Politici oslavovali sv. Cyrila a Metoda -

Politici oslavovali sv. Cyrila a Metoda


6. júla 2020
  Krátke správy

Na nedeľu pripadol sviatok svätých Cyrila a Metoda, slovanských vierozvestcov a spolupatrónov Európy, na odkaz ktorých sa odvoláva aj slovenská ústava. Vo všetkých katolíckych kostoloch sa slúžili sv. omše na ich počesť a aj svetská sféra organizovala viaceré podujatia.

Keďže sa jedná nielen o sviatok cirkevný ale aj sviatok štátny, zúčastnili sa na oslavách aj politici, ktorí sa vyjadrovali k osobám svätcov a ich dedičstva. Zúčastnili sa dokonca aj na bohoslužbách a to často napriek tomu, že ich postoje a názory bývajú mnohokrát v ostrom protiklade s cirkevným učením a logicky teda ja s odkazom sv. Cyrila a Metoda.

Prvú by sme mohli spomenúť prezidentku Čaputovú, ktorá sa zúčastnila sv. omše v bratislavskom Kostole sv. Margity spolu s emeritným biskupom Bezákom, ktorý vedľa nej sedel. Prezidentka považuje svätcov za „odvážnych ľudí“.

Dnešný sviatok nám pripomína dôležité historické udalosti, vierozvestcov, ktorí priniesli vieru a učenie,” pokračovala Čaputová. Prezidentka si evidentne dávala pozor, aby nepovedala „našu vieru a učenie“, čím celá oslava dostáva nádych absurdnosti, pretože ak by sme mali oslavovať každého kto je „odvážny“ a „priniesol vieru a učenie“, tak by sme mali oslavovať aj príchod Turkov do Uhorska – priniesli vieru a nepochybne boli aj odvážni. Prezidentka však nechce povedať v čom skutočne spočíva prínos svätcov; v tom, že priniesli kresťanskú vieru. Nakoniec si z kázne, ktorá na omši odznela vybrala to svoje: poukazovala údajne na ľudí, ktorí nie sú až takí videní a pre svoju inakosť sa cítia odstrčení či nepochopení. Keďže prezidentka bojuje za LGBT občanov, tak si ľahko domyslíme kam smerujú jej slová: „Pamätajme na tých, ktorí sa cítia byť na okraji, ktorí sú na periférii, pretože to je naozaj kresťanské.“ Takže toto nám zostalo ako dedičstvo sv. Cyrila a Metoda – inakosť.

Odkazom sv. Cyrila a Metoda sa oháňali aj ďalší politici, ktorí v praxi nie sú ochotní podporiť ani zákony obmedzujúce potraty alebo nedele bez predaja. Údajne je odkaz stále aktuálny, ale kto vie čo si pod ním predstavujú. V ich podaní sa dvaja svätci zmenili na kultúrnych pracovníkov a osvetárov, ktorých hlavným cieľom bolo pravdepodobne šírenie gramotnosti a nie viery. Juraj Šeliga: „Veľmi si prajem, aby pre všetky generácie, vrátane tej mladšej, bol Sviatok svätého Cyrila a Metoda viac ako len dňom voľna, aby nám pripomínal a dal možnosť zahĺbiť sa do našich dejín, presahov do našej prítomnosti a najmä nám pripomínal neustálu potrebu kultúry a kultúrnosti nášho jazyka a správania.“ Pripomenul, že práve cez kresťanstvo na naše územie prišiel humanizmus a vzdelanie. Či zrovna humanizmus je práve ten odkaz, ktorý tu zostal po svätcoch, to už necháme na posúdenie odborníkom. Kto vie, čo si pod tým slovom Juraj Šeliga predstavuje. Pre Petra Pellegriniho sú svätci dokonca „veľkou inšpiráciou“, ako zotrvať vo svojom presvedčení, čo je na rovnakej úrovni ako neutrálne tvrdenia Čaputovej o „odvážnych ľuďoch“. Vo svojom presvedčení zotrval kde kto, často na škodu svoju aj okolia. K odkazu sa prihlásil aj minister obrany Jaroslav Naď alebo ministerka kultúry Natália Milanová, bojovníčka proti hoaxom a Matici slovenskej.

Milan Krajniak sa prihlásil aj ku kresťanskému rozmeru odkazu keď povedal: „Kresťanstvo, písmo a zákony sa stali vnútornou oporou Veľkej Moravy, vďaka čomu sme si až dodnes zachovali jej odkaz, našu identitu a našu vieru.“ Vzápätí však svoje úprimné priznanie sa k viere korunoval duchaplnou poznámkou o tom, že aj dnes má Slovensko čo ponúknuť západnej kultúre – a síce to, ako sa Slovensko dokáže vysporiadať s ochorením Covid – 19 s čo najväčším počtom zachránených životov.

Ako posledného spomeňme Borisa Kollára. Tento veľmi výkonný muž, sa tiež prihlásil k svätcom a ich odkazu. Opäť sa len môžeme pýtať, čo si pod ním predstavuje, keďže jeho osobný život je v príkrom rozpore s kresťanskou morálkou. Podobne ako jeho stranícky kolega Krajniak však nezabudol pripomenúť s pravou administratívnou pedantériou: „že organizátori slávnostnej omše zabezpečili dodržiavanie prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení v súlade s platnými nariadeniami.

Takže čo nám nakoniec vychádza zo slov politikov ako odkaz sv. Cyrila a Metoda predovšetkým? Je to: odvaha, inakosť, humanizmus, vytrvalosť v presvedčení, jazyk, kultúra a hygiena. A keď by sa pridalo aj trochu kresťanstva ako voliteľná okrasa, tak by to nemohlo škodiť. Hlavne počas sobášov.

BM

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

František Mikloško opäť perlil o Cirkvi, pápežoch, gender a kresťanskej politike: Pápež František je skvostom, nacionalisti a tradiční sú problém

„Už se perou, už se perou“ – Medzi feministkami a transgendermi v Paríži to iskrilo…

Komik Rob Schneider o svojej konverzii na katolícku vieru: „Nikdy som necítil viac pokoja“

Biskup z Trevíru viedol LGBT bohoslužbu a obhajoval zmenu učenia Cirkvi o tzv. queer ľuďoch. Cirkev obvinil, že svojím učením „vylúčila“ queer ľudí