Očkovací pas sa stáva skutočnosťou. Microsoft, Salesforce a Oracle už na tom pracujú


18. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Digitálny pas očkovania proti COVID-19 vyvíja skupina lekárskych a technologických spoločností, ktoré predpovedajú, že vlády, letecké spoločnosti a ďalšie ekonomické i politické subjekty budú čoskoro vyžadovať dôkazy o individuálnej imunizácii. Informáciu potvrdila agentúra CNBC.

Vo štvrtok bola vyhlásená koalícia Vaccination Credential Initiative (VCI), ktorej členmi boli spoločnosti Microsoft, Salesforce a Oracle, ako aj nezisková lekárska organizácia Mayo Clinic.

Spoločnosť VCI chce vyvinúť technológiu na získanie šifrovanej digitálnej kópie dát, ktoré je možné uložiť do digitálnej peňaženky podľa vlastného výberu, ako je napríklad Apple Wallet alebo Google Pay. Ľudia, ktorí nemajú smartfóny, by dostali vytlačený QR kód. Na autentifikáciu očkovania proti COVID-19 sa majú použiť jednotlivé lekárske informácie.

Cieľom Iniciatívy na poverenie proti očkovaniu je umožniť jednotlivcom digitálny prístup k údajom o očkovaní,“ uviedol vo vyhlásení Paul Meyer, generálny riaditeľ projektu The Commons Project, člen koalície. Dodal, že technológia by mala ľuďom umožniť „bezpečný návrat k cestovaniu, práci, škole a plnohodnotnému životu pri súčasnom zabezpečení súkromia údajov“.

Spoločnosť Microsoft, ktorú vlastní Bill Gates, neodpovedala na žiadosť o komentár zo strany CNBC.

S pretrvávajúcim skepticizmom ohľadom očkovania proti COVID-19 sa vedú globálne diskusie o tom, ako overiť očkovaných alebo neočkovaných. Vo verejnom priestore sa objavujú rôzne riešenia. Zavedenie určitej formy digitálneho „očkovacieho pasu“ oznámili v decembri orgány okresu Los Angeles. Spočiatku bude jeho účelom pripomínať ľuďom, aby dostali druhú dávku vakcíny, ale nakoniec sa riešenia použijú na to, aby sa umožnilo overenie napríklad počas koncertov alebo pred nástupom do lietadla.

V Číne je už nejaký čas k dispozícii aplikácia, ktorá číta zdravotný stav pred vstupom do metra alebo hotela. V Čile majú tí, ktorí prekonali Covid-19 certifikát. Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa 28. decembra uviedol, že krajina zriadi register, v ktorom sa budú nachádzať všetci tí, ktorí odmietli očkovanie a túto databázu poskytnú aj ďalším krajinám EÚ. Potrebu zavedenia očkovacieho pasu postuloval Alan Joyce, prezident austrálskej spoločnosti Qantas. Podľa jeho názoru je medzi predstaviteľmi leteckého priemyslu veľa priaznivcov podobného riešenia.

BK

Zdroj: Pch24

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!