Pripomíname si sviatok narodenia slovenského misionára Juraja Vojenčiaka SVD


20. októbra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Včera, 19. októbra 2021, sme si pripomenuli 100. výročie narodenia pátra Juraja Vojenčiaka SVD, slovenského misionára zo Spoločnosti Božieho slova, ktorý pôsobil v Indonézii dlhých 42 rokov. Po návrate na Slovensko sa stal prvým riaditeľom pobočky Pápežských misijných diel na Slovensku.

Páter Vojenčiak sa narodil v roku 1921 v Detvianskej Hute, ako 15-ročný vstúpil do seminára verbistov v Misijnom dome Božského Srdca vo Vidinej v okrese Lučenec. Maturoval v Nitre, kde aj absolvoval noviciát. Teológiu začal študovať na Teologickom inštitúte sv. Alojza v Ružomberku, od roku 1946 študoval v Ríme. Večné sľuby zložil v roku 1948 a za kňaza ho vysvätili v apríli 1949 v Ríme.

Spolu s troma ďalšími verbistami ako misionár pôsobil v Indonézii na ostrove Flores, jeho spoločníkom bol páter Jozef Kližan. Misijnej práci na ostrove Flores venoval páter Juraj Vojenčiak celý svoj život, z ostrova odišiel až v roku 1992. Osvojil si reč domorodých kmeňov, ktoré privádzal ku katolíckej viere.

Okrem pátra Jozefa Kližana ho v misijnej práci na ostrove Flores sprevádzal aj ďalší slovenský misionár Jozef Krčmár. Slovenskí misionári pomáhali budovať školy, vychovávať katechétov, vyučovali náboženstvo. Organizovali kurzy pre roľníkov, vytvorili svojpomocné finančné družstvá roľníkov, vytvorili materské, základné i stredné školy, venovali sa aj učňovskej mládeži.

Na ostrove Flores vybudovali dva farské kostoly, 13 menších kostolíkov, desiatky kaplniek a participovali aj na vzniku kňazského seminára na výchovu domorodých kňazov. Neúnavne písali dobrodincom, od ktorých získavali financie na svoje projekty. Budovali studne a v čase neúrody kupovali ryžu pre roľníkov. Páter Vojenčiak preložil do domorodého jazyka biblické liturgické čítania, zosobášil 3 600 manželov, pokrstil 30-tisíc ľudí, z oho 20-tisíc detí. Vo veku 70 rokov ho povolal kardinál Jozef Tomko na Slovensko s cieľom, aby oživil Pápežské misijné dielo na Slovensku.

Od roku 1992 pôsobil teda páter Vojenčiak na Slovensku, pracoval až do roku 1998, vo veku 77 rokov sa stal duchovným v Kongregácii milosrdných sestier sv. Vincenta v Bošanoch. Pátra Juraja Vojenčiaka si Boh povolal 15. októbra 2001, vo veku nedožitých 80 rokov.

Na pátra Juraja Vojenčiaka sa hodí citát sv. Pavla z Druhého Listu Timotejovi 4,7-8: 7 Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. 8 Už mám pripravený veniec spravodlivosti, ktorý mi v onen deň dá Pán, spravodlivý sudca; a nielen mne, ale aj všetkým, čo milujú jeho príchod.

BK

Zdroj: verbisti.sk


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!