Patriarcha Jeruzalema odsúdil brutalitu izraelskej polície: „Zneuctili Cirkev, zneuctili zdravotníctvo, zneuctili pamiatku zosnulej!“ - Christianitas

Patriarcha Jeruzalema odsúdil brutalitu izraelskej polície: „Zneuctili Cirkev, zneuctili zdravotníctvo, zneuctili pamiatku zosnulej!“


17. mája 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Katolícky patriarcha Jeruzalema, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, včera ostro odsúdil minulotýždňový „vpád“ izraelskej polície do areálu kresťanskej nemocnice, v ktorej sa v tom čase nachádzalo telo zabitej novinárky Šírín abú Aklaovej. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Izraelskí policajti v piatok obuškami zaútočili na nosičov rakvy s telesnými pozostatkami Aklaovej, ktorej telo takmer spadlo na zem, ako aj na ostatných smútiacich. K zásahu došlo pred Nemocnicou svätého Jozefa v Jeruzaleme. Policajti svojím konaním podľa Pizzaballu „zneuctili Cirkev, zneuctili zdravotný ústav, zneuctili pamiatku zosnulej“.

Patriarcha v tejto súvislosti v mene všetkých biskupov pôsobiacich vo Svätej zemi kritizoval izraelskú políciu za „neprimerané použitie sily“. Na pondelkovej tlačovej konferencii tiež rázne odsúdil izraelských policajtov za „útok na smútiacich, udieranie (smútiacich) obuškami, používanie dymových granátov a pogumovaných projektilov“.

Policajné akcie, povedal Pizzaballa novinárom, boli „závažným porušením medzinárodných noriem a predpisov vrátane základného ľudského práva na slobodu náboženského vyznania, ktoré sa musí dodržiavať aj na verejnom priestranstve“.

Predstavitelia polície sa medzičasom pokúsili piatkové nepokoje vysvetliť tým, že zasahovali len voči výtržníkom, ktorí sa pokúšali narušiť priebeh smútočných obradov. Každopádne, zďaleka nie tak úspešne ako izraelskí policajti. Aklaovej rodina však túto verziu udalostí kategoricky odmietla s tým, že polícia zaútočila na smútiacich v reakcii na to, že skandovali heslá a niesli palestínske vlajky. Ako pripomína AFP, izraelské jednotky bežne zasahujú proti osobám, ktoré verejne vyjadrujú svoju palestínsku identitu.

Riaditeľ nemocnice Džamíl Kúsa pre AFP uviedol, že vopred žiadal políciu, aby umožnila „pokojný“ priebeh procesie. Polícia však predstaviteľov nemocnice upozornila, že zasiahne, ak budú účastníci smútočného sprievodu mávať palestínskymi vlajkami, či skandovať nacionalistické heslá.

Izraelská polícia, v snahe zdôvodniť nejakým spôsobom svoj zásah, dokonca tvrdila, že zasiahla proti davu „300 výtržníkov, ktorí sa násilne zmocnili rakvy a napadli policajtov“. Je možné, že chceli policajtov onou rakvou biť…

Izraelská vláda sa pokúsila spochybniť aj to, že palestínsku novinárku zastrelili príslušníci izraelskej armády. Tvrdila, že rovnako ju mohli zasiahnuť aj guľky palestínskych povstalcov.

Cez víkend však Bellingcat, holandské medzinárodné konzorcium výskumníkov, zverejnilo analýzu videa a audio dôkazov, zozbieraných na sociálnych médiách. Materiál pochádzal z palestínskych aj izraelských vojenských zdrojov a analýza sa zamerala na také faktory, ako sú časové stopy, umiestnenie videí, tiene a forenzná zvuková analýza výstrelov.

Skupina zistila, že dôkazy podporujú svedecké výpovede, viniace zo zabitia Aklaovej izraelskou armádou: „Na základe toho, čo sme boli schopní preskúmať, izraelská armáda bola v najbližšej pozícii a mali najjasnejšiu viditeľnosť Abu Aklaovej.“

BM

Zdroj: Times of Jerusalem, AFP, TASR, titulný obrázok – youtube.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!