Prečo je brazílsky prezident Jair Bolsonaro doma taký populárny?


2. septembra 2021
  Politika

Zdroj: Flickr

Bolsonara medzinárodné médiá „milujú“ rovnako ako maďarského premiéra Viktora Orbána či bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Kto získava informácie z masmédií alebo sa pozerá na hovoriace hlavy v televízii, musí žiť v presvedčení, že všetci traja lídri sú nebezpeční totalitní demagógovia, ak nie priamo neonacisti.

Konzervatívny prezident Jair Bolsonaro, ktorý bol v roku 2018 zvolený 55 percentami hlasov, je v Brazílii stále mimoriadne populárny. V Nemecku ho vďaka jednoznačnému mediálnemu očierňovaniu negatívne vnímajú ešte aj konzervatívci.

Jair Bolsonaro bol zvolený v roku 2018 po takmer 20 rokoch vlády skorumpovaných ľavicových centralistických strán s cieľom posilniť práva nenarodených detí a držiteľov zbraní, obnoviť štátnu infraštruktúru a zároveň uvoľniť podnikanie v súkromnom sektore.

Odvtedy je terčom ľavicových útokov zameraných na sabotovanie jeho plánov. Ľavica sa pokúša zvrátiť jeho agendu kampaňami falošných správ a vlnami žalôb na súde. Najvyšší súd zložený zo sudcov menovaných ľavicou otvorene útočí na Bolsonarovu vládu a podnecuje konflikty.

Bolsonarova „nebezpečná koronavírusová politika“

Počas covidovej pandémie chcela Bolsonarova vláda chrániť ľudí bez toho, aby pritom zničila hospodárstvo – politika, ktorá sa spätne ukázala ako najúčinnejšia na celom svete, napríklad v Škandinávii. V apríli 2020 schválil Národný kongres balík núdzovej pomoci, vďaka ktorému malo 40 miliónov Brazílčanov nárok na finančnú pomoc vo výške 100 dolárov, čo je toľko, ako desať rokov tzv. „rodinnej podpory“ od predchádzajúcej ľavicovej vlády.

Na začiatku pandémie však ľavicový Najvyšší súd zablokoval prezidentské právomoci a poveril regionálnych guvernérov a starostov, aby nezávisle vyhlasovali karanténu. Bolsonaro bol vždy proti lockdownom, pretože si uvedomuje, aké má vážne dôsledky najmä pre chudobných ľudí. „Hlad zabíja viac ľudí ako vírus,“ povedal prezident v roku 2020.

V praxi však Bolsonarovi zostali iba tri opatrenia:

1) Poskytovanie liekov mestám a obciam;

2) Posielanie peňazí;

3) Navrhovanie zmierňujúcich opatrení, ktoré guvernéri a starostovia nemuseli dodržiavať.

Prezident poskytol 37 miliárd dolárov v rámci pomoci súvisiacej s covidovou pandémiou.

Zahraničné médiá potom prezentovali toto oslabenie prezidenta ako „Bolsonarovu nebezpečnú covidovú politiku“.

Korupcia Bolsonarových oponentov

Zatiaľ čo v Brazílii v dôsledku choroby Covid-19 zomrelo 510 osôb, niekoľko guvernérov a starostov spreneverilo prostriedky federálnej vlády určené na pomoc v súvislosti s covidom na iné účely a federálna polícia ich vyšetruje.

Guvernér Ria de Janeiro Wilson Witzel (kresťansko-sociálna strana) prišiel o mandát kvôli praniu špinavých peňazí, pasívnej korupcii a vytvoreniu zločineckej organizácie. Podľa federálnej polície spreneveril finančné prostriedky určené na výstavbu nemocnice.

V štáte Amazonas bol guvernér Wilson Luna (kresťansko-sociálna strana) podozrivý z nákupu nevhodných ventilátorov v obchode s vínom. Luna zostáva vo funkcii, vyšetrovanie stále prebieha. V štáte Pará bol guvernér Hélder Barbalho (Brazílske demokratické hnutie) obvinený z nákupu predražených ventilátorov z Číny a zo sprenevery finančných prostriedkov.

V meste Recife v štáte Pernambuco boli za socialistického starostu Geralda Júlia zakúpené ventilátory, testované iba na ošípaných, ktoré neboli vhodné na použitie na ľuďoch. Veterinárny dodávateľ je vyšetrovaný pre daňové úniky. Jedným z hlavných podozrivých je bývalý zdravotnícky pracovník mesta Recife, Jailson Correia, ktorého mobilný telefón skonfiškovala federálna polícia.

Zdroj: Flickr

Počet vrážd sa znížil takmer o 20 %

S 57 358 vraždami v roku 2018 bola Brazília smutným svetovým lídrom v počte vrážd v absolútnych číslach a v počte vrážd na obyvateľa sa umiestnila na 15. mieste na svete. Počas svojej volebnej kampane v roku 2018 Jair Bolsonaro vždy obhajoval právo zodpovedných občanov na sebaobranu.

Od roku 2005 ľavicová vláda Luiza Inácia Lulu da Silvu zo Strany práce ignorovala referendum, v ktorom občania požadovali právo vlastniť zbrane na sebaobranu. Vláda trvala na tom, že vlastnenie zbrane treba extrémne regulovať, čo viedlo k brutálnemu nárastu násilnej kriminality v krajine.

Bolsonaro od svojho nástupu do funkcie vedie kampaň za právo občanov na sebaobranu. Počet vrážd v Brazílii v roku 2019 klesol za jeden rok o 19 % na 41 635, čo je najnižšia úroveň od roku 2007.

Video o škandále

V máji 2020 ľavicový sudca Celso de Mello podnietil zverejnenie videozáznamu z dôverného zasadnutia vlády, na ktorom sa Bolsonaro dôrazne vyslovil za právo občanov na sebaobranu. Kritizoval v ňom bývalého ministra spravodlivosti Sergia Mora, ktorý po odstúpení obvinil Bolsonara z toho, že bráni práci federálnej polície.

Bolsonaro vo videu vehementne obhajoval brazílsku demokraciu a slobodu: „V Brazílii by ste mohli veľmi ľahko znovu zaviesť diktatúru. Ľudia sa nemôžu brániť a sú zatvorení doma. Preto chcem zabezpečiť právo vlastniť zbrane. To je najlepšia záruka, že tu nejaký hajzlík nezavedie diktatúru.

Bolsonaro na videu zdôrazňuje, že prvým krokom každej diktatúry je vždy odzbrojenie občanov: „Preto musia mať ľudia možnosť vlastniť zbrane. To je najlepšia ochrana.

V apríli tohto roku Bolsonaro rozšíril držbu zbraní na šesť kusov na osobu. Tri ľavicové strany podali žalobu na ľavicový Najvyšší súd, kde sudkyňa Rosa Weberová zrušila časť nového nariadenia.

Prezident Jair Bolsonaro je napriek ľavicovej kampani, ktorá ho očierňuje, medzi Brazílčanmi stále veľmi obľúbený. Motorkári sa mobilizujú na demonštráciách po celej krajine, a keď sa objaví na letisku, zhromaždia sa davy ľudí, aby mu skandovali.

Politiku vlády v súvislosti s koronavírusom má vyšetrovať parlamentný vyšetrovací výbor zložený z členov, ako je Renan Calheiros z Demokratického hnutia, proti ktorému prebieha osem vyšetrovaní v súvislosti s praním špinavých peňazí a korupciou.

Bolsonarovo vyrubovanie a vypaľovanie džungle“

V Brazílii sa o tom takmer nehovorí, ale v zahraničí je Jair Bolsonaro spájaný predovšetkým s „ničením brazílskej džungle“, čo je fantómový jav, ktorý vôbec nie je v jeho moci, ale predovšetkým v moci guvernérov.

Bolsonaro obviňuje medzinárodné mimovládne organizácie z toho, že chcú narušiť suverenitu Brazílie v otázke životného prostredia a dokonca že samé podpaľujú lesy. Brazílčania tiež obviňujú zahraničné mimovládne organizácie, že zneužívajú Indiánov v Amazónii pre svoje politické ciele a v skutočnosti im na ich blahu vôbec nezáleží.

Skutočnosť, že socialistický volebný podvodník Evo Morales v susednej Bolívii nie je nikdy kritizovaný našimi médiami za oveľa rozsiahlejšie vyrubovanie a vypaľovanie pralesov, by mala kritického čitateľa prinútiť uvažovať.

Skutočnosť, že odlesňovanie dažďových pralesov v Brazílii sa od prelomu tisícročia znížilo o dve tretiny a že Bolsonaro sa na tohtoročnom klimatickom samite vyslovil za ochranu dažďových pralesov, sa v správach spomína rovnako zriedkavo.

Prevzaté zo stránky pi-news.net

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!