OPEC má šesťdesiat rokov -

OPEC má šesťdesiat rokov


15. septembra 2020
  Krátke správy

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) založená v roku 1960, v roku 1973 podlomila americkú ekonomiku, dnes jej však diktujú Spojené štáty.

Pred šesťdesiatimi rokmi, 14. septembra 1960, päť krajín (Irak, Irán, Kuvajt, Saudská Arábia, Venezuela) založilo v Bagdade Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu s cieľom vyvážiť trhovú silu siedmich veľkých amerických a britských ropných spoločností. Pätnásť rokov po druhej svetovej vojne vznikla skupina západných štátov, čiže okrem USA predovšetkým krajín západnej Európy a Japonska. Ich prosperita bola v značnej miere založená na rope, ktorá bola lacná a neobmedzene dostupná a ochrana životného prostredia a klímy boli ešte takmer neznáme pojmy.

Bohatá ponuka ropy, ku ktorej mali západné krajiny prístup, však bola predovšetkým na Blízkom východe, v rukách arabských krajín a Iránu. S rozpadom koloniálnych systémov sa tieto krajiny tiež stali sebavedomejšie, chceli čo najviac ťažiť zo svojho vývozu ropy a uvedomili si, že prosperita Západu v nemalej miere závisí práve od ich ropy. Príčina, pre ktorú po prvý raz využili túto zbraň (export ropy), však bola politická.

Prvá ropná kríza

Po arabsko-izraelskej vojne v roku 1973 sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC),  ktorá mala na začiatku 70. rokov dvojtretinový podiel na svetovej produkcii, vo vojne arabských krajín s Izraelom najprv vyslovila pre embargo na vývoz ropy do krajín sympatizujúcich so židovským štátom, a potom prikročila k drastickému zvýšeniu cien ropy: počas 14 mesiacov sa cena ropy zvýšila päťkrát. Následkom tzv. prvého ropného šoku bola celosvetová hospodárska recesia a nárast inflácie.

Účinok však nebol trvalý: priemyselné odvetvia príslušných krajín sa rýchlo spamätali a posunuli smerom k energetickej účinnosti, takže cena ropy onedlho už mala menší vplyv na celkovú cenovú hladinu, pričom aj automobilový priemysel rýchlo prešiel na efektívnejšie vozidlá s nízkou spotrebou. V Amerike sa zas rozšírila oproti Blízkemu východu nákladnejšia ťažba ropy. Rovnováha sa obnovila za dva roky, pričom OPEC nakoniec dosiahol zvýšenie ceny ropy. V ďalšom období stačilo z času na čas dohodnúť ťažobný limit, ak sa cena považovala za priveľmi nízku. Producenti ropy mimo organizácie to ešte nedokázali vyvážiť a ruská ropa bola dlhodobo dodávaná prevažne východoeurópskym spojencom za nižšie ceny ako na svetových trhoch.

Druhá ropná kríza

Cenu ropy vyšvihli udalosti v Iráne v roku 1979, kde bola nastolená vláda moslimských duchovných pod vedením ajatolláha Chomejního. Krátko nato sa Irán navyše zaplietol do dlhotrvajúcej vojny s Irakom, v dôsledku ktorej klesla produkcia ropy.

Ceny opäť vysoko stúpli, vypukla druhá ropná kríza. Rozvinuté krajiny opäť rýchlo zareagovali: v rámci výroby elektriny sa znížil podiel ropy, takže klesol aj dopyt, pričom na trh začalo vstupovať čoraz viac producentov, respektíve producenti zvyšovali svoju produkciu. Do roku 1986 podiel OPECu na trhu klesol z päťdesiatich percent v roku 1979 na necelých tridsať percent. Organizácia, ktorá má v súčasnosti trinásť členov: k piatim zakladateľom sa pridali Spojené arabské emiráty a sedem afrických krajín, ale oproti minulosti  už nemohli rozhodujúcim spôsobom ovplyvňovať trh ako predtým.

Úpadok organizácie

V posledných rokoch sa dvomi najväčšími producentmi na svete stali USA a Rusko, pričom ani jeden z nich nie je členom OPEC. Výsledná nadmerná ponuka najskôr spôsobila pád cien ropy v roku 2015: v tom čase sa Rusko pripojilo k dohode OPEC o znížení produkcie. Ustavične rastúca produkcia v USA však znovu zakývala trhom, ktorý sa potom kvôli koronavírusovej epidémii úplne zrútil. Teraz už organizácia OPEC je nútená prosiť Spojené štáty, aby znížili svoju produkciu. Navyše bezpečnosť najväčšieho producenta organizácie, Saudskej Arábie, garantujú Spojené štáty pred ďalším členom OPECu, ktorý sa stal jej hlavným nepriateľom, Iránom. A organizácia je dnes už len tieňom bývalého OPECu.

MH

Zdroj: finweb.hnonline.sk,  magyrnemzet.hu

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Veľkonočné legendy a duchovné tradície východných kresťanov v Rumunsku

Donald Trump: „Urobme Ameriku opäť modliacou sa!“ Bývalý prezident však zároveň predstavil kontroverznú verziu Biblie

Štyri odporúčania pre hlbšie plnohodnotné prežitie Svätého týždňa 2024

Oficiálny vatikánsky denník L’Osservatore Romano uverejnil článok s názvom „Krížová cesta homosexuálneho chlapca“, v ktorom propaguje LGBT