Pápež František talianskym kňazom: „Nedovoľte mafii preniknúť do Cirkvi!“ - Christianitas

Pápež František talianskym kňazom: „Nedovoľte mafii preniknúť do Cirkvi!“


24. júna 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najmä na Sicílii zvykne pri ľudových procesiách dochádzať k zvláštnemu javu. Sprievod so sochou Panny Márie alebo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho zastaví pri dome miestneho mafiánskeho bosa a vzdá mu úctu. Pápež František sa proti týmto talianskym praktikám rázne postavil.

Svätý Otec už pred pár rokmi hovoril, že nie je v poriadku, keď mafia zneužíva ľudovú zbožnosť. „Potom sa miesto toho, aby bola prostriedkom vrúcnej adorácie, stáva nástrojom skorumpovaného vystatovania. Videli sme to v novinách, keď sa Madona zastaví a robí úklon pred domom mafiánskeho bosa – toto je absolútne neprípustné!“ varoval sicílskych kňazov. Teraz je táto téma opäť aktuálna.

Prvými obeťami organizovaného zločinu sú tí poslední, novodobí otroci, na ktorých je postavená mafiánska ekonomika,“ takto sa pápež František prihovoril účastníkom stretnutia, ktoré zorganizovala Pápežská medzinárodná mariánska akadémia pri príležitosti 30. výročia založenia Riaditeľstva pre vyšetrovanie mafie, špecializovanej zložky verejnej bezpečnosti pod Ministerstvom vnútra Talianske j republiky.

Mafie víťazia, keď život ovláda strach – to je dôvod, prečo mafie ovládajú mysle a srdcia, zbavujú ľudí dôstojnosti a slobody zvnútra. Vy, ktorí ste tu, pracujete na tom, aby strach nemohol zvíťaziť… Povzbudzujem vás, aby ste pokračovali s nadšením, napriek tomu, že v spoločenskej – a dokonca aj cirkevnej – štruktúre sú prítomné niektoré tienisté oblasti, v ktorých je ťažké vnímať jasný odstup od starých, chybných a dokonca nemorálnych spôsobov konania,“ vyzýva pápež František.

Pápežská medzinárodná mariánska akadémia pred pár rokmi zriadila Oddelenie pre analýzu a štúdium kriminálnych a mafiánskych fenoménov. Jej cieľom je oslobodiť mariánsku zbožnosť a jej symboly od zneužívania zločineckými organizáciami, vyskytujúcimi sa najmä v talianskom kultúrno-spoločenskom kontexte.

MM

Zdroj: Vatican News, titulný obrázok – pixabay.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!