Predseda Islamskej nadácie na Slovensku sa stretol s arcibiskupom Boberom a hovorí o prelomovom stretnutí - Christianitas

Predseda Islamskej nadácie na Slovensku sa stretol s arcibiskupom Boberom a hovorí o prelomovom stretnutí


5. decembra 2022
  Krátke správy

Spravodajská agentúra TK KBS uverejnila 1. decembra správu, podľa ktorej predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober prijal v stredu 30. novembra Mohamada Safwana Hasnu, predsedu Islamskej nadácie na Slovensku. Stretnutie sa, ako uviedla TK KBS, konalo na požiadanie Islamskej nadácie.

Ilustračný obrázok – mešita vo Viedni, len na skok – 70 km od Bratislavy
zdroj: wikimedia commons

Na oficiálnej facebookovej stránke Islamskej nadácie na Slovensku sa k stretnutiu vyjadrili nasledovne: „Najvyšší orgán katolíckej cirkvi na Slovensku, Konferencia biskupov Slovenska (TK KBS), má už viac ako mesiac nového predsedu. Je ním košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Dnes ho do funkcie privítal aj predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Safwan Hasna.“

Podľa predsedu KBS Mons. Bernarda Bobera: „Moslimovia na Slovensku nielen chcú vyznávať svoju vieru, ale chcú robiť aj dobro.“ Dodal, že si vymenili s predsedom Islamskej nadácieinformácie o dialógu medzi moslimami a kresťanmi. Myslím, že je to dobrý dôvod na to, aby sme komunikáciu viedli k tomu, aby sa ľudia stretávali a rozprávali o tom, čo im k šťastiu, pokoju a životu chýba.“

Predseda Islamskej nadácie uviedol: „Hovorili sme o dôležitosti dialógu medzi nami, s čím pán arcibiskup súhlasil a ocenil to. Reč bola tiež o možnosti jeho účasti na každoročnom slávnostnom iftáre. Ak by sa to podarilo, išlo by o zásadný posun v našich vzájomných vzťahoch v súlade s trendom, ku ktorému vyzývajú mnohé z dôležitých autorít oboch našich náboženstiev.“

Stretnutie hodnotí ako niečo doteraz nevídané: „Pre moslimov na Slovensku ide o veľmi výnimočné stretnutie. Je to vôbec po prvýkrát, čo sa najvyššie postavený predstaviteľ väčšinového náboženstva v krajine oficiálne stretol s predstaviteľom našej komunity.“ Na fotografii zo stretnutia, ktorú si môžete pozrieť tu: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20221201025, sa nedá pozorovať prítomnosť kresťanskej symboliky. Obraz na stene, snáď interpretujúci Božieho Syna, pôsobí veľmi indiferentným a nenáboženským dojmom.

Je možné, že predseda Islamskej nadácie vníma tieto kroky ako začiatok oficiálnej legitimizácie moslimskej komunity, ktorej doteraz slovenské zákony neumožňovali vystupovať ako štátom uznanému náboženskému spoločenstvu.

Facebook Islamskej nadácie prináša aj ďalšie zaujímavé informácie. K nim patrí napríklad fotografia kňaza Františka Moška z Kútov v priateľskom objatí s predsedom Islamskej nadácie (https://www.facebook.com/photo/?fbid=208591774867894&set=pcb.208592264867845) alebo správa o nových publikáciách sponzorovaných Európskou úniou, ktorých cieľom je vylepšiť obraz islamu medzi Slovákmi.

Ide o knihu sociologičky a riaditeľky Centra pre výskum etnicity a kultúry Eleny G. Kriglerovej O moslimkách trochu inak a publikáciu RE: Framing – Faktami proti stereotypizácii islamu a moslimov. Autorka prvej publikácie nám radí v rozhovore pre Islamonline.sk, žeby sme „odmalička mali viesť deti k vnímaniu rôznorodosti“ a v publikácii druhej sa zase môžeme dočítať, že moslimskí Turci priniesli počas okupácie Uhorska „efektívnejšiu administratívnu organizáciu“ a „zvýšenie hygienických štandardov v mestách zavedením kanalizácie a mestských kúpeľov“.

Natíska sa však otázka, ako sa ku kanalizácii a hygienickým štandardom dopracovali v západnej Európe, ktorá nemala to šťastie, že ju kultúrne obohacovali moslimskí okupanti? Jednoducho, ideu hygieny a administratívy prevzali, rovnako ako moslimovia, z dedičstva po starom Ríme. Na rozdiel od moslimov však dokázali na tejto idei pracovať a nielen parazitovať do jej vyčerpania. S islamom táto hygienická idea nemá spoločné nič.

BM

Zdroj: TK KBS, Islamská nadácia na Slovensku, Islamonline.sk, ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne