Od októbra bude vstup do Vatikánu len s covid pasom


21. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Počas včerajšieho dňa oznámila Svätá stolica, že od 1. októbra bude vstup na územie Vatikánu možný len pre osoby, ktoré sú držiteľmi covidových pasov. Správu potvrdila agentúra DPA.

Čo to v praxi znamená? Každý obyvateľ štátu Vatikán, zamestnanec či návštevník alebo turista, pokiaľ chce vstúpiť na jeho územie, musí byť zaočkovaný proti covidu, alebo si dať urobiť aktuálny test, prípadne mať potvrdenie o tom, že covid už prekonal. Covidové pasy budú kontrolovať pri vstupe príslušníci vatikánskej polície.

Toto nariadenie, ktoré vydala Pápežská komisia prostredníctvom svojho predsedu kardinála Giuseppe Bertelloa, bolo iniciované podnetom od pápeža Františka, vysloveným počas audiencie 7. septembra, keď vyzval na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia miestnych obyvateľov. Vatikán bude okrem vlastného pasu uznávať aj covidové certifikáty Európskej únie či iné zahraničné preukazy.

Zdá sa, že kompatibilita konania cirkevného štátu Vatikán a svetských štátov je teda dokonalá a nie je narušená žiadnymi pochybnosťami o úmysloch a motívoch konania tak štátov ako aj farmaceutických firiem. V kontexte dejín určitého druhu literatúry, však takáto realita vyvoláva mierne rozpaky.

Katolícki spisovatelia, popisujúci vo svojich futurologických dielach osudy Cirkvi, totiž prisúdili Rímu, či Vatikánu úlohu akéhosi opozičného činiteľa k sekularizačným a modernizujúcim trendom. Táto vízia sa však čím ďalej, tým viac ukazuje ako nereálna. Pokiaľ jej účelom malo byť utešovanie, že katolíci nebudú musieť vypiť svoj kalich horkosti až do dna, tak sa budú musieť zrejme s touto víziou rozlúčiť a pripraviť sa na čokoľvek.

Momentálne bude tvoriť výnimku z nariadenia účasť na bohoslužbách v Chráme sv. Petra, alebo na stredajších audienciách, za dodržania prísnych hygienických pravidiel a opatrení. Keďže situácia sa však neustále dynamicky mení a na Slovensku už máme kostoly, v ktorých sa sv. omše môžu zúčastňovať len držitelia rovnakých potvrdení ako vo Vatikáne, nie je vylúčené, že sa táto prax môže udomácniť aj pri bohoslužbách vo vatikánskych chrámoch.

BM

Zdroj: PCH24, KAI, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!