Opozícia v Gruzínsku bojkotuje parlament


19. novembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

V Gruzínsku prebiehajú protesty po parlamentných voľbách, ktoré opozícia považuje za zmanipulované. Oznámila, že bude bojkotovať prácu parlamentu dovtedy, kým nedôjde k zopakovaniu volieb. Gruzínska opozícia sa na znak protestu vzdala svojich mandátov.

Tento krok opozície znamená, že ak vláda neustúpi a nevypíše nové voľby, do jednokomorového parlamentu zasadne iba vládna strana Gruzínsky sen. Voľby pred dvoma týždňami vyhralo zoskupenie miliardára Bidziny Ivanišviliho, ktorý zbohatol v Rusku, pričom podľa oficiálnych údajov získal 48% hlasov. Tento výsledok mu umožňuje samostatne zostaviť vládu.

Počas sobotňajších demonštrácií pred budovou parlamentu v Tbilisi prevládali heslá požadujúce opakovanie volieb, rezignáciu šéfky Ústrednej volebnej komisie Tamar Żwaniovej a úradníkov s ňou spolupracujúcich a prepustenie politických väzňov. Ďalšia demonštrácia – tzv. tichý pochod – sa mala konať 17. a 18. novembra, keď do Tbilisi pricestoval minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. Nasledujúci protest je naplánovaný na 21. novembra, potom má opozícia v úmysle vytvoriť živú reťaz po celej krajine. Má to byť tiež forma bojkotu druhého kola parlamentných volieb. Tretia demonštrácia je naplánovaná na deň prvého zasadnutia parlamentu.

Nie je známe, ako budú USA a krajiny západnej Európy reagovať na protesty opozície. Podľa hodnotení pozorovateľov OBSE, ktoré boli zverejnené bezprostredne po voľbách, bolo hlasovanie slobodné. Bolo tiež zdôraznené, že občania napriek obmedzeniam spôsobeným pandémiou mohli slobodne prejaviť svoju vôľu. Bolo však konštatované aj to, že „nedostatok jasného rozlišovania medzi vládnucou stranou a štátom“ mohol prispieť k zníženiu dôvery verejnosti vo volebný proces. S týmto hodnotením sa stotožnilo aj veľvyslanectvo USA v Tbilisi.

Voľby sa konali podľa nových pravidiel. Zvíťazil Gruzínsky sen so 48 percentami. Druhá bola Sila v jednote (27,14%). Jednopercentnú hranicu prekročilo ďalších sedem politických strán.

Na voľbách sa zúčastnilo 48 strán a dva bloky. Stodvadsať poslancov do parlamentu sa volí podľa proporcionálneho systému a tridsať v jednomandátových volebných obvodoch, čo má podporiť väčšiu škálu politických síl zastúpených v parlamente. Predtým bol tento podiel 77 až 73. Volebná účasť bola 56,11 percenta oprávnených voličov.

MH

Zdroj: wpolityce.pl

Prosíme Vás o PODPORU! Pomôžte nám prebudiť SVEDOMIE Slovenska, brániť Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Christianitas.sk pomôžete aj jedným eurom. ĎAKUJEME!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299