínajú postoj pápeža Františka, ktorý poskytol finančnú podporu skupine transsexuálnych prostitútok z Torvaianice neďaleko Ríma, ktoré prišli o svojich klientov v dôsledku pandémie. Nemecké feministky sa však domnievajú, že nešťastným ženám treba pomôcť inak, a to odrádzaním od prostitúcie a ponúknutím skutočnej alternatívy k prostitúcii.

MH

Zdroj: wpolityce.pl