Plná republika odborníkov

Jozef Duháček
4. decembra 2020
  Spoločnosť

Nie je to tak dávno, čo sa bežný človek, pri plnení každodenných povinností a riešení ťažkostí a problémov, ktoré ho pri tom stretli, mohol spoliehať len na vlastný rozum a skúsenosť, na to čo sa dakedy naučil, prípadne na to, čo mu poradili jeho blízki. Len neveľká skupina ľudí, pri hľadaní optimálneho riešenia na niečo mimoriadne obtiažne, či úplne neznáme, zavítala do archívov a knižníc skúmať, čo im k tomu môžu povedať uložené skúsenosti a poznatky. Väčšina ľudí si vystačila s tzv. zdravým rozumom. Isteže, taký človek nie vždy veci vyriešil najlepšie, ale riešil ich sám a pri tom získaval nové skúsenosti a poznatky, ktoré mu v budúcnosti mohli byť užitočné.

To bolo temné obdobie ľudstva, ktoré na osvietenom Západe už pominulo. Ako povedal major Haluška, na každú robotu je nám treba špecialistov. My ich voláme odborníci, alebo experti, ak len naprázdno mudrujú sú to analytici, ak si ich platíme, aby nás dirigovali, sú to kouči, poradcovia či tréneri. Ale všetko sú to vedci. Lebo veda je najviac. Veda je cesta, pravda, spása, všetko čo kedysi hľadali ľudia v náboženstve či filozofii, ktoré sú dnes považované za nelogické a najmä nevedecké bľabotanie, nám dá veda a jej veľkňazi – odborníci. Preto sme im bez boja odovzdali vládu nad svojimi životmi. Máme odborníkov, ktorí nám hovoria, čo máme jesť a čo nejesť, ako pribrať a ako schudnúť, ako vychovávať deti, ktoré oni sami často nemajú, radia nám ako sa obliecť, aby nám nebola zima, ako sa vyzliecť, aby nám nebolo teplo. Radia ako si zariadiť byt, aké si kúpiť auto, vliezli do našich spální a radia nám i ako súložiť, s kým a ako často. Radia ako si nájsť partnera, ako sa s ním rozísť. Radia nám ako zamestnanie získať, i ako ho zmeniť. Radia nám ako sa umývať, koľko uterákov použiť a ako často ich prať. Radia nám ako zarábať, kam peniaze dávať, kam nie, ako sporiť, ako míňať.

Keď sa v meste pobijú opilci, keď cigáni kradnú v lese drevo alebo z polí zemiaky, hneď nastúpia odborníci a vysvetľujú, kto za to môže a čo s tým treba robiť. Pokročilo to tak ďaleko, že nám už radia, čo si myslieť a čo si nemyslieť v žiadnom prípade, čo hovoriť a o čom mlčať, ako hovoriť o tom a ako zasa o inom. Ba už aj v cirkvi, kde sme mávali v minulosti iba laikov a klérus, sa dnes objavujú cirkevní analytici. A politika? Doposiaľ som nevidel stranu, ktorá by pri tradičnom predvolebnom klamaní nevolala po vláde odborníkov. Zástupy mudrlantov, ktorí si hovoria „politológovia“ sa špacírujú naprieč všetkými médiami a dávajú nám rozumy, aby sme si nedajbože nevysvetľovali komplikovaný svet politiky nesprávne. A korona? To je hotové požehnanie pre zástupy expertov na infektológiu, vakcinológiu, medicínu každého druhu, štatistiku, ústavné právo i krízový manažment. Človek žasne, koľko odborníkov, špecialistov a expertov na všetko máme. Toľko nariekania nad biednou úrovňou nášho školstva a hľa, odborníkov, že môžeme aj predávať.

Je to mimoriadna úľava. Človeka predsa nemožno nechať len tak, aby snáď používal nehatene a slobodne svoj rozum. Aby rozmýšľal. Veď to by sa mohol dopracovať ku kadejakému, neschválenému názoru. Máme predsa špecialistov, ktorý už rozhodli čo je správne, pekné a dobré. Odborníci zobrali útokom každú oblasť nášho života. Otvorte si webstránky nejakého denníka, koľko odborníkov tam na vás vyskočí v každej téme. Pustite si správy a nepočujete nič, len odborníci varujú, odborníci odporúčajú, odborníci hovoria. Človek sa bojí otvoriť chladničku, aby aj odtiaľ nevyskočil nejaký expert. Kto sú tí ľudia? Jeden vtip hovorí, že americkí vedci vyskúmali, že ľudia veria tomu, čo vyskúmajú americkí vedci.

Základným a najdôležitejším znakom odborníka je, že svoju vlajku vztýčil v správnom tábore. A správny tábor je ten, kde je vlajok najviac. Pekne to dokumentuje spor Matoviča a Naďa s tými, ktorí sa pred časom rúhali ich covidovému náboženstvu a spochybnili dogmu o plošnom teste. Tu nepomohli univerzity, skúsenosti, lekárska prax, nenašli ten správny kemp. Dostali nálepku „kotlebovci“ a ako experti si už neškrtnú. Sa čudujem, že ich rovno nezatvorili. A tak to platí v každom odbore. Pripadá vám niektorá z obsesií eurovodcov, ako napríklad fanatický ekologizmus, všetky tie genderové hlúposti, predstava, že si milióny moslimov osvoja kultúru, ktorou hlboko pohŕdajú, že zákaz držania a nosenia zbraní prispeje k bezpečnosti neozbrojených občanov pred ozbrojenými teroristami alebo integrácia, politická korektnosť a multikulturalizmus – pripadá vám niečo z toho ako nesprávne a nerozumné? Ak vám záleží na kariére, tak si to nechajte pre seba. Správny a spoľahlivý odborník číta hru a slovami cirkevných analytikov „drží prst na pulze doby“. Správny odborník vie, čo a ako treba hovoriť (tiež si nechal poradiť od odborníkov) a rozhodne nie je lenivý svoj odborný názor zverejniť. Niekedy však situácia býva neprehľadná a takmer celá expertova odbornosť sa spotrebuje na hľadanie správneho tábora. Majme pre to pochopenie, aj oni sú len ľudia.

Správny odborník sa necháva vidieť a počuť v správnych médiách. Média sa rozlišujú na tie správne a konšpiračné. U nás medzi tie správne patria napríklad veľké denníky ako povedzme SME, Pravda či Denník N, veľké televízie, ako Markíza, Joj, RTVS a pod. Veľkosť je pomerne dobrý ukazovateľ správnosti, tábor s najväčším počtom vlajok je aj tábor s najväčším balíkom peňazí. A aj expert musí z niečoho žiť. Konšpiračné média sa volajú fake news, šíritelia hoaxov, alternatívne, antisystémové a majú aj iné pomenovania. Skutočný odborník sa takýmto, ideologicky nespoľahlivým mediálnym entitám vyhýba ako čert krížu. Ak nechcete byť označení za „kontroverzného“ v lepšom prípade, „konšpiračného“ či dokonca „fašistu“, tak si dajte pozor, kam leziete. Taký Čarnogurský. Bol to predseda vlády, kresťanský demokrat a sotva si možno predstavovať, že vedie tajné sprisahanie, aby zvrhol demokraciu. Ale má smolu, na staré kolená si nejako obľúbil Rusko, ktoré dnes nie je práve „in“ a tak dostal biľag konšpirátora. Alebo Banáš, bývalý poslanec SDKÚ, ktorý si dovolil vystúpiť z mainstreamu s nejakými svojimi názormi https://www.aktuality.sk/clanok/600749/celebrity-paralelneho-sveta/. Skončili. Definitívne sa zdiskreditovali. Sú z paralelného sveta.

Správny expert je ideový purista a zapálený bojovník za ortodoxiu. Nepripúšťa alternatívu. Ak sa mu do kapusty pletú pochybovači, alternatívci alebo iná hanebná svoloč, expert sa nebojí zatrúbiť do útoku. Ale pozor. Experti nebojujú zastaranými metódami, ako je nejaká argumentácia. Experti sú predsa vedci a vo vede sa nehlasuje. Preto majú dnešní odborníci radi cenzúru, udania a trestné oznámenia. Na všetkých, kto má iný názor. Keďže stoja na správnej strane, majú väčšinu, v ich tábore sú peniaze a majú vplyv. To sa potom ľahko pravotí. Načo sa s niekým dohadovať, keď na neho môžete poslať komando (ako na Rostasa https://dennikn.sk/minuta/1624230?ref=in) a obviniť ho z propagovania fašizmu alebo antisemitizmu? To je tutovka, spriatelené médiá si na ňom zgustnú, povláčia ho bahnom a je vybavené. A ak sa nedá ani to, máme tu ešte ideovo korektných humoristov, karikaturistov a hercov, ktorých možno najať, aby konšpirátorov zosmiešnili.

Dnešný expert rozpráva príbeh. Dáta, fakty, pravda, to všetko sú len nepovinné rekvizity pre veľký príbeh, ktorý osloví masy. Raz experti odporúčajú to, inokedy to zakazujú. Na tom ale nezáleží, dôležité je to, že v danom okamihu je správna len jedna jediná odpoveď a tá je formulovaná natoľko rezolútne, že nepripúšťa pochybnosť. Dlho odborníci tvrdili, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Tento slogan využila istá spoločnosť, aby podporila predaj svojich cereálnych výrobkov. Zástupy expertov okolo tejto myšlienky vytvorili mocný príbeh, niečo ako mýtické posolstvo, ktoré nepripúšťa pochybnosť. Kto neraňajkoval, koledoval si minimálne o poruchy trávenia, žalúdočné vredy, poťažmo rakovinu. Dnes, naopak, už počúvame čoraz častejšie, že raňajky nie sú to najdôležitejšie jedlo dňa. Experti sa predháňajú v tom, aby vytvorili nové evanjelium a nové proroctvo. Odborníci majú predsa pravdu vždy. Dnešná a včerajšia nemusia byť totožné, ale na tom nezáleží.

Veria ľudia naozaj všetkému, čo hovoria experti? Nie úplne. Špecialisti urobili niekoľko chýb. Najväčšia je, že príliš tlačia na pílu, názorovo sú až príliš promiskuitní a hlavne nepoznajú mieru. Pseudovedeckým historkám o homosexualite, jej pôvode a normálnosti snáď niekto ešte mohol veriť, ale tým hlúpostiam o desiatkach rodov a pohlaví neverí nikto a prikyvujú na to iba zbabelci a oportunisti. A hoci schopnosť používať zdravý rozum je u priemerného človeka značne nižšia, ako u jeho prarodičov, ešte úplne nevymizla. Hyperinflácia expertov a ich prílišná mocibažnosť viedla k zásadnej strate ich kredibility. Koronavírus, hoci je pre expertov požehnaním, je zároveň aj rizikom. Čoraz častejšie sa nechávajú opiť mocou a svoje expertízy strieľajú od boku, bez náležitej koordinácie a bez ohľadu na budúcnosť. Vyznievajú potom rozpačito až hlúpo, keď tu jeden svetovo uznávaný expert na pandémie tvrdí, že oslintaná handra na tvári je zásadná obrana a masové testovanie je atómovou bombou proti Covidu a tam druhý svetovo uznávaný odborník to spochybňuje. Naviac podporujú svoju vládu infantilnými mediálnymi kampaňami, kde málo zaujímaví a málo talentovaní, ale o to uvedomelejší „umelci“ dávajú nám, mrzkej luze príklad, ako sa správať. A to nie je ani rozpačité ani hlúpe. To je trápne. Ukazuje sa, že potenciál, ktorý koronavírus predstavuje pre vládu odborníkov, bude asi premárnený. Experti si stratu dôvery uvedomujú a bojujú stále silnejším tlakom na cenzúru a zakazovanie nepohodlných názorov.

Trestanie nezávislého myslenia začína naberať na sile a to je dôkaz, že situácia sa odborníkom začína vymykať z rúk a začínajú panikáriť. Ešte to nie je kritické, ale rastie to každým dňom. Nedávno sme informovali, že slovenská vláda, v snahe o zabezpečenie „kognitívnej bezpečnosti“, plánuje vybudovať niečo, ako centrálny inkvizičný úrad, ktorý bude posudzovať kto, čo, kde povedal a napísal a bude tak „zvyšovať odolnosť voči šíreniu potenciálne škodlivých informácií, kam patria najmä falošné správy, hoaxy, propaganda, konšpiračné teórie, dezinformácie a malinformácie – teda informácie, ktoré sú síce založené na realite, no šírené sú s cieľom spôsobiť ujmu (môže ísť napríklad o uniknuté informácie, nenávistné prejavy či obťažovanie).“

Experti usúdili ešte aj to, že humor už opäť nie je ideologicky spoľahlivý.

V kontexte IO sa paródia a satira využívajú na agresívne šírenie zavádzajúcich informácií alebo na zosmiešňovanie a kritizovanie cieľa (osoby, skupiny ľudí, názoru a pod.), ktorá presahuje bežný rámec tohto žánru.

Pripomína to scénu z Dobrého vojaka Švejka, kde si tajný policajt robil na manžetu poznámky, kto, kde povedal niečo proti cisárskemu majestátu. Ja takýto inkvizičný úrad vítam. Čím viac takýchto zúfalých akcií systém podniká, tým jasnejšie sa ukazuje, aký neistý sa cíti a ako sa bojí o svoje prežitie. Každá takáto akcia ho však ešte viac tlačí na okraj priepasti. Preto s ním nebojujme, preto ho v tom podporme. Tým skôr sa zrúti a tým skôr sa vráti do módy používanie zdravého rozumu.

PODPORTE NÁS! Pomôže nám každé EURO! Spoločnými silami prebuďme svedomie Slovenska, bojujme za Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Bez Vás Christianitas.sk nezvládneme financovať. Ďakujeme!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299