Pochybnosti nad postojmi Viktora Orbána zo strany pravicových kruhov - Christianitas

Pochybnosti nad postojmi Viktora Orbána zo strany pravicových kruhov

Mikuláš Hučko
21. marca 2022
  Politika


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Zdroj: wikimedia commons/kremlin.ru

Pravicovým kruhom, ktoré ešte nedávno považovali maďarského predsedu vlády za vzor nadpriemerne úspešného politika v oblastiach, v ktorých sami vo svojich krajinách zažívajú porážku za porážkou, vznikol nečakaný problém.

Mnohí sympatizanti Viktora Orbána vo svete si lámu hlavu nad jeho postojom k vojne na Ukrajine. Napríklad v Poľsku sa vnímanie Maďarska a najmä obraz jeho predsedu vlády za posledné tri týždne veľmi zmenil kvôli jeho postoju k udalostiam na Ukrajine, ktorý je u našich severných susedov vnímaný ako príliš zmierlivý voči Putinovi.

Toto však prekvapuje Maďarov, ktorí sú zapojení do miestneho politického života alebo ho pozorne sledujú, pretože nechápu ako Poliaci môžu takto vnímať správanie Maďarov. Veď Budapešť sa pripojila ku všetkým sankciám EÚ voči Rusku vrátane odpojenia od systému SWIFT, Maďari prijali po Poliakoch najviac utečencov z Ukrajiny a v neposlednom rade naďalej posielajú na Ukrajinu konvoje s humanitárnou pomocou.

V čom je teda jadro tohto tichého sporu? V tom, že hoci Ukrajincom posiela vojenskú pomoc väčšina štátov regiónu vrátane Slovenska, Maďari im zbrane nedodávajú, ba nesúhlasia ani s ich prepravou cez svoje územie, pretože podľa Orbána Maďarsko musí zostať mimo konfliktu a nedovolí, aby sa do vojny zaplietlo. A tiež preto, lebo tie zbrane podľa neho potrebuje maďarská armáda, aby mohla ochrániť vlastné územie a svojich obyvateľov.

Viktor Orbán je kritizovaný aj za to, že sa stavia proti zrušeniu všetkých energetických dohôd s Ruskom, keďže 85 percent zemného plynu a 64 percent ropy spotrebovanej v Maďarsku pochádza z Ruska, ktoré ešte navyše dodáva palivo aj do jadrovej elektrárne Paks. Ak by sa Maďari vzdali ruských surovín, krajina by bola paralyzovaná a na pokraji katastrofy. Toto však neplatí len pre Maďarsko, v rovnakej – ak nie ešte väčšej – miere aj pre Slovensko, a celkom určite pre štáty strednej Európy.

Viktorovi Orbánovi v minulosti často vyčítali, že obchoduje s Moskvou, akoby iné a významnejšie krajiny to taktiež nerobili, akoby Nemecko s Rusmi nestavalo Nord Stream 2. Maďarský predseda vlády kládol logickú otázku svojim oponentom: „Prečo si to väčší hráči v Európe môžu dovoliť, zatiaľ čo tí menší nie?” Podľa jeho názoru by to bol dvojaký meter.

Je zaujímavé, že obraz Viktora Orbána u mnohých veľmi stratil, keď 1. februára 2022 odcestoval do Moskvy a stretol sa tam po dvanásty raz (od roku 2010, keď prvýkrát vyhral voľby) s Putinom. V Maďarsku však bola jeho návšteva vnímaná ako úspešná a jemu ideovo blízki komentátori vyzdvihovali, že Orbán s Putinom rokovali vyše päť hodín, čo na jednej strane malo svedčiť o tom, že Putin Orbána vysoko uznáva, kým na druhej strane Rusko v tomto čase potrebovalo ukázať, že nie je izolované a že je schopné udržiavať normálne vzťahy s krajinami EÚ. Ťažko sa čudovať Orbánovej spokojnosti s touto cestou, keď sa mu podarilo vyjednať dlhodobé kontrakty na dodávku plynu za niekoľkonásobne nižšie ceny ako majú iné krajiny EÚ. Maďarsko, vďaka kontraktu platnému do roku 2036, kupuje ruský plyn „päťkrát lacnejšie, než je trhová cena v Európe“.

Vyjednanie výhodných cien plynu v Moskve bolo pre maďarského premiéra mimoriadne dôležité pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 3. apríla. To výrazne zvýšilo jeho šance na víťazstvo a štvrté funkčné obdobie po sebe.

V súvislosti s dvojstrannými vzťahmi po vojne podotkol, že je isté, že Rusko bude naďalej existovať. „Maďarsko i EÚ budú mať svoje záujmy aj po vojne. Neexistuje argument, pre ktorý by sme zrušili energetickú spoluprácu s Ruskom. Aj lídri Únie konštatovali, že sankcie sa nedotknú transportu energií z Ruska, pretože by to zničilo európsku ekonomiku,“ podčiarkol Orbán.

Premiér upozornil, že v prípade nedokončenia projektu dostavby atómovej elektrárne v Pakse by bolo potrebné nakúpiť viac zemného plynu a obyvateľstvo by zaplatilo za energie trojnásobne vyššiu sumu.

Pre mnohých ľudí je oveľa zarážajúcejšia zdržanlivosť lídra Fideszu pri hodnotení Putinovej invázie na Ukrajine. Objavujú sa tiež názory, že tento postoj maďarského premiéra môže viesť k jeho porážke v nadchádzajúcich voľbách. Maďari sa však na tieto otázky pozerajú inak. Nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že pre 90 percent občanov je najdôležitejšie zachovanie mieru a len pre 9 percent je to potrestanie Putina.

Podľa iného prieskumu až 68 percent Maďarov podporuje postoj svojho premiéra ku konfliktu na Ukrajine. Sú spokojní, že im zaručuje bezpečnosť a drží ich mimo vojnových udalostí. Celkovo sa teda Viktor Orbán tvárou v tvár rusko-ukrajinskej vojne správa presne tak, ako si to želá väčšina obyvateľstva.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!