Pápež potvrdil kanonizáciu siedmich blahoslavených


4. mája 2021
  Krátke správy - Cirkev

V pondelok 3. mája zasadalo vo Vatikáne pod vedením Svätého Otca Františka kardinálske konzistórium o siedmich nových kanonizáciach. Kvôli pandémii covidu ešte nie je známy presný dátum svätorečenia.

V rámci riadneho verejného konzistória Kardinálskeho kolégia sa konala aj tzv. optácia, ktorou boli povýšení ôsmi kardináli spomedzi diakonov medzi presbyterov. Sú to kardináli Angelo Amato SDB, Robert Sarah, Francesco Monterisi, Raymond Leo Burke, Kurt Koch, Mauro Piacenza, Gianfranco Ravasi a Walter Brandmüller.

Medzi kandidátmi najbližšieho svätorečenia sú okrem jedného laika najmä kňazi a rehoľníčky, zväčša zakladatelia a zakladateľky rehoľných kongregácií.

Indický laik a mučeník bl. Lazár Devasahayam (1712 – 1752) ako konvertita z hinduizmu, položil život za vieru vo svojej rodnej krajine, na juhu Indie.

Francúzsky kňaz bl. César de Bus (1544 – 1607) založil kongregáciu Otcov kresťanskej náuky.

Taliansky kňaz bl. Luigi Maria Palazzolo (1827 – 1886) založil Kongregáciu sestier chudobných (Inštitút Palazzolo).

Taliansky kňaz bl. Giustino Maria Russolillo (1891 – 1955) založil Spoločnosť Božích povolaní a Kongregáciu sestier Božích povolaní.

Bl. Charles de Foucauld (1858 – 1916), francúzsky konvertita a diecézny kňaz, žil ako pustovník medzi Tuarégmi na alžírskej Sahare a je známy aj ako Karol od Ježiša.

Z Talianska pochádzala rehoľná sestra bl. Mária Františka od Ježiša, vlastným menom Anna Maria Rubattová (1844 – 1904), zakladateľka kapucínskych sestier terciárok v severotalianskom Loane. Apoštolovala v Latinskej Amerike, najmä v Uruguaji.

Zoznam kandidátov budúceho svätorečenia uzatvára talianska rehoľníčka bl. Mária Dominika Mantovaniová (1862 – 1934), spoluzakladateľka a prvá generálna predstavená Inštitútu malých sestier Svätej rodiny.

BK

Zdroj: VaticanNews, KBS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!