Pápež na Veľkú noc vyjadril nádej, že pandémia zanedlho skončí


7. apríla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Tohtoročné veľkonočné slávnosti sa opäť niesli v duchu obmedzení spojených s koronavírusom. Na Bielu sobotu vyjadril pápež František nádej, že sa pandémia čoskoro skončí a ľudia budú môcť opäť objaviť „milosti každodenného života“.

Vždy je možné začať nanovo, pretože Boh v nás môže prebudiť nový život aj napriek všetkým naším pádom,“ vyjadril sa pápež František. A pokračuje: „V týchto temných mesiacoch pandémie počúvajme zmŕtvychvstalého Pána, ktorý nás pozýva začať nanovo a nikdy nestratiť nádej.

František v homílii tiež prízvukoval, žeby ľudia nemali zabúdať zvlášť na tých, ktorí to najviac potrebujú.

Sobotná omša sa konala len za účasti asi 200 veriacich na bočnom oltári Chrámu sv. Petra.

Podobne to bolo s organizáciou omše aj na Veľkonočnú nedeľu. Pápež trochu kontroverzne vyzval svetových lídrov, aby vakcínu proti koronavírusu distribuovali do sveta čo najrýchlejšie a zvlášť chudobným. Niektoré druhy vakcín (ako AstraZeneca, či Sputnik V) sú pritom vyrábané z potratených detí. Potrat katolíci vnímajú ako vraždu dieťaťa a pápež sv. Ján Pavol II. neváhal potrat prirovnať ku genocíde Židov počas 2. svetovej vojny. Značne kontroverzné sú tiež praktiky nútenia vakcín za každú cenu a zavádzanie rôznych „očkovacích pasov“, bez ktorých sú občania v niektorých štátoch obmedzovaní v slobode pohybu.

František tiež na Veľkonočnú nedeľu kritizoval obchod so zbraňami a neutíchajúce vojnové konflikty: „Stále je príliš veľa vojen a príliš veľa násilia vo svete! Ó, Pane, Ktorý si naším Pokojom, pomôž nám zmeniť názory na vojnu.

Na Zelený štvrtok pápež František slávil tradičnú sviatočnú omšu v súkromí spolu s kardinálom Becciuom, ktorého on sám zbavil vysokého úradu a uložil mu žiť v ústraní. Sprvu nepotvrdenú informáciu napokon potvrdil osobný sekretár kardinála Becciua. Kardinál je vyšetrovaný pre spreneveru asi 100-tisíc eur, ktoré mal poslať z účtov Svätej stolice na diecézny účet istej charity, ktorú mal spravovať jeho brat. Becciu transfer potvrdil, ale odmietol, že by bola charita spravovaná nejakým jeho príbuzným.

Becciuovo náhle a nečakané odvolanie prišlo tiež v čase, kedy bol kardinál George Pell z Austrálie zbavený obvinenia zo sexuálneho zneužívania. Sám Pell, ktorý vo väzení strávil viac ako rok, sa vyjadril, že verí, že za jeho uväznením stoja niektoré Vatikánske kliky, ktorým zrejme prekážalo jeho vyšetrovanie finančných machinácii vo Vatikánskej banke.

MG

Zdroj: reuters.com, voanews.com, zdroj titulného obrázka