Päť mesiacov pred nemeckými voľbami v prieskumoch vedú… Zelení


5. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Šesť z desiatich prieskumov urobených za posledné dva týždne ukazujú, že na čele rebríčka nemeckých strán sa, prekvapivo, nachádza Strana zelených. Pred CDU kancelárky Angely Merkelovej (ktorá však už nebude kandidovať) majú Zelení náskok asi 3 %. Voľby pritom majú byť v Nemecku už za päť mesiacov.

V roku 2017, keď sa volilo do nemeckého parlamentu naposledy, bola Strana zelených pritom až na šiestom mieste v poradí politických strán. Podľa prieskumov Kantaru a Bildu majú Zelení momentálne 27 %, pričom druhá v poradí CDU disponuje 24 %. Vládnu stranu by mal do volieb viesť Merkelovej nástupca Armin Laschet.

Nie všetko je ale také jednoznačné v krajine nemeckej, zvlášť, pokiaľ ide o voľby. Nemci sú známi tým, že si nadovšetko cenia kontinuitu. Niekoľko mesiacov pred voľbami v roku 2017 mal napríklad značný náskok Martin Schulz so svojou SPD, aby do volieb postupne prišiel o všetky body a zahanbujúco prehral.

Stefan Merz, riaditeľ think-tanku Infratest Dimap, preto hovorí: „Otázkou je, či Zelení dokážu udržať svoje „momentum“ aj potom, čo bude väčšina krajiny zaočkovaná, obchody budú otvorené, a ľudia budú môcť ísť slobodne na dovolenky… ak sa zdvihne aj ekonomika, CDU by mohla získať ešte nejaké body.

A skutočne – najväčší problém, ktorému vládna strana čelí, sú reštrikcie spojené s koronavírusom, ktoré sú v Nemecku (ako vlastne všade inde) mimoriadne nepopulárne. Ak by sa ich dokázala vláda aspoň na čas zbaviť, výsledky volieb by mohli byť úplne iné, ako ukazujú dnešné prieskumy – podobne, ako tomu bolo aj v roku 2017.

Na druhej strane, predsedníčke Zelených, Annalene Baerbockovej, by sa pri prípadnej výhre mohli otvoriť zaujímavé možnosti pre zostavenie vlády: do úvahy by mohlo pripadať hneď niekoľko strán a to vrátane CDU, SPD, či Die Linke – krajných ľavičiarov.

Merz osobne je toho názoru, že Nemecko sa skutočne môže za istých okolností nachádzať v „historickej chvíli“ a zvoliť si stranu inú, než sú jeho tradične dva najsilnejšie politické giganty.

MG

Zdroj: theguardian.com, zdroj titulného obrázka

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!