Od ekomódy k ekoteroru

Bogdan Dobosz
30. novembra 2019
  Revolúcia  

Od začiatku funkčného obdobia prezidenta Emmanuela Macrona sa Francúzsko stalo popredným svetovým vyznávačom tzv. klimatického náboženstva, ktoré výrazne ovplyvňuje rôzne oblasti počnúc zahraničnou politikou, cez hospodárstvo a médiá až po… pohreby. Ekológia to už nie je len povinná „móda“, ale takmer aj ekologický teror a ideológia, ktorá má pretvoriť spoločnosť.

Zdroj: pikabu.ru

„Klimatický“ aspekt je už povinný vo všetkých legislatívnych činnostiach štátu. Mimochodom, nad Seinou sa objavila požiadavka na zavedenie cenzúry a objavila sa nová kategória „zločinov myslenia“ vo forme takzvanej „klimatickej lži“. Počas televíznej diskusie ekologickej aktivistky a v tom čase kandidátky Strany zelených do Európskeho parlamentu Claire Nouvianovej s Elizabeth Levyovou, vedúcou mesačníka Causeur, ktorá bojuje so široko chápanou politickou korektnosťou, došlo k hádke.

Levyová kritizovala takmer náboženský charakter debaty zo strany ekológov a vyjadrila určité pochybnosti o mýte globálneho otepľovania. Jej protivníčka utrpela „šok“ a hneď po programe vyhlásila, že je nutné zaviesť totálnu cenzúru popieračov klimatických zmien a dokonca totálny zákaz takýchto prejavov v médiách. Nouvianová v tejto veci požiadala Najvyššiu audiovizuálnu radu, aby napomínala a trestala mediálne platformy, na ktorých sa popiera globálne otepľovanie.

Vplyv na hospodárstvo

Klimatologická „dogmatika“, ktorú napokon podporuje prezident Emmanuel Macron, nie je len požiadavkou na cenzúru, ale aj „násilím“ proti ekonomike. Napríklad vo Francúzsku štátom podporované veterné farmy produkujúce elektrickú energiu sú obyčajným plytvaním verejných peňazí. Takéto závery vzišli zo správy francúzskeho parlamentu. Napriek móde „čistej energie“, „obnoviteľných zdrojov“ a „ochrany klímy“ si politici nad Seinou zachovávajú zvyšky súdnosti. Správa nenecháva suchú nitku na móde veterných mlynov a požaduje okamžite ukončiť ich dotovanie z verejného rozpočtu.

„Predaj vetra“ sa ukazuje ani nie tak ako „alternatívny zdroj získavania energie“ ako skôr vynikajúci spôsob podnikania a ťahania peňazí z verejných rozpočtov. Správa ukazuje, ako ľahko možno klamať štát zaslepený ekologickou ideológiou, ktorý má pre túto technológiu slabosť. Správa finančnej komisie, všeobecného hospodárstva a rozpočtovej kontroly uvádza početné príklady takýchto podvodov a zlého hospodárenia. Ukázalo sa, že veterné mlyny sú bezodnou studňou, ktorá odsáva dotácie z rozpočtu. Od roku 2000 bolo do tejto studne napumpovaných deväť miliárd eur, avšak nič alebo takmer nič to neprinieslo.

Iba v roku 2018 bolo na priamu podporu veternej energie vyčlenených 1,4 miliardy euro a táto suma sa každý rok zvyšuje (v roku 2010 bolo priplatených iba 0,3 miliardy eur). Ďalších 45 miliárd eur predstavujú zmluvné náklady štátu na veterné farmy na pevnine (23 miliárd) a na mori (22 miliárd). Sumy od 18,7 do 36 miliárd eur z rozpočtu sú určené aj na „viacročný energetický plán“. Spolu to predstavuje 70 – 90 miliárd eur investovaných na to, aby v roku 2028 Francúzsko získalo 15 percent energie, ktorú potrebuje. Pritom za podobnú sumu 72 miliárd eur (podľa aktualizovaných cien) boli v tejto krajine vybudované všetky v súčasnosti jestvujúce zariadenia jadrovej energie, ktoré v súčasnosti uspokojujú 75 % domáceho dopytu. Päťkrát lacnejšie!

Zahraničná politika

Klimatické dogmy ovplyvňujú aj zahraničnú politiku. Macron ich nedávno aplikoval v spore s Brazíliou a s jej pravicovým prezidentom Jairom Bolsonarom. Paríž argumentoval svojimi „obavami z klimatických zmien“, pre ktoré pozastavil dohodu o voľnom obchode s krajinami Latinskej Ameriky, ktorú požadovali miestni poľnohospodári. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, nie bez určitej irónie, prijal „ekologickú“ rukavicu a argumentujúc podobnou „starosťou o ekológiu“ prestal používať francúzske jednorazové guľôčkové perá BIC a vyzval na bojkot tohto produktu.

Predtým Bolsonaro práve s takýmto perom podpisoval oficiálne dokumenty, čím sa mala zdôrazňovať skromnosť jeho prezidentského úradu. Oveľa ďalej zašiel brazílsky minister školstva, Abraham Weintraub, ktorý označil Macrona za oportunistického debila snažiaceho sa získať podporu od francúzskej poľnohospodárskej lobby a dodal: Francúzsko je krajinou extrémov. Produkuje ľudí ako Descartes alebo Pasteur, ale taktiež spolupracovníkov s nacistami počas druhej svetovej vojny.

Zdroj: pixabay.com

Hore nohami

Môže existovať niečo viac „eko“ ako idylická francúzska dedina, ktorá stovky rokov žije v harmónii s prírodou? Zdalo by sa, že ide o rétorickú otázku. Vo francúzskej obci Soustons „mešťania“, ktorí si v nej kúpili letné sídla, zavolali akustika, aby im vykonal meranie hlučnosti husí a kačiek v susedstve. Akustik prišiel k záveru, že tam treba postaviť protihlukové bariéry. Prípad sa dostal pred súd, pretože podľa navrhovateľa sa kačice a husi kúpu v blízkosti potoka, ktorý preteká chránenou oblasťou Natura 2000. „Ekologické“ argumenty na vidieku, kde takmer každý má malú hydinovú farmu, šokujú. Soustons leží v departemente Landy – v regióne, kde sa tradične chová hydina, ktorá je ako taká súčasťou prírody.

Toto ešte nie je koniec eko-módnych absurdností. Ekologickí aktivisti sú takí horliví pri vnucovaní toho, čo je správne, že niekedy „objavujú“ dávno objavené veci. Nie je to tak dávno, čo zavádzali módu bezmäsitých pondelkov, hoci v katolíckej tradícii sa bezmäsité dni (okrem piatkov) praktizujú už stovky rokov. Zelení taktiež „prišli na to“, že farmy sú dobrá vec, ale nie tam, kde už existujú, ale v zhode zo svojím spôsobom stavania sveta na hlavu – v meste. Dokonca vyhlasujú, že mestské farmy sú poľnohospodárstvom budúcnosti. Pestovanie ovocia a zeleniny v mestách, najmä na strechách domov, má byť dobré pre životné prostredie a obyvateľov. Pravdepodobne áno, ale keďže vidiecke farmy sú zlé a mestské farmy sú dobré, je to takmer Orwell.

Pozerajú sa do tanierov

Fanatici z kongregácie globálneho otepľovania sa začínajú miešať už aj do jedálnych lístkov bežného človeka. Planéta sa vraj otepľuje, životné prostredie sa zhoršuje a prognózy sú pesimistické, takže je len otázkou času, kedy nás v mene nášho dobra donútia prejsť na vegánstvo alebo aspoň na verziu soft – na vegetariánstvo. Ozvali sa „experti“ z Medzivládneho panelu o zmene klímy, ktorí k tejto veci predložili alarmujúcu správu (iná predsa ani nemohla byť). Pár dní horúčavy v lete tohto roku zrejme zavarila niektoré mozgy a klimatickí nadšenci začali ďalšiu ofenzívu.

V správe sa uvádza, že súčasné poľnohospodárstvo a využívanie pôdy doteraz zničilo ekosystémy, znížilo biodiverzitu a spôsobilo zvýšenie obsahu skleníkových plynov o 23 percent. Ľudia už zaujímajú a využívajú 70 percent zemského povrchu, ktorého približne štvrtina je „znehodnotená“. V závere správy propagovali novú dietetiku. „Experti“ požadujú obmedziť najmä spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov. Takže treba čakať, až na mäso a syr uvalia „klimatickú daň“.

Sme vo vojne

Populárny novinár a ekologický aktivista, prvý minister životného prostredia v Macronovej vláde, Nicolas Hulot, vyzval na jednotu všetky politické strany, aby spoločne bojovali v klimatickej vojne. Znie to hrozne. Ozývajú sa však aj rozumné hlasy. Bývalý zástupca riaditeľa pre veci životného prostredia v OECD profesor Remy Prud’homme, vidí v ekologickej hystérii rozmar rozmaznaného dieťaťa, ako aj impulz pre zavedenie totalitného systému. Niet pochýb, že tu nejde o vedu, ale o akési nové politické náboženstvo.

Profesor Remy Prud’homme okrem iného analyzoval prípad švédskej tínedžerky Grety Thunbergovej, ktorá bola vo Francúzsku prijatá so všetkými poctami dokonca aj v parlamente. Podľa francúzskeho profesora je Greta Thunbergová biedne autistické dieťa manipulované svojimi rodičmi – militantnými aktivistami, ktoré rozpráva nezmysly a je cynicky využívané. Svet sa zbláznil a došlo k jeho infantilizácii. Najvyššie štátne a náboženské autority počnúc od prezidenta Francúzska po pápeža prijímajú tínedžerku, berú ju vážne a počúvajú ju. Podľa Prud’hommea má šestnásťročné dievča sedieť v škole a nie navštevovať parlamenty. Nové náboženstvo však potrebuje svojich… svätých.

Zelení vás nepustia ani po smrti

Ekologická móda vo Francúzsku platí aj po smrti. Zelení vypočítali, že na celom svete každý rok zomrie 57 miliónov ľudí, čo je veľmi veľká “uhlíková stopa“. Preto vznikol program „zeleného cintorína“. Socialisticko-zelené vrchnosti v Paríži už otvorili ekologické cintoríny. Má ísť o nový trend v pohrebníctve vo Francúzsku. Víziu progresívneho cintorína načrtla zástupkyňa primátora Paríža Penelope Komites, zodpovedná za zelené plochy, medzi ktoré patria aj cintoríny. Informovala, že na cintoríne pri Ivry-sur-Seine bude zriadená „nová plocha určená pre hroby“. Má ísť o vzorové riešenie pre celý región Ile-de-France. Doteraz na „moderné“ pohrebiská bolo vyčlenených 1560 metrov štvorcových. Na tomto teréne nebude možné stavať nijaké pomníky ani kamenné dosky.

Tí, ktorí sa rozhodnú pre „ekologický“ pohreb, budú musieť podpísať v tejto veci osobitné vyhlásenie. Na takýchto ekologických pohrebiskách nebudú môcť byť pochované ani balzamované mŕtvoly. Aj výstroj pre poslednú cestu musí byť ekologický (oblečenie zosnulého má „rešpektovať planétu“). Rodiny vďaka ekomóde šetrnej k životnému prostrediu ušetria, pretože minimalizujú náklady (kartónová rakva, papierová obuv, stella zo surového dreva) a pohreb vyjde lacnejšie o 20 %. Cintorín Ivry začal so „zelenými pohrebmi“ na jeseň. Ďalšie miesta tohto typu budú vybraté do roku 2021 na cintoríne neďaleko Thiais, Pantin a Bagneux. „Zelené pohreby“ budú aspoň zatiaľ dobrovoľné.