Otázky týkajúce sa skutočnej príčiny smrti George Floyda. Súdny proces bude v roku 2021 -

Otázky týkajúce sa skutočnej príčiny smrti George Floyda. Súdny proces bude v roku 2021

Branislav Krasnovský
21. augusta 2020
  Politika  

Floydová smrť sa stala spúšťačom rasových nepokojov v USA i vo svete a znamenala vzostup hnutia Black Lives Matter vo svete. Vášne sa vyhrotili a policajti, ktorí zasahovali boli už vopred odsúdení, pretože verejná mienka, vybičovaná vášňami vníma štvoricu policajtov už dopredu ako vinných. Nie je to po prvý krát, čo bude americký justičný systém čeliť obrovskému tlaku, pretože „hon na čarodejnice”, ktoré spustili mainstreamové médiá v USA je obrovský. Treba dúfať, že súdny proces s obvinenými policajtami v čele s Dereckom Chauvinom, ktorý podľa tvrdení mainstreamových médií kľačal 8 minút na krku George Floyda, bude spravodlivý.

Už dávnejšie sa na internete objavili informácie, že George Floyd mal v krvi obrovskú dávku fentanylu, ktorý sa používa ako droga a má silný vplyv na centrálny nervový systém. Fentanyl a medikamenty založené na jeho báze /napr. piperidín / sa používajú aj ako syntetické analegtiká, anestetiká a opiáty na potláčanie bolesti. V USA boli deriváty piperidínu a fentanylu v roku 2018 zodpovedné za takmer 32 000 úmrtí užívateľov.

Je skutočne za smrť George Floyda zodpovedný policajt Derek Chauvin? Ttakmer 20 stranová správa patológa o smrti George Floyda zo dňa 26.5.2020 obsahuje množstvo nejasností. V prvom rade mal George Floyd v krvi obrovské hladiny fentanylu na milimeter krvi /až 11 nanogramov fentanylu na mililiter krvi/. V krvi mal okrem toho metamfetamín a alkohol. Pre väčšinu ľudí je smrteľná hladina 3 nanogramov na mililiter krvi. George Floyd sa však liečil z drogovej závislosti, mal 130 kg váhy a bol pravidelným užívateľom fentanylu, takže sa u neho mohla vyvinúť vyššia tolerancia a na predávkovanie bolo potrebné viacej vody. Časť vedcov dokonca tvrdí, že zmes liekov v tele spoločne s heroínom môže drasticky znížiť letálnu dávku fentanylu. V pitevnej správe sa však o heroíne v krvi George Floyda nič nehovorí.

Neurobiológ Carl L. Hart, ktorý písal o príčinách úmrtia George Floyda v The New York Times odhadoval, že hladiny fentanylu v krvi George Floyda nemajú jasnú vypovedaciu hodnotu. Podľa neho fentanyl nezapríčinil smrť George Floyda a neurobiológ takisto upozorňuje, že George Floyd nevyzeral ani ospalý a ani letargický, akým by mal pod vplyvom opioidov byť. Podľa neho sa po smrti môže hladina fentanylu v krvi výrazne zvýšiť, čo by vysvetľovalo  vysokú hladinu 11 nanogramov na mililiter krvi.

Pitva zosnulého George Floyda sa uskutočnila veľmi rýchlo, ale viacerí odborníci majú pochybnosti o celej pitve. Právnik rodiny Floydovcov Antonio Romanucci v rozhovore pre CNN uviedol. že žiaden fentanyl a ani opiáty nie sú zodpovedné za smrť George Floyda. Uskutočnila sa ďalšia pitva, v ktorej však už patológovia neuvádzali fentanyl ako možný dôvod Floydovej smrti, Floyd zahynul podľa nich z dôvodu zadusenia. To však vyvoláva dohady, ako sa fentanyl do tela George Floyda dostal a či neprišlo k pokusom o manipulovanie s dôkazmi.

Súdny proces s Derekom Chauvinom a ďalšími tromi policajtami, obvinenými zo smrti George Floyda je naplánovaný na 8.3.2021. Bývalému policajtovi hrozí až 40 rokov väzenia, ak bude Derek Chauvin vinný z vraždy 3.stupňa, tak mu môže hroziť aj niekoľkonásobný doživotný trest. Hnutie BLM samozrejme nespí a burcuje verejnú mienku proti štvorici amerických policajtov.

Začiatkom augusta 2020 unikli zo súdu zábery zatýkania George Floyda. Všetky pochádzajú z kamier na policajných vestách, zábery zverejnil britský portál Daily Mail a video je verejne dostupné na portáli youtube. Na verejnosť sa video nemalo dostať, ako ho novinári Daily Mailu získali, nie je jasné. Zábery pochádzajú z kamier na vestách 2 zasahujúcich policajtov: Thomasa Lanea a Alexa Kuenga, dvoch nováčikov, ktorí boli v práci ešte len pár dní. Záznam ukazuje, čo sa udialo predtým, ako niektorý z divákov zachytil na telefón zábery ležiaceho George Floyda a ktoré obleteli celý svet.

Na záberoch vidieť ako George Floyd žiada strážnika, aby na neho nestrieľal. Na Floyda najprv mieria zbraňami, potom mu nasadzujú putá a snažia sa ho dostať do policajného vozu. George Floyd sa pokusu o zadržanie bráni a policajtom tvrdí, že trpí klaustrofóbiou a úzkosťami. Je zaujímavé, že klaustrofóbiou a úzkosťami netrpel vo vlastnom aute, ale len v policajnom aute. George Floyd s políciou pri zatýkaní nespolupracoval a zatknutiu sa vzpieral.

Obvinený George Floyd sedel vo svojom aute spoločne s dvoma ľuďmi, so svojou bývalou priateľkou Shawandou Hillovou a Mauricom Hallom. Počas policajného zásahu sa strážnik Lane pýtal Hillovej aj Halla, prečo sa Floyd tak čudne správa a či nie je opitý, alebo pod vplyvom drôg. Floydova expriateľka uviedla, že bol v minulosti postrelený a posunkami naznačila, že má mentálne problémy. Policajti Thao a Kueng sa pri zásahu bavili o tom, že Floyd je pravdepodobne pod vplyvom drog.

Pri zásahu policajti zvalili George Floyda na zem a jeden zo strážnikov sa pri incidente pýta policajta Dereka Chauvina, ktorý kľačí Floydovi na krku, či by nemali zadržaného pretočiť, aby nemal delírium alebo nejaký podobný záchvat. Chauvin tvrdí, že práve kvôli takejto možnosti už volali záchranku. Záchranka však na miesto prišla až po smrti George Floyda.

Video videl na začiatku len obmedzený počet divákov pri súdnom procese v polovici júla v Minneapolise.

Podľa rozšírenej verzie, 46 ročný George Floyd zomrel 25.5.2020 potom, čo mu policajt Derek Chauvin niekoľko minút kľačal na krku. Ležiaci Floyd neustále opakoval, že nemôže dýchať a prosil strážnika, aby ho nezabíjal. Floyda policajti zatkli na základe udania zamestnanca bistra Cup Foods, ktorý bol presvedčený, že Floyd za cigarety platil falošnou 20 dolárovou bankovkou.

Pri zásahu počuť Floyda, ktorý opakoval, že nemôže dýchať. Kueng mu ale hovorí, že keďže hovorí, zrejme je v poriadku. Všetci štyria strážnici, ktorí Floyda zatýkali boli prepustení z práce, policajti Kueng, Lane a Thao boli obvinení z napomáhania vražde, policajt Chauvin už bol obvinený minimálne z vraždy 2.stupňa.

Ďalší z právnikov Floydovej rodiny, Ben Crump po zverejnení záberov uviedol, že uniknuté zábery dokazujú fakt, že George Floyd nepredstavoval žiadnu hrozbu. Krátko po vytiahnutí z civilného auta mu nasadili policajti na ruky putá, policajt Derek Chauvin kľačal na jeho krku až pri policajnom aute, kedy už takýto tvrdý prístup nebol nutný. Bez ohľadu na skutočnosť, či bol George Floyd pod vplyvom drôg, alebo nie, zákrok policajta Dereka Chauvina nebol podľa obžaloby adekvátny.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní

Na slovíčko s Michaelom Mattom a Johnom-Henrym Westenom

Americký biskup sa ospravedlnil za to, že označil Bidena za hlupáka