Prečo ešte nie som vydatá

catholicmatch.com
11. mája 2019
  Spoločnosť  

Ak ste už dlho single, tak určite poznáte ten pocit naliehavosti, ktorý sprevádza vašu túžbu s niekým sa spoznať a vydať sa.

Poznám to z vlastného života. Vždy som si myslela, že môj život pobeží podobne, ako život mojej mamy, pretože to bolo jediné čo som poznala (mama sa vydala v 23 rokoch a treba povedať, že za ňou zaostávam už pekných pár rokov).

Roky prichádzajú a odchádzajú a spolu s nimi rozličné vzťahy a ponaučenia, ktoré som si odniesla. Niektoré boli viac zraňujúce ako iné, ale všetky podčiarkoval pocit tlaku, pretože súťažím s časom.

Musela som pribrzdiť a o kus v čase sa vrátiť, aby som zistila, odkiaľ ten tlak pochádza.  Myslím, že najhlavnejší zdroj je úprimná túžba po povolaní, ktorá je sama o sebe dobrá. Uvedomila som si ale, že ak by som v Boha verila úplne a dôverovala jeho plánom, potom by som necítila nepokoj, ale radosť, tak z čoho to je?

Spomenula som si na prvý krát, keď sa ma pýtali, prečo som single.

Bola som v prvom ročníku, keď sa ma kaderníčka spýtala: “máte priateľa?” Pamätám si, že hoci som bola len prváčka na strednej, jej tón ma zaskočil, lebo implikoval, že by som nejakého mala mať.

A to bol začiatok toho, čo sa ukázalo ako celoživotná skúsenosť s otázkami tohoto typu, ktoré, či zámerne, či nie, kontinuálne zvyšovali tlak na to, aby som našla spôsob, ako raz tú otázku zodpovedať kladne.

Ako som tiež už naznačila, tento pocit naliehavosti pramenil aj z očakávania, ktoré som si vytvorila na základe príkladu svojej matky. Tá sa vydávala v 23 rokoch. Mnohé s mojich priateliek sa vydali na vysokej. Na rodinných udalostiach som patrila do stále sa zmenšujúcej skupiny “nezadaných.”

No dobre, tento tlak pochádzal z mojich vlastných túžob, od ľudí, počínajúc mojou kaderníčkou až po mojich kolegov, ktorí sa ma vypytujú na môj stav a možno žijem v prostredí, ktoré to v tomto smere celkom preháňa.

Čo si má dievča počať?

Znormálniť sa a odstúpiť. Nie preto, aby som tento zápas potlačia alebo zjednodušila, ale postavila ho do správnej prespektívy. Ako katolícka terapeutka v zácviku, som pracovala s klientmi, mužmi a ženami, ktorí bojovali s rovnakou vecou.

Povedzme si to otvorene, lebo tak to je – randenie je ťažké a je úplne fajn byť nezadaná!

V skutočnosti je absolútne normálne byť single, v akomkoľvek veku. Okrem toho, je fakt, že každá osoba na svete túži poznať a byť poznaná, milovať a byť milovaná a vôbec to nemusí mať formu romantického vzťahu. To ma viedlo k rozhodnutiu pevne sa primknúť k vzťahu s Pánom a ísť touto cestou. Toto je najvyššia forma vzťahu, niečo, čo mám moc vždy posilniť a pestovať. Teda poznanie, že aj iní zápasia s tým istým mi pomohlo postaviť túto skúsenosť do normálu. Diabol sa nás usiluje izolovať v našich zápasoch- som jediná, ktorá to nedokázala, som jediná stále slobodná, nikto tomu nerozumie – to nie je pravda.

Poodstúpiť

Bez ohľadu na indivudálne špecifické okolnosti, rodinu, prostredie atď. máme jedno spoločné – žijeme v tom istom čase. Je 2019 a to znamená, že randenie dnes vyzerá diametrálne inak, ako keď boli naši rodičia v našom veku ba inak, než pred 10 rokmi, pred explóziou smartfónov a iných technických vymožeností.

Tiež to znamená, že mileniáli (generácia na prelome tisícročí) žijú dlhšie a do manželstva vstupujú neskôr, ako predchádzajúce generácie. Ženy dnes robia kariéru.

To, ako ľudia randili sa v dejinách menilo a meniť bude. Ak spomeniem na časy románu Pýcha a predsudok, keď mladé dievčatá mali debutatnské večierky, ktoré oznamovali svetu, že vstúpili na trh, na časy mojich rodičov, ktorí chodili s niekým na rande osobne takmer každý týždeň a dnešnú dobu webstránok a aplikácií. Zanechajte očakávania a predstavy tých, ktorí to “dokázali” pred vami a otvorte sa novotám, ktoré svet priniesol.

Hlavne pamätajte, že najvyšší cieľ vzťahu je byť v šťastnom manželstve.

Mňa zlomené srdce a skúsenosti získané randením (moja mama také široké nikdy nemala), posilnili a poslúžia môjmu budúcemu manželstvu. Nič nie je zbytočné a namiesto toho, aby som živila pocit súrnosti a paniky, ktoré často sprevádzajú život, ktorý sprevádza fázu randenia, nahradila som ich prijatím.

Je 2019. Je v poriadku byť slobodná. Randenie je inakšie ako kedysi. Nie je s vami nič v neporiadku (teda aspoň dúfam). Vaša vnútorná túžba po povolaní je správna. Príjmite to a žite svoj nádherný život, uvoľnite tlak aby ste to “dokázali” a nechajte sa prekvapiť.

Tento článok bol pôvodne uverejnený na CatholicMatch Institute (súčasť CatholicMatch.com), ktorý pomáha slobodným katolíkom vytvoriť pevné základy pre manželstvo. Uverejnené so súhlasom.