Ozbrojené útoky a prenasledovanie miestnej cirkvi v Kongu -

Ozbrojené útoky a prenasledovanie miestnej cirkvi v Kongu


16. októbra 2021
  Krátke správy

Pri príležitosti 25. výročia zavraždenia arcibiskupa Christophe Munzihirwa Mwene Ngabo z diecézy Bukavu v Konžskej demokratickej republike miestna cirkev odsúdila prenasledovanie, ktorému je diecéza v poslednom čase vystavená zo strany ozbrojených skupín.

Súčasný arcibiskup Bukavu François-Xavier Maroy Rusengo v správe zaslanej organizácii Aid to the Church in Need (ACN) potvrdil, že útoky proti miestnej cirkvi sa v poslednom čase stupňujú, čo znemožňuje jej prácu. „Len v tomto roku došlo k desiatim útokom ozbrojených mužov na naše farnosti, fary a kláštory,“ uviedol arcibiskup.

Podľa arcibiskupa Rusenga bolo v období od marca do októbra 2021 napadnutých sedem farností, škola, zdravotné stredisko a kláštor v mestách Karhale, Ciherano, Burhiba, Cahi, Nyamugo, Kadutu, Kanyamulande, Mugogo a Cirirri, pričom posledný z nich bol napadnutý 6. októbra.

Dôsledky všetkých týchto útokov sú obrovské, nehovoriac o traumách a fyzických a psychických jazvách, ktoré zanechali – našťastie bez obetí na životoch,“ pokračoval arcibiskup.

Provincie vo východnej časti KDR už roky terorizujú povstalecké milície. Dôležitú úlohu v tom zohrali etnické konflikty, pohyb obyvateľstva a snaha o prístup k cenným nerastným zdrojom. V posledných rokoch sa v krajine objavuje aj čoraz viac radikálneho islamu.

Arcibiskup Maroy Rusengo vyjadril poľutovanie nad tým, že „takmer všetky tieto útoky sa odohrávajú v blízkosti miest, kde sú rozmiestnené poriadkové sily“. Poznamenal, že hoci hrozná situácia, v ktorej sa v súčasnosti nachádzajú, je spôsobená nedostatkom zdrojov, nezamestnanosťou a chudobou, v ktorej sú ľudia nútení žiť, je „vhodné vziať do úvahy aj životné podmienky vojakov a polície, nehovoriac o priepustnosti našich hraníc so susednými krajinami a absencii akejkoľvek skutočnej vládnej moci na celom našom území.

Vzhľadom na úplnú absenciu štátu v regióne Bukavu je katolícka Cirkev jednou z mála inštitúcií, ktoré vystupujú proti nespravodlivosti a násiliu, a preto sa podľa arcibiskupa zdá, že útoky sú „zamerané najmä na cirkevné štruktúry“.

Je to pokus umlčať Cirkev, keďže je jednou z mála subjektov, ktoré vytrvalo pozdvihujú svoj hlas na obranu tohto trpiaceho obyvateľstva. Nemali by sme zabúdať ani na to, že keď hovoríme o Cirkvi, hovoríme o Bohu, ktorého svetská a hospodárska moc nemá v obľube. Saul, Saul, prečo ma prenasleduješ?

V súvislosti s násilnosťami, ktoré postihli jeho diecézu, arcibiskup vyzval katolíckych veriacich, aby sa zorganizovali na ochranu kostolov a katolíckych inštitúcií pred budúcimi útokmi. Vyzval veriacich na celom svete, aby „vytrvali v modlitbe“, aby utešovali trpiacich, modlili sa za obrátenie tých, ktorí toto utrpenie spôsobujú, a presvedčili úrady, aby „prevzali zodpovednosť za všetkých“.

MH

Zdroj: churchinneed.org, titulný obrázok – wikimedia commons / François-Xavier Maroy Rusengo

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Európske hodnoty? Aké „hodnoty“ majú vlastne na mysli cirkevní predstavitelia, keď nás pred voľbami vyzývajú ďalej podporovať zhnitý „európsky projekt“?

Pár slov o škapuliari, škapuliarskom bratstve a škapuliarskych milostiach, V. časť – záver

František Mikloško opäť perlil o Cirkvi, pápežoch, gender a kresťanskej politike: Pápež František je skvostom, nacionalisti a tradiční sú problém

„Už se perou, už se perou“ – Medzi feministkami a transgendermi v Paríži to iskrilo…