Prezidentské voľby: Duda vyhral v prvom kole -

Prezidentské voľby: Duda vyhral v prvom kole

29. júna 2020
  Krátke správy

Andrzej Duda zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb s podporou 43,67%. občanov. Ako sa dalo očakávať, druhé miesto obsadil Rafał Trzaskowski, ktorý získal 30,34 percent hlasov. Obaja kandidáti sa stretnú v druhom kole volieb 12. júla.

Podľa exit pollu, ktorý sa uskutočnili pred volebnými miestnosťami, Andrzej Duda určite vyhral prvé kolo prezidentských volieb v roku 2020. Súčasný prezident a kandidát podporovaný stranou Prawo i Sprawiedliwość dostal 43,67 percent hlasov voličov. Jeho prevaha na druhým Rafałom Trzaskowskim je výrazná, napriek tomu však to nestačilo na celkové víťazstvo v prvom kole. Kandidát Občianskej koalície získal 30,34% hlasov, a tak si stále zachoval dobrú šancu na víťazstvo v druhom kole volieb.

Suvisiaci článok

V Poľsku budú voliť túto nedeľu nového prezidenta

Na stupni víťazov sa našlo miesto aj pre bývalého novinára TVN a celebritu Szymona Hołowniu. Dosiahol prekvapivo dobrý výsledok, podporilo ho 13,85% hlasujúcich voličov. Vďaka tomuto výsledku môže Hołownia predĺžiť svoje pôsobenie vo svete politiky. Pred piatimi rokmi volebný úspech nezávislého kandidáta Pawła Kukiza vyústil založenia strany Kukiz’15. Pôjde Szymon Hołownia tou istou cestou?

Krzysztof Bosak sa v rebríčku umiestnil na štvrtom mieste. Kandidát Konfederácie získal 6,75% hlasy Poliakov, ktorí sa v nedeľu zúčastnili volieb alebo hlasovali korešpondenčne.

Piaty kandidát bol kandidát Ľavice – Robert Biedroń. Bývalý šéf Kampane proti homofóbii získal iba 2,21 percenta hlasov. Ak sa potvrdia výsledky prieskumu, bude to jeden z najväčších porazených tohtoročných volieb. Biedroń počítal s dvojcifernou podporou.

Nepochybne najväčším porazeným prezidentských volieb v roku 2020 je však kandidát Poľskej ľudovej strany (PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz. Líder ľudovcov získal podporu iba 2,37 percenta Poliakov, čo znamená, že obsadil iba šieste miesto. Tento fatálny výsledok je pravdepodobne dôsledkom toho, že vo voľbách kandidoval Rafał Trzaskowsky. Nezabúdajme, že v apríli, keď ešte kandidátom za Občiansku koalíciu bola Małgorzata Kidawa-Błońska, líder PSL mohol podľa prieskumov dúfať, že sa dostane do druhého kola.

Je potrebné poznamenať, že účasť na voľbách bola prekvapivo vysoká a dosiahla rekordnú úroveň 64,4 percenta.