Pred 70 rokmi prijal tajnú kňazsku vysviacku Ján Chryzostom Korec -

Pred 70 rokmi prijal tajnú kňazsku vysviacku Ján Chryzostom Korec


1. októbra 2020
  Krátke správy

Prvého októbra 2020 si pripomíname 70. výročie kňazskej vysviacky blahej pamäti Jána Chryzostoma kardinála Korca, veľkej osobnosti katolíckej Cirkvi na Slovensku. Bol nitrianskym sídelným biskupom 15 rokov (v rokoch 1990 – 2005) a jedno desaťročie emeritným biskupom – až do svojej smrti 24. októbra 2015. Je pochovaný v dolnej lodi Katedrály – Baziliky sv. Emeráma na Nitrianskom hrade.

Ján Chryzostom kardinál Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch, v továrni na spracovanie koží pracovali kardinálovi rodičia. Základnú školu vychodil v rodnej obci, meštianku v neďalekých Chynoranoch. Dňa 15. septembra 1939 vstúpil v Ružomberku do rehole Jezuitov. V roku 1944 maturoval na Gymnáziu v Kláštore pod Znievom. Od roku 1945 študoval na Filozofickom inštitúte Spoločnosti Ježišovej v Brne. Potom odišiel do Trnavy, kde pomáhal v redakcii Posla a študoval štvorročnú teológiu.

Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol spolu s rehoľnými spolubratmi internovaný od 14. apríla 1950 v Jasove, potom v Podolínci a od 20. septembra 1950 v Pezinku. Musel odísť do civilného života, dňa 1.10.1950 bol ale v Rožňave biskupom Róbertom Pobožným tajne vysvätený za kňaza a dňa 24.8.1951 ho tajne za biskupa vysvätil biskup Pavol Hnilica, otec Korec však nemohol biskupskú službu vykonávať verejne. Po celý čas pracoval ako robotník, ťažké obdobie socializmu otca Korca formovalo a spomínal na toto obdobie ako na obdobie preniknuté nádejou a dôverou v Boha.

Dňa 11.3.1960 biskupa Korca zatkli, 12 rokov bol zavretý v českých väzniciach na Pankráci, v Ruzyni a vo Valdiciach. Z väzby sa vrátil 24.2. 1968 s podlomeným zdravím, dňa 8.7.1969 otca biskupa Korca prijal na osobitnej audiencii pápež Pavol VI., ten odovzdal tajnému otcovi biskupovi Korcovi svoje biskupské insígnie. Otec biskup Korec nemal štátny súhlas k pastorácii, pracoval ako robotník a opravár výťahov v Petržalke. Tajne však aj ďalej vykonával apoštolát najmä medzi mladými. Okrem toho bol otec biskup Korec literárne nesmierne činný. Vo svojich dielach sa javí ako teológ, filozof, historik, etik, katolícky prírodovedec a sociológ. 

Zmena spoločenského systému po roku 1989 zasiahla aj do jeho života. Dňa 7. januára 1990 sa stal rektorom Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Významným okamihom jeho života sa stal 6. február 1990, keď na výslovnú žiadosť Svätého Otca Jána Pavla II. bol menovaný za nitrianskeho sídelného biskupa. Dňa 28. júna 1991 ho v konzistóriu ustanovil pápež Ján Pavol II. za kardinála. Menovanie bolo ohlásené na všeobecnej audiencii 29. mája 1991.


Jeho vedecká činnosť, osobná statočnosť, neochvejná obrana dôstojnosti človeka, slobody a identity slovenského národa, jeho kresťanských základov a tradícií, bola ocenená aj troma čestnými doktorátmi univerzít USA. V roku 1993 mu bolo udelené vysoké francúzske vyznamenanie Čestnej légie. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre v roku 1998 mu ako prvému udelila čestný doktorát. Pastoračná, vedecká a literárna činnosť Jána Chryzostoma kardinála Korca je obrazom 50-ročného dramatického diania v Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Zdroj: KBS

BK

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zapálenie ohňa Olympijských hier 2024 v Paríži sprevádzala pohanská modlitba k bohom Apolónovi a Diovi! Pohanská doba si vyžaduje pohanské obrady…

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)