Politici Poľska a Maďarska hodnotia výsledok samitu EÚ

Mikuláš Hučko
19. decembra 2020
  Politika  

Slovensko sa, žiaľbohu, zachovalo zbabelo a nepodporilo Poľsko a Maďarsko v ich spore s Európskou úniou. Premiér Igor Matovič to dokonca komentoval slovami: „Nebudeme otrokmi Vyšehradskej štvorky.

Ako po týždni hodnotia konečný výsledok dvaja politici dvoch „otrockých“ krajín: Maďarska a Poľska?

Na Západe sa všetko zmenilo

Maďarsko a Poľsko si získali miesto na mape Európy, píše maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

Ministerka spravodlivosti Judit Vargová sumarizuje v maďarskom denníku Magyar Nemzet s názvom „Na Západe sa všetko zmenilo“ minulotýždňové spoločné maďarsko-poľské víťazstvo na samite EÚ. Názov komentára parafrázuje názov románu nemeckého spisovateľa Ericha Mariu Remarqua „Na Západe nič nové“:

Maďarská delegácia sa minulý piatok vrátila domov zo zasadnutia Európskej rady hláv štátov a vlád, keď dosiahla všetky svoje ciele. Jednota Európskej únie zostala zachovaná, pretože Európska rada dosiahla konsenzus o stále ešte kontroverzných prvkoch nového sedemročného rozpočtu.

Európska solidarita sa zachovala, pretože pomoc sa konečne môže dostať do členských štátov, ktoré to najviac potrebujú. Ústavný poriadok Európskej únie bol obhájený, pretože nový rozpočtový mechanizmus nemôže kvôli ochrane právneho štátu ignorovať postup v súlade s článkom 7.

Podarilo sa nám obhájiť zvrchovanosť a ústavné tradície Maďarska a v budúcnosti nám nikto nemôže cez rozpočet vnucovať svoje politické a ideologické očakávania. Podarilo sa nám zachrániť peniaze maďarských obyvateľov a firiem: prostriedky, ktoré nám patria, nebude môcť nikto zobrať z vykonštruovaných, či svojvoľných dôvodov.

Úspech je taký zrejmý, že dokonca aj aktéri, ktorým nemožno vytknúť najmenšie sympatie k maďarskej vláde, boli nútení to pripustiť. Napríklad podľa opozičného politika Pétera Rónu dosiahol Viktor Orbán úžasný výsledok a predefinoval podstatu Európskej únie. Podľa iného opozičného politika Ákosa Hadházyho sa Únia nielen poklonila, ale priam ľahla pred maďarským predsedom vlády. Liberálny spravodajský portál 24.hu konštatoval, že „kompromisom EÚ každý trochu získal, ale Orbán najviac“.

S odstupom niekoľkých dní je možné objektívnejšie posúdiť, čo sa stalo. Európsky parlament je často skôr súčasťou problému, ako jeho riešením. Hlavám štátov a predsedom vlád nezostávalo nič iné, len nájsť riešenie, ktoré by mohlo neutralizovať neobmedzené a samovoľné inštitucionálne a ideologické ambície Európskeho parlamentu.

Pre Európsky parlament samozrejme nie je príznačné, žeby potichu prehltol horkú pilulku. Môžeme očakávať, že s podporou Európskej komisie otvorí nové fronty politického zápasu a bude bojovať za „právny štát“ ďalším presadzovaním migrácie a rodovej rovnosti.

Maďarsko a Poľsko priam spektakulárne vstúpili do kategórie krajín s vyššou politickou váhou, ktoré sú schopné v tesnej spolupráci uplatniť rozhodujúci vplyv na rozhodovanie EÚ. Z adresátov a prijímateľov politík EÚ sa stali ich formovateľmi.

Nie je to iba otázka rokovania ani výsledok dobre zvolenej politickej taktiky. Za Maďarskom a Poľskom stojí ekonomická výkonnosť, silný svetonázor, jasná vízia a na nich založený rastúci politický vplyv.

Členské štáty tohto regiónu čoraz sebavedomejšie predkladajú vlastné odpovede na súčasné výzvy v Európe a vo svete. Ak toto západná Európa a inštitúcie EÚ už nepovažujú za deviáciu, ale za súčasť evidentného európskeho dialógu, potom môžeme povedať, že nielenže sa rozšírila hospodárska sféra západnej Európy, ale že sa Európa skutočne znovuzjednotila.

Tento proces ešte zďaleka neskončil, ale stredná a východná Európa sa ozvala, získala miesto na mape Európy a nie je možné ju prehliadať.

Na Západe sa situácia zmenila.

Jaroslaw Kaczynski: Naša suverenita nie je na predaj

Boli sme odhodlaní brániť našu zvrchovanosť,“ uviedol vodca poľskej vládnej strany Jaroslaw Kaczynski. Poukázal na to, že počas rozhovorov boli dojednané veľmi presné ustanovenia, pretože Poľsko nebude súhlasiť s riešeniami, ktoré sú v rozpore s kultúrou krajiny.

Boli sme pripravení vetovať ozdravný fond, ak bude výsledok rokovaní nepriaznivý a bude ohrozovať suverenitu našej krajiny,“ uviedol predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť a zároveň podpredseda vlády Jaroslaw Kaczynski.

Poľsko bolo odhodlané brániť svoju zvrchovanosť a nepodľahlo by nijakému tlaku,“ dodal. Poukázal na to, že Poľsko nakoniec z rozhovorov vyšlo ako víťaz a podarilo sa mu vyjednať silné záruky, ktoré zaručia slobodu krajiny.

Pokiaľ budeme pri moci, budeme chrániť záujmy našej krajiny tvrdým, ale racionálnym a inteligentným spôsobom, a ako vidíte, robíme to efektívne,“ uviedol Kaczynski. Varoval však, že situáciu je potrebné vnímať realisticky, a hoci delegácia dosiahla všetko, čo sa dosiahnuť dalo, EÚ bude naďalej pokračovať vo svojich federalistických ašpiráciách.

Pokiaľ ide o Slovensko, je smutné a paradoxné, keď – ako píše Vladimír Palko – musíme dať za pravdu Róbertovi Ficovi, ktorý považuje kompromis dohodnutý premiérmi Merkelovou, Orbánom a Morawieckym za víťazstvo Poľska a Maďarska. Podľa neho to víťazstvo mohlo byť aj víťazstvom Slovenska, ak by bolo bývalo podporilo svojich susedov z V4.

Maďarom i Poliakom je jasné, že dosiahli víťazstvo iba v jednej bitke, nie vo vojne a že takýchto bitiek ešte bude dosť a koniec vojny je v nedohľadne.

Kto však v nich bude dôstojne zastupovať Slovensko?

PODPORTE NÁS! Pomôže nám každé EURO! Spoločnými silami prebuďme svedomie Slovenska, bojujme za Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Bez Vás Christianitas.sk nezvládneme financovať. Ďakujeme!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299