Odchod Kuffovcov môže spôsobiť ďalšie spájanie konzervatívnych síl v parlamente

Mário Vadás
29. mája 2020
  Politika

Poslanci mimoparlamentnej strany KDŽP /Tomáš Taraba, Filip Kuffa a Štefan Kuffa/, ktorí sa do slovenského parlamentu dostali na kandidátke ĽSNS, odišli z poslaneckého klubu ĽSNS. Čo to znamená pre ich ďalšie pôsobenie?

Dôvodom odchodu troch uvedených poslancov sú postoje Milana Mazureka /ĽSNS/ v súvislosti s hodnotovou platformou konzervatívnych poslancov, ktorú Tarabovci spoločne s dvoma poslancami za Smer /Marián Kéry a Ján Podmanický/ predstavili. Podľa Tarabu aktivity poslancov KDŽP nijakým spôsobom neohrozovali ĽSNS, a je neprijateľné, aby Milan Mazurek definoval každý kontakt Tomáša Tarabu s inými politikmi takými termínmi, aké použil posledný krát na internete.

„Ja neviem ignorovať, ak Milan Mazurek, ktorý je druhý najvplyvnejší človek v ĽSNS čo do získaných krúžkov, náš prístup k politike definuje ako nejakú hrozbu pre ĽSNS. Dlho sme s našimi orgánmi v strane preberali to, ako sa dá fungovať v jednom poslaneckom klube, keď sme definovaní ako nejaká hrozba. Určite naše kroky v ničom ĽSNS neškodili.“

Voči Mariánovi Kotlebovi sa Tomáš Taraba výraznejšie nevyhrotil a uviedol, že ho i naďalej vníma ako korektného partnera. Nedorozumenie medzi Tomášom Tarabom a Milanom Mazurekom nevnímali v ĽSNS ako zásadné a sú radí, že práve vďaka ĽSNS sa do Slovenského parlamentu dostali ďalší traja slovenskí konzervatívni poslanci.

Suvisiaci článok

Záborská: nie som viazaná vo svedomí hlasovať za sprísnenie potratov

Paradoxne môže tento odchod KDŽP prospieť pri ďalšom vývoji konzervatívnej platformy a nábore zaujímavých mien. Nezbavia sa už síce úplne nálepky tých, ktorí sa spojili s kotlebovcami, ale budú argumentovať svojim odchodom z poslaneckého klubu. Očakáva sa prestup dvoch odídencov zo Smeru do radov KDŽP, avšak ako dlhoroční poslanci Smeru možno dajú prednosť istotám a zakotvia u kollárovcov, ktorí majú väčší potenciál byť parlamentnou stranou aj v budúcich voľbách. Je pravdepodobné, že konzervatívna platforma piatich poslancov sa bude rozrastať, avšak zatiaľ nie vo forme otvorenej spolupráce.

Čo však môže spôsobiť ostentatívne prihlásenie ku konzervatívnej platforme, je odistený granát, ktorý drží v rukách Anna Záborská. Jej nedávne vyhlásenia hrajú do kariet aj mimoparlamentnému KDH, ktoré v posledných dňoch ukazuje prstom na Kresťanskú úniu ako na stranu zradcov pro-life hnutia. Po minuloročných zásnubách s ľavicovými liberálmi to našinca iste pobaví. Light návrh na zlepšenie situácie s potratmi však poslanci za Kresťanskú úniu určite podporia. Avšak s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa objaví aj radikálnejší návrh poľského strihu. A predseda KDŽP Tomáš Taraba nepôsobí ako politik, ktorý by túto kartu nepoužil. Anna Záborská bude mať dve možnosti: vysvetliť zrádne odistenie granátu a zahlasovať pro-life, alebo spáchať politickú samovraždu.

V prípade druhej alternatívy sa dá očakávať aj percentuálne vzkriesenie KDH, ktorého nový predseda už asi bude chápať, že o reinkarnáciu SDKÚ nie je na Slovensku záujem. V prípade expanzie konzervatívnej platformy však môže mať KDH v strane KDŽP zdatného protivníka, ktorý mu opäť odčerpá kresťanské hlasy potrebné na zvolenie do parlamentu. Pre obidve strany nebude iná alternatíva, ako ísť do volieb spoločne. Alebo s niekým úplne iným…

Ak sa nič nezmení, a kresťanská demokracia zopakuje chyby minulosti dávnej i nedávnej, budú jej strany typu Smer alebo HZDS konzumovať hlasy konzervatívnejšieho voliča. Pro-life postoj je minimum, na ktorom by sa mohli strany podobného razenia spojiť, avšak v slovenských (samozrejme nielen slovenských) reáliách to bude málo na postavenie silnejšej figúrky na politickej šachovnici. Málo platný, vyčerpávajúci a zle vedený boj s liberálnou kaviarňou nás núti konštatovať, že v najlepšom prípade dosiahne kresťansko – demokratická strana svojich magických 8 %, ktoré dosiahla v štyroch po sebe idúcich voľbách ešte v časoch, keď bola jednotná. A to stačí iba na pozíciu pešiaka.