Pochod za život vo Švajčiarsku zrušený. Dôvod? Hrozba ľavicového násilia


1. októbra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania už nie sú vo Švajčiarsku všade zaručené.

Švajčiarsky Pochod za život sa nemohol uskutočniť podľa plánu v sobotu 19. septembra 2020 kvôli hrozbe násilia propotratových aktivistov.

Po zákaze curyšskej polície v uliciach Pochodu za život 2020, organizátori si rezervovali súkromné miesto (Gate 27) neďaleko Zürichu v meste Winterthur. Začiatkom septembra ale Gate 27 akciu zrušilo po tom, čo polícia varovala pred veľkým a násilným pokusom o zablokovanie udalosti. 

Prvého septembra informovala polícia v Winterthure Švajčiarsky výbor Pochodu za život a Gate 27, že sa predpokladá, že štyristo až tisíc osôb sa bude pokúšať zablokovať pochod. 

Ich plány boli zverejnené online: zhromaždite sa dve hodiny pred začiatkom Pochodu života, potom sa presuňte ku vchodu Gate 27 a zablokujte účastníkom vstup.

Kvôli bezpečnosti účastníkov – z ktorých väčšinu tvoria rodiny a deti – by polícia musela uzavrieť konferenčné centrum s policajnými silami v rozsahu, v akom ešte vo Winterthure neboli nikdy nasadené. 

Po dramatickom popise polície o očakávanom násilí a vážnych rizikách sa konferenčné centrum rozhodlo, že Pochod za život sa v Švajčiarsku  v tomto mieste neuskutoční.

Niektoré obavy boli opodstatnené. Protidemonštranti počas Pochodu ua život v roku 2019 v Zürichu podpálili sudy. Po vydaní oznámenia o Pochode za život v júli našla partnerská organizácia vo svojej poštovej schránke zdochliny zvierat a červy.

Pochod za život však kritizoval políciu za to, že odporúčala, aby Gate 27 zrušiť udalosť v nemeckej tlačovej správe zo 4. septembra 2020: „Polícia bola vždy schopná odraziť násilné útoky ľavicových extrémistov v Zürichu a Berne za posledné roky. Odrazili by ich aj vo Winterthure v roku 2020.“

Pochod za život, ktorý dostal stovky emailov od tých, ktorí sa pokúšali mariť udalosť, upozornil políciu na možných páchateľov. Organizátori Pochodu za život sa domnievajú, že polícia mala vyšetrovať týchto potenciálnych páchateľov, ako aj kriminálnikov uväznených v rokoch 2015 a 2019 počas Zürišského pochodu za život. Sú presvedčení, že polícia mohla v okolí miesta konania vytvoriť väčšiu bezpečnostnú zónu, ktorá by umožňovala vstup iba legitímnym účastníkom (ako to urobila v roku 2018 v Berne).

„Obavy osôb zodpovedných za Gate 27 z možného poškodenia budov a nepríjemných obmedzení sú čiastočne pochopiteľné. Organizátori Pochodu za život sú však napriek tomu sklamaní, že hrozby násilia zo strany ľavicových extrémistov viedli k zrušeniu.“

Z dôvodu zrušenia Pochod za život prebehol virtuálne.  

MH

Zdroj: Lifesitenews.com