Počas Bidenovej inaugurácie budú v uliciach hliadkovať tisíce vojakov


12. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Americká demokracia poskytuje na začiatku roku 2021 smutný obraz, na ktorý nie je svet zvyknutý. V svetle bezprecedentných nepokojov v Kapitole, pri ktorých zahynulo päť ľudí, sa Joe Biden a jeho demokrati obávajú, že počas inaugurácie nového amerického prezidenta môžu opätovne vypuknúť nepokoje a násilie medzi prívržencami Bidena a prívržencami Trumpa.

Z bezpečnostných dôvodov budú teda počas Bidenovej inaugurácie hliadkovať v uliciach amerického hlavného mesta tisíce po zuby ozbrojených amerických vojakov a príslušníkov Národnej gardy. Demokratický svet je takýmto obrazom zaskočený, pretože takéto výjavy, pri ktorých hliadkujú v uliciach hlavného mesta počas prezidentskej inaugurácie tisíce ozbrojencov, pripomínajú skôr nejakú juhoamerickú banánovú republiku na čele s vojenskou chuntou, ako najvyspelejšiu demokraciu sveta.

Z bezpečnostných dôvodov bude teda vo Washingtone nasadených až 15 000 vojakov a ostane uzavretý aj Washingtonov monument neďaleko sídla Kongresu. Americká FBI varuje pred avizovanými protestami nielen v hlavnom meste USA, ale v najbližšej dobe takisto vo všetkých 50 hlavných mestách jednotlivých štátov USA.

Americké bezpečnostné zložky čelia ostrej kritike kvôli svojej nepripravenosti a pomalej reakcii na vypuknutie násilností. Americké protitrumpovské mainstreamové médiá tvrdia, že Trump a jeho prívrženci pripravovali útok niekoľko týždňov predtým a útok na Kongres plánovali na verejne prístupných internetových fórach. V mene demokracie a tolerancie sa preto rozhodli mediálni giganti (Amazon, Google, Twitter, Facebook…) nielen zablokovať Trumpovi jeho účty na sociálnych sieťach, ale odstavili už aj sociálnu sieť Parler (približne týždeň mimo prevádzky), ktorá predstavuje vznikajúcu konkurenciu pre Facebook. Prívrženci Trumpa opúšťajú Facebook a prechádzajú na Parler.

Biden by mal skladať prezidentskú prísahu 20. januára 2021. Washingtonský monument a okolie, bude prísne strážený, pretože hrozí narušenie „príprav a vykonanie inauguračného procesu“. Kapitol bude teda pravdepodobne pre verejnosť uzavretý (aj z dôvodu šíriacej sa pandémie koronavírusu) až do konca januára 2021.

Obavy o osudy demokracie v USA a o starosti s dodržiavaním základných demokratických princípov v USA už avizovali Rusko, Čína a Irán. Informáciu uviedol prestížny britský denník The Guardian v článku s názvom „Leaders in Moscow, Beijing and Tehran revel in US Capitol chaos.“

BK

Zdroj: The Guardian, WP

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!