Pápež František strávi na Slovensku tri dni, v Maďarsku tri hodiny…


5. júna 2021
  Krátke správy - Cirkev

Podľa zdrojov blízkych Vatikánu aj maďarskej diplomacii, ktoré získali americké noviny National Catholic Register, plánuje pápež František na Slovensku stráviť asi tri a pol dňa. Počas svojho pobytu na Slovensku by sa mal stretnúť s prezidentkou SR, Zuzanou Čaputovou, a zrejme aj s ďalšími predstaviteľmi našej vlády.

Avšak v susednom Maďarsku plánuje František stráviť len tri hodiny – odslúži omšu na záver Medzinárodného eucharistického kongresu – a podľa zdrojov z Ríma aj Budapešti, chce pápež úplne vynechať stretnutie s maďarským prezidentom Jánosom Áderom , ako aj premiérom Viktorom Orbánom (ten je kalvín, ale jeho žena a deti sú katolíci).

Zdá sa, že tento fakt vytvára medzi Vatikánskym mestským štátom a Maďarskom isté napätie. Nemenovaný zdroj z Budapešti pre NC Register uviedol:

Politické napätia sú, pretože Vatikán chce vynechať politické stretnutia, a to vrátane prezidentského paláca v Budapešti, čo by sa malo (podľa protokolu) udiať.“

Podľa oficiálneho itinerára cesty sa pápež presunie z letiska priamo na Námestie hrdinov v Budapešti, kde sa má konať omša. Ihneď po nej plánuje navštíviť Slovensko. Toto je pritom z hľadiska protokolu značne netypické – pápež František sa ešte nikdy nevyhol stretnutiu s čelnými predstaviteľmi akéhokoľvek štátu, v ktorého hlavnom meste pri svojich cestách zotrval. Toto by malo byť po prvýkrát.

S vrcholovými predstaviteľmi sa nestretol iba vtedy, ak jeho návšteva nesmerovala priamo do hlavného mesta, ale do nejakej inej metropoly, ako napríklad pri jeho návšteve Štrasburgu v roku 2014, kde mal prejav v Európskom parlamente, a kedy sa taktiež nestretol s vtedajším prezidentom Francúzska.

Podľa novín sú preto maďarskí diplomati z takéhoto postoja znepokojení a snažia sa Vatikán presvedčiť, aby sa pápež stretol aspoň s maďarským prezidentom. Zvlášť dotknutí sa údajne cítia faktom, že práve na Slovensku –, s ktorým má Maďarsko historické spory – chce František stráviť až tri dni a stretnúť sa s čelnými predstaviteľmi štátu. Maďarská vláda preto vyslala do Ríma zvláštnu delegáciu, ktorá má za cieľ dohodnúť zmeny v programe pápežskej cesty do Maďarska.

National Catholic Register na záver dodáva, že Orbánov profil, čoby politika, nemusí byť Františkovi po chuti. Orbán sa totiž pasuje za obrancu svojho národa pred západným liberalizmom, má neustále spory s Európskou úniou a ako jeden z mála politikov sa rázne postavil proti utečeneckej vlne z roku 2015. František ho preto zrejme vníma podobne, ako vnímal amerického prezidenta Donalda Trumpa, na ktorého adresu sa vyjadril, že „treba stavať mosty a nie múry,“ či, že „nie je pravým kresťanom“.

Naopak, našu prezidentku označili noviny za „ľavicovú političku, právničku a environmentálnu aktivistku“, našu krajinu označili za „prevažne katolícku so silnou loby vo Vatikáne“ a práve tieto fakty mohli zohrať rozhodujúcu úlohu v plánovaní pápežovej cesty.

MG

Zdroj: National Catholic Register, titulný obrázok – midleeastmonitor.com

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!