Pápež František: Cirkev musí svedčiť o dôležitosti krásy


11. novembra 2021
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Pápež František v piatok pri otvorení novej umeleckej galérie vo Vatikánskej apoštolskej knižnici povedal, že Cirkev musí svedčiť o dôležitosti krásy.

Pápež povedal, že pravá krása nie je o vzhľade alebo ozdobách, ale vychádza z koreňa „dobra, pravdy a spravodlivosti“.

Nesmieme však zabúdať myslieť a hovoriť o kráse, pretože ľudské srdce nepotrebuje len chlieb, nepotrebuje len to, čo mu zaručuje bezprostredné prežitie: potrebuje aj kultúru, to, čo sa dotýka duše, čo človeka približuje k jeho hlbokej dôstojnosti,“ povedal pápež František 5. novembra v historickej knižnici vo Vatikáne.

Cirkev musí svedčiť o dôležitosti krásy a kultúry, viesť dialóg s jedinečnou túžbou po nekonečne, ktorá definuje ľudskú bytosť.

Pápež František poukázal na to, že v Matúšovom evanjeliu Ježiš vyzval svojich učeníkov, aby oslavovali Boha tým, že budú zviditeľňovať jeho krásu svojimi dobrými skutkami.

Citoval z evanjelia podľa Matúša: „Nech svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.“ (Mt 5,16)

Pápež sa prihovoril pri otvorení nového priestoru pre dočasné umelecké výstavy „na podporu kultúry stretnutia“ vo Vatikánskej knižnici.

Od novembra 2021 do konca februára 2022 budú v novej výstavnej sieni vystavené nepublikované diela súčasného umelca Pietra Ruffa na výstave s názvom KAŽDÝ: Ľudstvo na ceste.

Pápež František na otvorení výstavy tiež povedal: „Potrebujeme novú krásu, ktorá už nie je obvyklým odrazom sily niektorých, ale odvážnou mozaikou rozmanitosti všetkých. Nemala by byť zrkadlom despotického antropocentrizmu, ale novou piesňou stvorení, kde integrálna ekológia nájde skutočnú konkrétnosť.

A doplnil, že „kultúry ochorejú, keď sa stanú sebestačnými“ a stratia otvorenosť voči stretnutiu s inými.

Od začiatku svojho pontifikátu som vyzýval Cirkev, aby sa stala ‘vychádzajúcou Cirkvou’ a protagonistkou kultúry stretnutia. To isté platí aj pre knižnicu. Lepšie poslúži Cirkvi, ak sa okrem stráženia minulosti odváži byť aj hraničiarom prítomnosti a budúcnosti.

Vatikánska knižnica podľa svojej webovej stránky uchováva 1,6 milióna tlačených kníh, viac ako 180 000 rukopisov a 300 000 mincí a medailí.

Predpokladá sa, že moderná podoba pápežskej knižnice pochádza zo 14. storočia, hoci existujú dôkazy, že katolícka Cirkev zachovala knižnicu a archív už zo 4. storočia. Budova, v ktorej dnes sídli, bola postavená v druhej polovici 16. storočia.

Pápež František zdôraznil potrebu „prechodu od analógového k digitálnemu“ a nazval ju historickou výzvou, ktorej treba čeliť „múdro a odvážne“.

MH

Zdroj: catholicnewsagency.com, titulný obrázok – Pxfuel


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!