Podarí sa tento rok definitívne vyriešiť záhadu letu MH370? - Christianitas

Podarí sa tento rok definitívne vyriešiť záhadu letu MH370?


27. januára 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Je to jedna z najväčších záhad v histórii letectva a rozhodne najväčšia letecká záhada za posledných najmenej tridsať rokov. Čo sa stalo s letom MH370? Šlo o štandardný let dopravného lietadla Boeing 777 z Malajzie do Pekingu, na palube ktorého bolo 227 pasažierov a 12 členov posádky, no ktorý do svojej cieľovej stanice nikdy nedoletel. Incident sa udial v marci 2014. To, že lietadlo havaruje sa, samozrejme, občas môže stať, avšak ešte nikdy predtým (a ani potom) sa nestalo, žeby sa nepodarilo nájsť vrak lietadla.

Prvé štyri dni po zmiznutí úrady prehľadávali oblasť letu, avšak potom prišla absolútne šokujúca správa – lietadlo z ničoho nič zmenilo kurz a namiesto do Číny, letelo smerom na juh až niekam ku Austrálii! Niekde na západ od Austrálie potom zmizlo v hlbinách oceánu. Na základe týchto informácií usúdili leteckí odborníci, že let MH370 nepostihol žiaden technický problém, na palube nedošlo k teroristickému útoku, ani k inému ozbrojenému prepadnutiu, ale že hlavný pilot osobne – 53-ročný Zaharie Ahmad Shah – lietadlo uniesol, spáchal hromadnú vraždu cestujúcich a následne samovraždu.

Keďže sa pomocou satelitov a telekomunikačných zariadení podarilo zistiť, že lietadlo letelo ešte celých šesť hodín od momentu, kedy sa nečakane odklonilo od svojho kurzu – pričom žiaden z cestujúcich neposlal sms, či inak sa nepokúsil kontaktovať úrady či blízkych o únose lietadla – pilot s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobil dekompresiu lietadla – z kokpitu odstrelil hlavné dvere na lietadle, čím sa v stroji znížil tlak takým spôsobom, že to zabilo všetkých cestujúcich. Následne pokračoval v lete, až kým mu nedošlo palivo.

Po zverejnení týchto skutočností a predpokladov začala na západ od Austrálie veľká misia s cieľom nájsť vrak potopeného lietadla a s ním aj čierne skrinky, ktoré mohli zachytiť zvukový záznam celého desivého incidentu. Plocha možného dopadu lietadla však bola obrovská a až do nedávnej minulosti sa ho nepodarilo lokalizovať. Avšak teraz, na prelome minulého a tohto roku, zrejme došlo k zásadnému posunu v celom prípade, na základe ktorého môže byť hľadanie vraku lietadla obnovené.

Portál Airline Ratings z 1. januára 2022 uvádza:

Letecký inžinier Richard Godfrey zverejnil dráhu letu MH370 v jemných detailoch s presnosťou… do 18 nm pomocou revolučného sledovania WSPRnet.

V novembri pán Godfrey oznámil, že MH370 zasiahol oceán 1933 km západne od austrálskeho Perthu na 33 177 ° j. š. 95 300 ° v. d. a leží v hĺbke 4000 m vo veľmi hornatej oblasti morského dna s hlbokými roklinami a sopkou.

Tieto údaje mali byť získané aj za pomoci výpočtu sledovania 33 úlomkov lietadla, ktoré sa postupne našli na rôznych miestach celého Indického oceánu. Rovnaké predpokladané miesto dopadu pritom nedávno zverejnila aj profesorka oceánografie, Charitha Pattiaratchiová.

Miesto dopadu lietadla však nie je jediná informácia, s ktorou letecký inžinier Richard Godfrey prišiel. Predstavil aj teóriu, prečo kapitán Zaharie Ahmad Shah lietadlo uniesol. Pred definitívnou zmenou kurzu malo totiž lietadla najprv 22 minút krúžiť nad jedným miestom. Časopis The Week ďalej sumarizuje jeho teóriu:

Zaharie bol prívržencom malajzijskej opozície a známym jej vodcu Anwara Ibrahima, ktorý bol deň pred osudným letom odsúdený na päť rokov väzenia za obvinenia zo sodomie, ktoré boli podľa jeho priaznivcov falošné a politicky motivované.

Godfrey sa nazdáva, že Zaharie sa mohol pokúsiť vyjednať Anwarovo prepustenie počas 22 minút krúženia. „Možno sa to vyjednávanie nejako pokazilo a on nakoniec odletel do najodľahlejšej časti južného Indického oceánu,“ povedal.“

Hoci profesor nemá žiadne dôkazy, je toho názoru, že samotná malajzijská vláda neuviedla všetky informácie k záhadne zmiznutému letu, ktorými disponuje. K tejto teórii sa začína podľa Airline Ratings prikláňať čoraz viac odborníkov.

MG

Zdroj: Airline Ratings, The Week, titulný obrázok – flickr.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!