Pred 71 rokmi ŠtB umučila kňaza Josefa Toufara


26. februára 2021
  Krátke správy - Cirkev

25. februára 2021 sme si pripomenuli 71. výročie umučenia číhošťského farára Josefa Toufara, ktorý 25. februára 1950 zomrel na následky krutého mučenia zo strany Štátnej bezpečnosti. Jozef Toufar bol vysvätený za kňaza v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Hradci Králové 29. júna 1940.

Josef Toufar bol brutálne utýraný v komunistickom žalári, kam ho uniesla tajná polícia po tzv. číhošťskom zázraku, kedy sa v Toufarovom kostole pri nedeľnej svätej omši záhadne rozhýbal kríž na oltári. V čase, keď sa komunistický režim pokúšal oslabiť vplyv Cirkvi v spoločnosti, chceli jeho predstavitelia túto udalosť využiť na začatie politických procesov s duchovnými.

Udalosť videlo približne 20 svedkov. Správy o zázraku sa následne rozniesli po celých Čechách i Slovensku a do zapadnutej dediny sa začali schádzať stovky pútnikov i zvedavcov. Číhošť sa na prelome roku 1949/1950 začal meniť na pútnické miesto, čo sa nehodilo do scenára komunistickej strane, ktorá v tej dobe už otvorene bojovala proti Cirkvi.

Štátna bezpečnosť donútila brutálnym týraním kňaza Toufara, aby sa priznal, že hýbal s krížom za pomoci gúm a strún a „podviedol tým prostý vidiecky ľud“. Vo väzení vo Valdiciach po krutom týraní Josef Toufar zomrel. Režim potom začal ideologickú kampaň, v ktorej označil Toufara za agenta Vatikánu, západného špióna a manipulátora.

Josef Toufar bol pochovaný v hromadnom hrobe pri stene ďáblického cintorína v Prahe. Ostatky Josefa Toufara prešli po archeologickej ohliadke dôkladným antropologickým výskumom a genetickou identifikáciou. Za prítomnosti rodiny Toufara, královéhradeckého biskupa Jána Vokála a ďalších zainteresovaných účastníkov, boli potom ostatky číhošťského mučeníka uložené dopoludnia 10. júla 2015 v pražskom Antropologickom ústave do kovovej schránky, zapečatené a prevezené do Číhošťa na Vysočinu. A tam, v Kostole Nanebovzatia Panny Márie, slávnostne uložené v nedeľu 12. júla 2015 pri bohoslužbe do hrobu – 65 rokov po násilnej smrti.

V apríli 2013 dala Česká biskupská konferencia súhlas na Toufarovo blahorečenie, v súčasnosti prebieha tzv. diecézna fáza procesu so zhromažďovaním podkladov a výsluchmi svedkov. Tá by mala trvať ešte niekoľko rokov a v prípade kladného výsledku budú podklady odovzdané do Ríma.

BK

Zdroj: pastorace.cz, KBS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!