Preč s gréčtinou a latinčinou


8. júna 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Princetonská univerzita – jedna z najuznávanejších a najlepších univerzít na svete – ruší povinnú výučbu latinčiny a gréčtiny. Prečo? V rámci… boja proti rasizmu.

Rozhodla o tom skupina lektorov, ktorí kvôli väčšej „inkluzívnosti“ univerzity rozhodli, že študenti už nebudú musieť absolvovať skúšku, ani absolvovať kurzy starovekých jazykov. Konzervatívny National Review cituje profesora Josha Billingsa z Katedry klasických štúdií, ktorý tvrdí, že táto zmena je súčasťou boja proti systémovému rasizmu a pozitívne ovplyvní študentov, ktorí majú teraz väčšiu šancu dostať sa na svoje vysnívané odbory. Čo má však systémový rasizmus spoločné s učením sa antických jazykov?

Ukázalo sa, že požiadavka, aby budúci študenti Princetonu ovládali základy týchto jazykov, vylučuje uchádzačov, ktorí nemali možnosť naučiť sa ich na strednej škole. Inými slovami, absolventi lepších škôl (napr. súkromných, kde sa vyučujú staroveké jazyky) sú privilegovaní a majú výhodu oproti študentom z verejných škôl. A do takých obvykle chodia príslušníci etnických menšín. Vyžadovať od nich nadpriemerné znalosti je teda prejavom rasizmu.

Na webovej stránke univerzity sa nedávno objavila informácia, že súčasné sídlo katedry klasickej filológie založil Moses Taylor Pyne, ktorého rodina zarábala peniaze vďaka otroctvu na plantážach cukrovej trstiny na Kube. Vedenie fakulty taktiež sebakriticky dodáva, že oproti budove je socha Johna Witherspoona, šiesteho prezidenta Princetonskej univerzity (obdoba nášho rektora), ktorý vlastnil otrokov. Vyhlásenie sa končí priznaním: „Čo najdôraznejšie odsudzujeme a odmietame rasizmus, ktorý z našej fakulty urobil nepriateľské miesto pre černochov a zástupcov inej ako bielej farby pleti.Stojíme za hnutím Black Lives Matter.

Na štvrtej najstaršej univerzite v USA (založenej v roku 1746) existuje už dlhší čas Fakulta afroamerických štúdií. Teraz univerzita patriaca do prestížnej Ivy League (Yale, Harvard, Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Pensylvánia) zavádza nové ideologické kurzy. Napríklad študenti katedry politológie budú musieť zložiť skúšku z predmetu „Rasa a politika v USA“. No majú na to čas, pretože sa už viac nemusia trápiť gréčtinou a latinčinou. A čo ak sa vedenie univerzity rozhodne, že celá katedra helenistiky už nie je potrebná, pretože grécka kultúra umožňovala otroctvo?

MH

Zdroj: paw.princeton.edu, wpolityce.pl

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!