Politickí väzni si sv. omšou pripomenuli výročie popravy členov Bielej Légie


22. februára 2021
  Krátke správy - Cirkev

Konfederácia politických väzňov Slovenska si 20. februára 2021 pripomenula 70. výročie popravy Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára pri neverejnej svätej omši vo Farskom kostole Narodenia Panny Márie v Bratislave – Dlhých Dieloch, celebrantom bol miestny farár Štefan Herényi, ktorého otec a teta boli odsúdení v súdnom procese s popravenými.

Liturgické čítania prečítali členovia KPVS Branislav Borovský, Ondrej Fronc a Peter Sandtner. Na záver sa prihovorili Ondrej Fronc, predseda Oblastnej organizácie KPVS Nitra, ktorého otec Gašpar Fronc bol odsúdený v súdnom procese s popravenými a Peter Jašek, riaditeľ Centra výskumu obdobia neslobody Ústavu pamäti národa.

Biela légia bola antikomunistická kresťanská organizácia pôsobiaca na území Slovenska (vtedy ako súčasť povojnového Česko-Slovenska) a Rakúska v období rokov 1947 až 1951. Ako súčasť protikomunistického odboja bolo jej cieľom informovať širokú verejnosť aj zahraničie o terore komunistického hnutia. Hlavnými zakladateľmi a poprednými členmi boli Jozef Vicen a Jozef Mikula.

Biela légia sa okrem protikomunistických aktivít doma aj v zahraničí venovala pomoci pri úteku ľudí z komunistického Česko-Slovenska do slobodného sveta. V rokoch 1950 (máj) až 1953 (júl) z Rakúska vysielala rozhlasové spravodajstvo na krátkych vlnách v pásme 40 metrov. Rozhlasový vysielač Biela légia bol istým vzorom pre neskoršie vysielanie rádia Slobodná Európa.

Za svoju činnosť v Bielej légii bolo komunistickými súdmi vynesených mnoho vysokých trestov. Najznámejšie a najlepšie zdokumentované sú tresty smrti pre Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára, ktorí boli popravení 20. februára 1951. Hlavným žalobcom bol komunistický prokurátor Anton Rašla.

Jozef Vicen bol v roku 1957 unesený z Rakúska agentmi ŠtB do Česko-Slovenska a po odsúdení na 25 rokov strávil v ťažkom väzení jedenásť rokov.

Obeťou bol aj Jozef Berčík z Čierneho Balogu, ktorého odsúdili ako jedného z organizátorov v roku 1951 na 17 rokov väzenia a poslali do uránových baní. V príbehu pre Post Bellum na aktuality.sk to opísala jeho manželka Mária.

BK

Zdroj: KBS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!