Poľsko: Súd rozhodol, že šéf nadácie, ktorá bojuje proti zneužívaniu detí kňazmi, klamal o svojom zneužití - Christianitas

Poľsko: Súd rozhodol, že šéf nadácie, ktorá bojuje proti zneužívaniu detí kňazmi, klamal o svojom zneužití


17. decembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Marek Lisiński bol roky šéfom nadácie, ktorá mala pomáhať obetiam pedofílie v Cirkvi. Sám sa médiám predstavil ako jedna z nich. Pápež František sa mu v roku 2019 osobne ospravedlnil za krivdy „spáchané kňazmi“.

V októbri tohto roku však súd skonštatoval, že Lisiński nebol nikdy obťažovaný. Podľa písomného vyhlásenia, ktoré včera zverejnil portál dorzeczy.pl, podvodník predložil tri protichodné verzie udalostí, v ktorých mal byť obeťou.

Lisiński, bývalý prezident nadácie Nebojme sa, urobil mediálnu kariéru ako obeť sexuálneho zneužívania kňazom. Kvôli imidžu obete sa mu za niekoľko rokov podarilo vyzbierať nemalé sumy. Bol tiež významným predstaviteľom boja proti pedofílii v Cirkvi. V roku 2019 spolu s ľavicovou aktivistkou Joannou Scheuring-Wielgusovou predložil úradujúcemu pápežovi správu o zneužívaní maloletých medzi poľskými duchovnými.

Postupom času bol však jeho imidž čoraz viac kompromitovaný v dôsledku škandálov súvisiacich s vydieraním peňazí od obetí, ktorým mala jeho nadácia pomáhať.

Vyvrcholením jeho kauzy bol október 2021. Pred dvoma mesiacmi súd rozhodol, že obvinenia, ktoré Lisiński vzniesol proti jednému z kňazov, sú falošné. Podľa rozsudku, ktorý bol včera mediálne publikovaný, podvodník predložil tri vzájomne sa vylučujúce verzie týchto udalostí:

Tak ďalekosiahle rozpory v prezentácii tých istých udalostí nie je možné vysvetliť vo svetle zásad poznania a empirických faktov, čo musí viesť k záveru o nedôveryhodnosti tvrdení žalobcu,“ uzatvára súd svoje vyjadrenie.

V skutočnosti mal obraz obete pedofílie chrániť Lisińského pred zodpovednosťou za krádež, ktorej sa dopustil v roku 2017. Vtedy potreboval súrne finančné prostriedky na liečbu svojej manželky a poprosil o danú sumu práve kňaza, ktorého neskôr obvinil zo zneužívania. Kňazovi ho prišlo ľúto a ako bývalému miništrantovi a vo farnosti známej osobe, mu požičal 23 000 zlotých, ktoré už potom nikdy viac nevidel. Zato sa však dozvedel, že ho dlžník obvinil z pedofílie.

Tento prípad je len jedným z mnohých obvinení kňazov, ktoré sa pri bližšom skúmaní ukázali byť ako nereálne. Spomeňme si napríklad na známy prípad austrálskeho kardinála Pella. Niektoré prípady pri bližšom skúmaní vykazovali takú mieru vykonštruovanosti, ako napríklad prípad jedného írskeho kňaza, ktorý sa mal dopustiť zneužitia v bazéne, že vyšetrovatelia nevychádzali z údivu. Keď totiž hľadali inkriminovaný bazén, tak zistili, že na danom mieste nikdy žiaden bazén neexistoval.

BM

Zdroj: dorzeczy.pl, pch24.pl, titulný obrázok – youtube.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!